přepínání rozsahů oscilátoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#16 Příspěvek od LazyM »

Ok, takže když dám potenciometr 10k a Rs 3k9, tak fh/fd = 1+Rp/Rs, tedy 104kHz/29kHz=10k/3k9+1. Potom když zvolím kondenzátory 390pF, tak dle f=1/(2*pi*R*C) by fd 29kHz bylo a fh104kHz. Čímž bych splnil tu podmínku.

Ještě bych se chtěl zeptat, jak mám udělat to blokování virtuální nuly. Nemám s OZ moc zkušeností. Díky.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Paralelně k R12 dej kondenzátor, aspoň 100nF, spíš 1uF.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#18 Příspěvek od Atlan »

S cim si meral frekvenciu ?

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od WLAB »

Taky by to chtelo zablokovat napajeni celkove. Navic mi prijde nepravdepodobne, ze by ta zpetnovazebni stabilizace amplitudy mela vubec sanci fungovat.... zvlast s nejakou 741, kde bude stat vystupni rozkmit za backoru, navic zabitej delicem R5, R8 (proc je R8 tak malej?) a diodou v detektoru, to cele ve spojeni s obrovskym rozptylem parametru toho J-FETu. Radeji bych snad pouzil nejaky typ vyrabeny v ruznych tridach, treba BF245A apod. A dale cela ta stabilizacni smycka vyznamne "taha" za zdroj virtualni nuly. Je to takovy fujtajblovy schema, zjevne nic, co bylo nekde uspesne pouzito.

741 bych vyhodil z pozice aktivniho prvku a premistil bych ho treba na pozici aktivniho generatoru virtualni nuly.

S vyse doporucovanou LF357 bych byl opatrnej, protoze tenhle OZ nema unity gain ve stabilni oblasti (tj. neni mozne s nim udelat sledovac, integrator atd...) ma proste prilis vysoke zesileni v otevrene smycce vzhledem k fazovemu posuvu, ktery produkuje. Pokud se nepletu ma minimalni stabilni zesileni cca 5.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#20 Příspěvek od LazyM »

No frekvenci jsem měřil osciloskopem. Jinak je pravda, že ta zpětná vazba moc nefungovala. Musel jsem odstranit ze zapojení JFET, R8, C10, diodu a R5 aby se to vůbec rozkmitalo. Navíc toto schéma není z mojí hlavy, tak jsem si myslel, že by to mohlo funguvat. a jako JFET jsem použil BF245C. Jinak teda nevim jakej OZ by byl vhodný.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od WLAB »

BF245C neni moc vhodny, protoze je to zrovna nejvyssi kategorie cut-off voltage, ty potrebujes nejnizsi... Tedy A.

Tu stabilizaci bude treba vratit a rozchodit. OZ treba LF156 nebo 356 (MAC156/MAB356), LT1007 a mraky jinych - hledal bych parametrickym vyberem u LINEARu, ANALOGu a TI. Asi by to slo zprovoznit i s tou 157/357, ale to bych nechal spis na nekom, kdo vi, co dela.

Mimochodem, kdyz jsi na to koukal osciloskopem, jak vypadal prubeh?
Naposledy upravil(a) WLAB dne 26 úno 2013, 11:16, celkem upraveno 1 x.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#22 Příspěvek od LazyM »

OK. Výstup byl sinus. Jen se změnou frekvence se změnila amplituda i poloha te sinusovky. To bylo v rozmezi 28 až asi 40kHz. Při vyšších frekvencích už se průběh zhoršoval, až úplně spadnul. S tou stabilizací byla na výstupu jenom nějaká čára.
//Nevím, jak bych to lépe popsal :)

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#23 Příspěvek od jandu »

Ako IO daj LF351, ten musí ísť aspoň do 500kHz.
Schému nejakú vyhrabem, ak nebude niekto šikovnejší.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#24 Příspěvek od jandu »

Schému toho, čo som si niekedy v 70-tych rokoch postavil podľa AR (v regulácii má žiarovku) neviem nájsť.
Ale je tu napr. od Belzy
http://www.elektronikacz.ic.cz/Data/ima ... age003.gif

Ale - doporučil by som postaviť z diskrétnimi prvkami tranzistormi. Sú stabilné a idú až do 1MHz.
Toto je vyskúšané a stabilné zapojenie a ak dáš ešte jeden rozsah, pôjde až do 1MHz.
http://svetelektro.com/Pictures/Merace_ ... SG-sch.jpg
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#25 Příspěvek od Atlan »

ten odkaz som uz tu daval.... od belzy funkcne riesenie.

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#26 Příspěvek od LazyM »

Díky za pomoc,
Asi to ještě zkusím s Wienovým článkem, když už jsem to začal. Vyměním OZ a něco udělám s tou stabilizací amplitudy.

A nevadí, že použiju nesymetrické napájení?

Jinak jsem byl dneska u nás v obchodě se součástkama a tam nic nemaj. Ani OZ, který by se mi hodil. ani JFET. Holt asi se podívam ne web GES, nebo Djoro a budu muset zase něco objednat. Jako OZ zkusím MAB357

http://www.djoro.cz/detail/elektronicke ... -to99.html

a jako tranzistor

http://www.djoro.cz/detail/elektronicke ... -to92.html

, i když tu teda není uvedená třída, jenže nemíním zase objednávat součástky z deseti různých e-shopů. A tam už mám pár věcí vyhlédnutých.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

To tam u vás nemají ani TL071?

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#28 Příspěvek od LazyM »

Andrea píše:To tam u vás nemají ani TL071?
No dal jsem jim seznam a zeptal se, jestli nemaj to, nebo něco podobného. Prej ne. Ale teď jsem se díval na web TL071 maj.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#29 Příspěvek od WLAB »

Ja bych byl s tou 357 opatrnej...
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
LazyM
Příspěvky: 36
Registrován: 16 pro 2012, 01:00

#30 Příspěvek od LazyM »

Koukám, že vybrat OZ není žádná sranda.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“