Doutnavka v přepínači

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

Doutnavka v přepínači

#1 Příspěvek od Uranin »

Zdravím, chci se jen optat na takovou banalitku. Mám přepínač na 230V s doutnavkou a budu s ním spínat 12V, potřeboval bych poradit, aby mě svítila ta doutnavka, vím že jde použít led dioda atd., ale já bych chtěl ponechat tu doutnavku, abych nemusel kuchat přepínač. Koukal jsem, že tam je předřadný odpor, co ho zkusit zmenšit, pomůže to? Za každou radu už děkuji.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Doutnavka zapaluje někde kolem 80V, tak jedině, že bys tam nabastlil nějaký násobič :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#3 Příspěvek od Uranin »

Hmm,tak že to bude stejně ta ledka.Mám miniaturní,už ani nevím z čeho,tak ji tam prdnu,ta asi nebude vyžadovat výkonný odpor.Dík!!!!!!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

no nejaky odpor jej budes musiet dat,leda ze by bola stavana priamo na 12V... inak bude velmi kratko svietit na "cierno" a potom vobec...

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#5 Příspěvek od Uranin »

Spatně sem se vyjádřil,jasný že tam odpor bude cca nějakých 470om,ale myslel sem,že nebude mít třeba 1W.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Tak pokud to má sloužit jen pro indikaci zapnutého osvětlení, zkusil bych tam dát minimálně 3x větší odpor- při 470Ω tam poteče (berme třeba průměrnou zelenou LED) asi 20mA, přijde mi zbytečné ji krmit skoro maximálním proudem.
Vzhledem k hodnotě napětí (bezpečné) si to skoro říká o experimentování s hodnotou proudu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#7 Příspěvek od kovar »

Doutnafka se píše s F jako fčela? :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Předpokládám, že půjde o stejnosměrných 12V.
Jde totiž i o velikost spínaného proudu - kontakty spínačů síťového napětí (střídavého) vydrží ve stejnosměrném okruhu podstatně méně.
Ale záleží na odebíraném proudu - jestli obvodem poteče do asi tak 2A, stačí na to i ten instalační přepínač.
Na proudy větší si v prodejně autopříslušenství kup přímo spínač nebo přepínač s vestavěnou kontrolkou. Vlastnosti těchto spínačů či přepínačů jsou podřízené požadavkům palubní sítě v autech.

Jo, a jistě sis všiml, že doutnavku v tvých příspěvcích jsem ti uvedl na pravou míru.
Kdybys byl z těsného podhůří Krkonoš, tak bych se nedivil, tam se pořád ještě místy říká doutnauka, mrkeu atd, tam bych to zdůraznění výslovnosti pochopil. Ale ty jsi po Labi o nějakých 120 km níž a ještě kousek bokem...

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#9 Příspěvek od heldybeldy »

pokial ti zalezi na spotrebe, tak tam zapoj tych lediek do sierie viac(3 az5 podla farby), potom rovnakeho jasu dosiahnes pri nizzsej spotrebe. pri jednej led a 12V napajani sa vacsina energie spotrebuje na predradnom odpore k led...
Sebestačnosť = sloboda...

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#10 Příspěvek od Uranin »

Děkuji všem,mám hotovo.Vyhrála to malá led (zelená),a odpor 820 om.Spínaný proud je cca 500mA.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kdybys tam dal nějakou vysokosvítivou ledku, tak Ti bude stačit i půl miliamperu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“