Oprava radia Mikrofona MK207

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Franta »

Hejnicek > černé hrany nastříknu černým autolakem a proud z trysky musí směřovat ve sklonu asi 45° ven ze stříkané plochy. Bohužel nemám instruktážní video... Průšvih je to, že to stříknutí můžeš udělat pouze jednou. jak to pokazíš, nespravíš to. Stříkám na holou vybroušenou dýhu, viz foto skříňky Mikrofona 375 výše. Protože nástřik černých hran a rohů dělám nitrolakem, je nezbytné nechat to černé nejdříve řádně uschnout aby se při politurování černá plocha nerozmazala a nekrvácela do míst, která mají zůstat světlá. Zda se použije lak lesklý nebo matný, je jedno...
Jeden kolega to zkoušel opačně - že nejdřív udělal polituru a až na hotovou polituru nastříknul černé hrany a rohy, ale nedopadlo to dobře, na lesklé polituře ve světlých pasážích se za chvíli objevily skvrnky po dopadu mlhy vzniklé při výstřiku z trysky, Ona ta mlha se samozřejmě vytvoří i když se to stříká na holou dýhu, ale i když se usadí na holé dýze není to téměř vůbec vidět a ta světlá místa mohu ještě dodatečně přebrousit.
Úplně první skříňka, kterou jsem takto před lety renovoval, byla z rádia Telefunken Domingo, viz fotka. Bohužel - na těch svislých částech skříňky se mně ta černota téměř slila a stalo se tak právě proto, že jsem pohyb ruky váhavě zpomalil, a stačilo zpomalení na zlomek vteřiny a už byla černá plocha "tlustší", než jsem chtěl.
Před nástřikem je nezbytné pořádně prostříknout trysku aby vycházel jemný spray a tryska aby "neplivala". A nesmí se ti klepat ruka, nástřik hrany musíš provést jedním tahem, nejvýše druhým tahem zpátky. :lol:
K poznámce zda se skříňky dělaly šelakem při sériové výrobě - ano, přibližně do konce války, pak se zavedly jiné technologie. Šelaková politura se dá sejmout navlčením lihem až změkne načež se seškrábe cidlinou atd.... Na novější laky líh nestačí - buď odstraňovačem laků anebo opatrným broušením opravované plochy.
Přílohy
Domingo 2.jpg
(97.28 KiB) Staženo 84 x
Domingo1.jpg
(100.08 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#17 Příspěvek od Hejnicek »

Mam Telefunkena uz funkcniho, ale bohuzel bez cerneho oramovani.
Přílohy
Top_pr.jpg
(117.68 KiB) Staženo 81 x
Top_pr2.jpg
(106.89 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#18 Příspěvek od bu2520 »

nj okukoval jsem svá stará rádia a dostal chuť si trochu zarenovat. Na lakování používám od firmy Clou šelakový lak kopil jsem v Hornbachu. Výborně se stéká a tak i nátěr štětcem je dokonalý vysoký lesk. Ale měl bych pár otázek na zkušenější. 1) jakou barvu používáte na šasí aby byla opravdu věrná .2) jak chemicky očistit a ošetřit měděné nebo hliníkové kryty cívek . 3) no a klasika poškozená dýha čím tmelit aby byla oprava co nejméně vidět .

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#19 Příspěvek od Vakuum »

1) Pokud není šasi příliš zrezlé, jsem pro vyčištění a konzervaci i za cenu, že tam bude sem tam flíček. Když se oškrábne rezavý povlak jde šasi často celkem pěkně rozleštit. Používám Sidol a Silichrom. Sidolem se dobře oživí i zašlý pozinkovaný plech.
Stříkání volím až v krajním případě, protože se vytratí taková ta autentická patina. Pak pro pozinkované šasi klasickou stříbřenkou ve spreji, pro poniklované šasi, jako měly např. Telefunkeny, je lepší taková stříbrozlatavá barva - vypadá to líp.
2) Hliníkové kryty a pouzdra elytů Sidolem - naprosto super lesk, ale pozor, setřou se tím i nápisy! Měď, mosaz Sidolem, nebo Silichromem. Mosazné šroubky a členité díly kyselinou, která se prodává jako "čistič mosazi", ale pozor, je to hodně agresivní. Pak se to musí ještě přeleštit.
3) Dýhu tmelit co nejmíň, velké chybějící části doplnit podobnou dýhou, kterou jde mořit do správného odstínu. Dotmelit tmelem na dřevo v podobném odstínu. Pak je někdy ještě potřeba doretušovat.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#20 Příspěvek od bu2520 »

děkuju za tipy , pokud smažu nápisy na elytech tím leštěním, řeší se to nějak (samolepka atd ) a co přelakování proti nové oxidaci?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“