Světélkující úsporka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

PetrSinger: takovéhle použití podsvětlení tlačítka je docela nevhodné. Nejen kvůli té plíživé spotřebě, ale hlavně proto, že vypínač který má obvod rozpojit, pouští trvale proud který je vyšší než bezpečný. Ta jednotka je určená někam k pracovním strojům jako signalizace provozního stavu, ne do bytové instalace.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

Ono je asi jedno, co si tam dá. U schodišťáku byla vždycky doutnavka s odporem, ale i ta byla mimo vlastní spínaný obvod se žárovkou, a teď si myslí, že to patří i do vypínače. Až ho to praští, tak to pochopí.


p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Ano, všude je názorně vidět, že to obvod se žárovkou.
Pokud se jedná o schodišťáky, tak se to dělá takhle:

Nešly mi dát odkazy, tak jsem překopíroval obrázky (doufám, že to nebude vadit).
Přílohy
Bez-názvu-14.jpg
(15.93 KiB) Staženo 29 x
Bez-názvu-13.jpg
(17.11 KiB) Staženo 29 x
Naposledy upravil(a) p32 dne 11 bře 2013, 11:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

p32 píše:Ono je asi jedno, co si tam dá. U schodišťáku byla vždycky doutnavka s odporem, ale i ta byla mimo vlastní spínaný obvod
Jedno je to ve smyslu toho, že co si doma zařídí, je jeho věc, ale jestli má tohle fórum mít nějakou úroveň, tak vypadá blbě nabádat někoho, ať si přemostí vypínač obvodem který pustí v domněle vypnutém stavu 14 mA do spotřebiče. Nejen kvůli ČSN ale i pro zdravý rozum.
Vypínače s doutnavkou jsou i součástí obvodu (sporákové kombinace), ale ten proud není větší než 500 µA, doutnavka s odporem má asi atest na přepětí a je to kryto normou.
http://www117.abb.com/argument.asp?tot0 ... item=35623
http://www117.abb.com/catalog.asp?thema ... item=32088

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Tak citovat jsi mě mohl celého, ne jen ořez. Nakonec jsem dodatečně dal obrázky na to jak to může udělat i s úsporkama.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#22 Příspěvek od PetrSinger »

p32 píše:Ono je asi jedno, co si tam dá. U schodišťáku byla vždycky doutnavka s odporem, ale i ta byla mimo vlastní spínaný obvod se žárovkou, a teď si myslí, že to patří i do vypínače. Až ho to praští, tak to pochopí.
Ono ho to nepraští, protože to už z vypínače vyjmul a ani by ho samotného nenapadlo to tam dávat, kdyby to neviděl u toho, kdo mu pak 1ks věnoval :D.

No, na základě výše uvedených reakcí jsem se rozhodl to už nikde nepoužít.
"Doutnavku" vrátím původnímu majiteli s upozorněním, že způsob jakým ji používá je potenciálně nebezpečný.

Každopádně vám všem dík za důležité informace.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#23 Příspěvek od milan222 »

nečet sem to, ale těch 14mA je proud uvnitř nacpaným kondíkem, který krmí ledku. žere to velkej prd, ale "doutnavka" to je, protože je to obchodní označení. drtivá většina chce "doutnavku" že tam je ledka, to je jedno, stačí jim když to bude mít stejný efekt
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Poradna“