Odinstalace systémových fontů

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

Odinstalace systémových fontů

#1 Příspěvek od Quest »

Zdravím všechny znalé: Mám Windows7 Home Premium 64b na Sony Vaio F23P1E/B.
V adresáři c/windows/fonts, je mimo jiné, hafo zbytečných převážně asijských (např.japonské,čínské,vietnamské,khmerské,celkem asi 30-40) fontů, které bych rád odinstaloval. Při standardním způsobu odinstalace - fungující na ostatních běžných typech, mi v tomto případě vždy vyskočí hláška, že nemám oprávnění, ačkoli jsem jediný uživatel s admin. právy a že se jedná o systémové fonty které nelze odejmout. Podotýkám, že Mám W7-CZ a silně pochybuji o možnosti využití těch khmerských či korejských klikyháků. Zkoušel jsem měnit různé atributy zmíněného adresáře, zkoušel jsem odinstalaci ve windows, dále s pomocí aplikace FONTNAV, NexusFontSetup, FontIist, vždy se stejným výsledkem. Vymazal jsem všechny odpovídající jazykové mutace "Helpů", prošel všechny adresáře ve W, jestli tam někde nejsou ještě použity, vše bezúspěšné. Mám nainstalováno mnoho CZ fontů v počtu blížícím se hranicím možnosti Windowsů a tak bych rád jim trochu ulevil. Nemá prosím někdo nějakou dobrou radu?
Přílohy
MS nelze odstranit.jpg
(23.26 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Podle té hlášky to vypadá, že to není otázka oprávnění, ale je to natvrdo v systému. Kolikže to 64-bit Windows fontů nezvládají?

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#3 Příspěvek od Quest »

Když jsem překročil počet 400, tak vyskočila jakási hláška o možném zpomalení systému. V praxi však žádné zpomalení nenastalo. Zatím. Pokud bych se zbavil těch výše popsaných, dostal bych se pod tuto hranici a navíc jsou ti jednotliví Asiati pořádně nabubřelí, někteří i 13MB. Jo a hláška o oprávnění předchází této zobrazené.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

V praxi je zpomalení evidentní jen při výběru písma, nebo když pro každou kravinu používáš jiný písmo. Mám 2372 TrueType, OpenType, Type1 a X11 fontů, takže vím, o čem mluvím. I když mám tak trochu jinej systém. Takže se tím netrap ;).
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Odstranit systémový písma asi nebude jednoduchý, ale nikdy jsem to nemusel řešit. Já bych spíš nainstaloval nějakýho manažera písem a spouštěl bych jednotlivý písma dle potřeby. Něco na způsob ATM. Určitě nepotřebuješ mít zároveň v paměti všechno.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#6 Příspěvek od Quest »

to forbidden. Windowsy nabízejí ve fonts m.j. fukci "skrýt". Je to použitelná obdoba, kdy zůstanou sice nainstalovány, ale nebudou se načítat při výběru ?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Snad jo, důležitý ale je, jestli se pak dá překročit ten maximální limit současně instalovaných a aktivních písem. Asi bych to vyzkoušel.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Ano, to "skrýt" znamená neinstalovat při startu. Potom se dá odinstalovat, to co není spuštěné, instalované atd. Takže zkus si vybrat jeden font, co nechceš, nastav "skrýt" a pro jistotu restartuj a potom ho zkus odinstalovat. Možná to půjde i bez toho restartu.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#9 Příspěvek od Quest »

1. Skryl jsem font "Dotum", viz obr., a restartoval PC
Přílohy
Font Dotum skrytý.jpg
(44.24 KiB) Staženo 35 x

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#10 Příspěvek od Quest »

2. Po restartu dal odinstal - žádný účinek, stejné hlášky jako dříve. V nabídce např. Wordu, se stále vyskytují, viz obr., při jejich výběru píší jakýmsi arial typem.

3.Edit: Na Photoshop to zabralo, skryté fonty se nezobrazují v nabídce.

4.Edit: Po skrytí všech asijkých fontů se několikanásobně zpomalilo nabíhání Windows.
Přílohy
Font Dotum.png
(30.42 KiB) Staženo 38 x

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#11 Příspěvek od gepard »

-- Gepard --

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#12 Příspěvek od Quest »

to gepard: Nepomohlo, to jsem zkoušel ještě před založením tohoto vlákna, je to v podstatě pouze jiná cesta ke stejné složce - fonts, jak jsem popsal v úvodu vlákna.
Ale pravděpodobně to již nebudu řešit, jak doporučil MetalGod, ve Photoshopu se přestaly nežádoucí f. nabízet s výjimkou fontu "Microsoft Tai Le", který jsem znovu zviditelnil a tím opět zrychlilo spouštění Windows, je to divné ale je to tak.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#13 Příspěvek od gepard »

Pak už jedině sáhnout do registrů a ty chráněný prostě půjdou - viz. video:
http://www.youtube.com/watch?v=Vgauc36cU8U

.... ještě v textové podobě:
http://www.sevenforums.com/tutorials/10 ... elete.html
-- Gepard --

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Jo, ale s těma registrama to chce opatrně a po smazání raději projet kontrolu registrů. A vyzkoušet napřed jen jeden smazat a po restartu zjistit, jestli jde pracovat a pak teprve další.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

A nejlíp si před tím udělat image systému, nebo alespoň bod obnovení.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“