Jak na jednosměrný bezdrátový přenos dat?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jak na jednosměrný bezdrátový přenos dat?

#1 Příspěvek od Mica »

Zdar!
Už delší dobu řeším problém, jakým způsobem posílat data alespoň jednosměrně. Potřeboval bych dosah ve volném prostoru aspoň 100m, rychlost přenosu aspoň 1200baud a aby cena vysílače a příjmače nepřesáhla 1000Kč. Už jsem zkoušel tyto bezdrátové moduly

http://www.seapraha.cz/index.php?action ... ucts_id=98
http://www.seapraha.cz/index.php?action ... ucts_id=83

, ale ty nedokážou přenášet stále log 1, což je u asynchronního seriového přenosu trošku problém. Zkoušel jsem před vysílač a za příjmač prdnout invertor, ale ten vůbec nepomohl. Myslím že už někdo stejný problém jako já řešil, a proto by mě zajímalo jak jste bezdrátový přenos dat vyřešily. :-O
Ještě jsem přemejšlel o ZigBee, ale myslím že v našich zeměpisných šířkách to bude velmi náročné.

Předem Díky za každou pomoc!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Šlo by to tak, že přiřadíš log. 1 a 0 rozdílný počet impulsů a větší mezeru pro rozlišení.

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mica »

jezevec píše:Šlo by to tak, že přiřadíš log. 1 a 0 rozdílný počet impulsů a větší mezeru pro rozlišení.
Ale to bych nemohl normálně příjmat hardwarovym UARTem co mám v jednočipu, ale musel bych na to napsat nějakou šilenou rutinu. :(

Nědělá se na to nějakej Kodér/dekodér ? :-O

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

S těmito moduly jsem ještě nedělal, myslel jsem, že fungují tak, že vysílají nosný f po dobu zaklíčování. Můžeš to trochu upřesnit?

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mica »

jezevec píše:S těmito moduly jsem ještě nedělal, myslel jsem, že fungují tak, že vysílají nosný f po dobu zaklíčování. Můžeš to trochu upřesnit?
Nemůžu to upřesnit :( Páč tomu taky nerozumím. Jediný informace co mám jsou z těch datasheetu... :-/

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mica »

Achjooo to snad nikdo nikdy neposílal bezdrátově nějaký data? :-(

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Tyhle moduly se hodí asi na to když chceš něco dálkově ovládat. tj, pošleš tim stádo pulzů jako log1 a stádo jiných pulzů jako log0.

Proto si budeš muset udělat koder a dekoder. Napadá mně třeba použít jako koder a dekoder něco co umí převádět data ze seriové linky uartu do kodování irda. Hledej googlem IrDa encoder. Je to potřeba promyslet hlavně jestli to ty moduly přenesou, ale třeba to s tim bude chodit.

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mica »

HiGhLaNdEr píše:Tyhle moduly se hodí asi na to když chceš něco dálkově ovládat. tj, pošleš tim stádo pulzů jako log1 a stádo jiných pulzů jako log0.

Proto si budeš muset udělat koder a dekoder. Napadá mně třeba použít jako koder a dekoder něco co umí převádět data ze seriové linky uartu do kodování irda. Hledej googlem IrDa encoder. Je to potřeba promyslet hlavně jestli to ty moduly přenesou, ale třeba to s tim bude chodit.
Mno ty encodéry IrDa vetšinou potřebujou přivédst taktování podle toho jakou rychlostí komunikuješ což by byl asi možná problém, páč procíky který používám BaudRate vyvedenej nemaj... :-/

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mica »

A ne3lo bz, 6e bzch t5eba log 0 nechal logickou nulou, ale místo log 1 bych posílal na vysílač impulzy o frekvenci třeva 4kHz. A na příjmací stranu bych prdnul nějakej RC člen s takovou časovou konstantou, aby vyhladil 4kHz pulzy na 1 pulz. Má to ale jeden háček. Nemám osciloskop :((( takže by to byl problém to vodladit. KUA :(

A nebo použít tenhle http://obchod.hw.cz/DetailPage.asp?DPG=36504 modul, ale zaslechl jsem že je velkej problém ho rozběhat... :-/ nemáte s nim nějaký zkušenosti?

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Mica »

Hmmm tak jsem ""namoduloval"" seriovej přenos 600Baud na 3,2kHz
a pokusil jsem ho přes RC člen fouknout na NPN a PNP tranzistor a takhel to dopadlo. Myslíte že to procesor zkousne? :-O
(v tomhle případě přenášim číslo 5)

Obrázek

Tady je vidět nepatrné zvlnění a trošičku delší spádová hrana
Obrázek

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mica »

Tak se namodulovaný signál podařilo přenést bez problémů :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“