Světélkující úsporka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

Světélkující úsporka

#1 Příspěvek od PetrSinger »

Dobrý den odborníci.
Včera jsem doma objevil zvláštní "úkaz".
V panelákové kuchyni jsem do spínače světla instaloval následující podsvětlení:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Vše fungovalo bezvadně - při zhasnutém světle byl vypínač zeleně podsvícen, po zapnutí vypínače se rozsvítila žárovka a zelené podsvětlení zhaslo.

Jenže včera jsem vyměnil ve svítidle úsporku Osram Facility za levnou úsporku z Lidlu. Vše funguje jako obvykle, ale s jedním rozdílem.
Při vypnutém světle mi úsporka mírně světélkuje a hlavně - reaguje na přiblížení ruky zesílením světélkování 8O 8O 8O .
Opravdu pokud přiblížím ruku téměř na dotek k trubici, ta začne světélkovat o to silněji.

Vyšrouboval jsem žárovku a naměřil jsem v objímce napětí cca 120V.
Po odstranění podsvětlení vypínače je vše v pořádku.

Můžete mi někdo, prosím, vysvětlit ten světélkující úkaz a zvlášť tu reakci na přiblížení ruky? Docela mě to zaujalo 8O .

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od Zirafka »

To slabé svícení zářivky dělá právě to podsvícení vypínače. Je zapojené do série se svítidlem. Proud 14 mA normální žárovkou nehne, ale měniči zářivky zcela evidentně stačí k nějakému běhu a zářivka pak svítí.

Proč to reaguje i na přiblížení ruky nevím, asi to bude souviset s kapacitami proti zemi a nebo tam máš ducha :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

To je přesné - kapacitní proud (a ten se s přiblížením ruky bude měnit úměrně momentální kapacitě) stačí k tomu, aby úsporka svítila nebo aspoň problikávala. Natož, když k té kapacitě přidáš paralelně nějaký ten reálný odpor.
To světýlko ve vypínači potřebuje ke svícení nějaký proud a ten nemůže jinudy, než přes svítidlo. Tak je logické, že svítidlo s malou spotřebou žižlat bude.

Pohledej tu na fóru po tématu "problikávání úsporky" a najdeš tam řešení.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Zirafka »

Myslím si, že to tentokrát bude složitější, protože to svítítko ve vypínači má docela slušnou spotřebu proti kapacitním proudům kabelů.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#5 Příspěvek od TAKJAN »

Ale efekt je to pěkný, že? :-)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Tak to nech jak to je, až půjdeš v noci šumovat do lednice, aspoň na to trochu uvidíš 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

workhard píše:Tak to nech jak to je, aspoň na to trochu uvidíš
jak to bude točit s "hodinami"?
230V x 0,014A = 3,22W !
3,22W x 24h = 77,28 Wh x 356 dní = 27511,68 Wh = 27,51168 kWh

nevím jaký máš doma tarif, ale dejme tomu . . .
27,51168 x 5 Kč = 137,5584 Kč . . .
kolik to stálo při koupi? a za rok tě to bude stát ještě 137 korun na elektrice !

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

mimochodem, zkoušeli jste někdy leštit klasickou lineární zářivku něčím huňatým? v noci pěkně bliká

podobného efektu dosáhnete i s velkou injekční stříkačkou, když se předek ucpe hřebíkem (dostatečně těsně) a tahem za píst se vytvoří čásečné vakuum, bliká modrobíle

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Každej luxus něco stojí :lol: řekl bych, že s hodinama to bude točit stejně jako předtím 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#10 Příspěvek od PLV »

Zářivka, nebo jak říkáte úsporka, zapínaná vypínačem s doutnavkou, pěkně poblikává, ale myslím si, že nespotřebuje kilowathodinu ani za dest let. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#11 Příspěvek od PetrSinger »

Děkuji za bleskurychlé odpovědi.
Teď si uvědomuji, že to na přiblížení ruky reagovalo víc, těsně po umytí a utření rukou do froté ručníku.

K té spotřebě.
Samozřejmě jako správného kolenovrta (přesněji šetřílka) mě zajímala spotřeba toho podsvícení, protože uváděných 14mA mě docela děsilo.
Když jsem to připojil napřímo (bez obvodu se spotřebičem) přes měřič elektřiny bylo výsledkem 0,3W.
To sice při 24h denně taky není málo, ale 3W to nejsou, takže to jsem byl ochotný akceptovat - na rozdíl od poblikávání úsporky (zářivky).
Takže budu "doutnavku" přesouvat jinam.

Jinak cena byla 0,- Kč (moje nejoblíbenější :lol: ). Dostal jsem ji :D .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Některým úsporkám stačí málo. Většina úsporek má měnič, který vyžaduje "nakopnutí". Startovací obvod tvoří diak, kondenzátor a dioda. Takže:
Svodovým prodem doutnavky se nabíjí filtrační kondenzátor v úsporce. Až jeho napětí dosáhne vhodné velikosti, startovací obvod se pokouší nahodit měnič, který se rozběhne, ale vybije filtrační kondenzátor. A situace se opakuje.
Druhá věc: Luminofor má dosvit. Někdy trvá dost dlouho, než se vysvítí - zářivka slabým světlem světélkuje. Při tom dosvitu se nejspíš částečně ionizuje plyn uvnitř, protože pokud je přítomná fáze v obvodu zářivky, dotykem na sklo se slabě rozsvítí i klasická lineární trubice s tlumívkou a startérem. Navíc - 18W zářivka se kolikrát rozsvítí i bbez startéru, pokud je nová..

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#13 Příspěvek od Devo70 »

Poblikávanie úsporiek sa tu už viackrát riešilo. Takže:
Kvalitnejšie majú v prívode kondík cca 100n, preto nebikajú. Lacné z hypermarketov nemajú, tak ho treba doplniť, potom sa ukľudnia.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#14 Příspěvek od TAKJAN »

ok1hga Vždyť je to skoro úplná jalovina:-)

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od CZJKP1 »

Jo taky jsem se s tím setkal, a byla to nějaká z těch philipsek konstrukčně připomínající původní Tesly Holešovice, ty trubiče, v tom rozdílu že byly krátké a žárovka slabší.. Žádný z kroucených tvarů, ale takto vypadala nebo zhruba takto http://www.philips-levne.cz/files/photo ... f20394.jpg

V té usporce je asi kondík, a on se asi postupně nabije přes tu doutnavku a pak žárovka problikne, takto to dělalo párkrát za minutu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“