hlavní jistič versus venkovní pojistky

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

hlavní jistič versus venkovní pojistky

#1 Příspěvek od Uranin »

Zdravím,mám takoví maličký problémek.Když svářím a přilepí se mě elektroda,(antistick nestačí stáhnout proud),vypadne mě pojistka v takzvané Fejfarce.Svářečku mám zapojenou na motorový jistič 20C.Nevypadne ani ten motorovej,poněm je hlavní 25A a pak je fejfarka 25pojistka.Pojistka rupne.Kde může být chyba?Neměly by být v té venkovní skřínce náhodou 35Apojistky?Dík za radu

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Pojistka před elektroměrem by měla být o 1 - 2 stupně silnější, než je hodnota hlavního jističe, takže před hlavním jističem 25A pojistka 35 nebo 50A.
Vy si tu pojistku sám měníte? Správně by na to měla přijet "poruchová služba" dodavatele.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kolik ještě míníš založit vláken kvůli jedné svářečce ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#4 Příspěvek od Uranin »

Měním si je sám,nikde sem do tetka neslyšel,že bych měl volat elektrikáře

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#5 Příspěvek od Uranin »

netušil sem,že to může byt pod jedním.Tak sorry!!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Uranin píše:Měním si je sám,nikde sem do tetka neslyšel,že bych měl volat elektrikáře
Celý přívod včetně elektroměrového rozváděče má být pod plombou.
Při jejím poškození (neoprávněném sejmutí) může hrozit podezření z pokusu o zásah do neměřené části, ovlivnění měření,...
Doporučuji na webu dodavatele energie najít Připojovací podmínky a prostudovat

Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#7 Příspěvek od SDZ »

Ono to bude asi jak kde.Mám na baráku co pamatuju pojistky nezaplombovaný.V dávnejch dobách když jsem ještě hodně svařoval,tak se časem pojistka přepálila -jiná nebyla,tak se dal drátek.Jednou byl dokonce nějakej problém(s PEN) na přívodním kabelu (mám přípojku vzduchem),přileli na to od e-onu závadu opravily,pojistky co v nich byly drátky vyměnily a hotovo -nikdy se nic neplombovalo.Elektroměrovej rozvaděč pochopitelně zaplombovanej je,ale pamatuju že v minulosti několik roků taky nebyl.Nikdo nic neřešil.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Vzhledem k zajištění selektivity jištění, odlišné vypínací charakteristice výkonových pojistek a instalačních jističů, by hlavní domovní pojistky, osazené před hlavním jističem odběrného místa, měly mít vyšší jmenovitou hodnotu, než má hlavní jistič u elektroměru. Obvykle o dva i více stupňů. Jenže, toto nelze paušalizovat. Záleží na stavu a provedení elektrické přípojky a hlavního domovního rozvodu (k elektroměru). Faktem je, že tyto pojistky jsou osazeny před obchodním měřením, jsou obvykle trvale pod napětím a proto by s nimi neměl odběratel manipulovat, i když pojistková skříňka nebývá plombována. Proto bych při příštím výpadku doporučil pozvat pracovníky distributora elektřiny (E-On), aby pojistky vyměnili a osadili správnou (přiměřenou) hodnotu, i s ohledem ke jmenovité hodnotě hlavního jističe.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

Když u nás rekonstruovali síť, dali mi pojistky, ať si je vyměním:-)

Uživatelský avatar
jura
Příspěvky: 13
Registrován: 28 říj 2012, 02:00

#10 Příspěvek od jura »

Dobrý den.
Novodobé přípoj.skříně jsou vybavené zámkem pro jehož otevření je potřeba speciální klička a proto není potřeba blomby.Ani na těch dříve vyráběných jsem blombu neviděl a pro zajištění byl šroubek M6.
Dříve byly fejfarky na jmenovitý proud 25A, dnes mají jmenovitý proud 63A.Takže záleží jakou přípojkovou skříň na baráku máte.Podle toho bych volil další postup.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Otkundes píše:...aby osadili přiměřenou hodnotu, i s ohledem ke jmenovité hodnotě hlavního jističe.
A především s ohledem na průřez jištěného vedení.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Otkundes »

Pro Achab:
No samozřejmě! Proto jsem v textu svého předchozího příspěvu též napsal větu: "Záleží na stavu a provedení elektrické přípojky a hlavního domovního rozvodu (k elektroměru)".
Technikům snad nemusím zdůrazňovat podrobnosti, dělat tak z nich nemoudré tvory a dokazovat si tím, jaký jsem odborník?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#13 Příspěvek od monterjirka »

Achab píše:
Otkundes píše:...aby osadili přiměřenou hodnotu, i s ohledem ke jmenovité hodnotě hlavního jističe.
A především s ohledem na průřez jištěného vedení.
Tohle je právě případ, kdy se předpokládá, že při zkratu ty pojistky vypadnou a při přetížení vypadne "jistič na konci", takže se to dá posuzovat jinak a nezkoumá se, jestli ten kousek kabelu má dostatečný průřez ve vztahu k pojistkám.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Já jsem v podobném případě u E-ONu dosáhl výměny staré HDS 25A za 63A zcela zdarma. Měli ovšem výhrady k nedostatečnému průřezu hlavního domovního vedení vzhledem ke zvýšené proudové hodnotě pojistek, vedení jsem musel napřed vlastním nákladem vyměnit. Proto jsem ten průřez připoměl - pokud není podobný problém, tak se dá celá záležitost přehrát na dodavatele.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“