měření proudového zesilovacího činitele tranzistoru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#31 Příspěvek od Fredy00 »

Andrea píše:Dyť ti to tu Hill napsal polopatě krok za krokem, tak co ještě chceš? To chceš něco jako: Zvedni pravou ruku, posuň ji o 10cm doleva, rozevři prsty, uchop červený vodič, posuň pravou ruku 20cm doprava, polož pravou ruku, zvedni levou ruku.....??? :roll:

A takovej matroš pak jde na vejšku, protože jenom se střední se práce hledá blbě, že. A pak z nich špatně spíme my. :?
Mám asi tak 55 otázek, a zatím tu řeším jen 3, ty, které jsem nepochopil.
Řeším tu to Uke, nic víc, nic míň. Protože stále nevím, jak určit jeho hodnotu... a nemůžu ani dělat pracovní bod, když tu hodnotu nemám.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Bernard »

On asi nebyl ve škole, když se to měřilo, nebo koukal z okna.
Takže Fredy00, dejme tomu, že bys naměřil tohle, a můžeš pokračovat podle Hilla.
Přílohy
T-VA.png
(15.99 KiB) Staženo 39 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#33 Příspěvek od Andrea »

To si děláš prdel nebo jsi fakt tak blbej? 8O
Sám tu opíšeš zadání:.... Zvolte pracovní bod pro Uke = 3V... a nevíš, jaké máš nastavit Uke? Ty se mi snad jenom zdáš. :roll:

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#34 Příspěvek od Fredy00 »

Andrea píše:To si děláš prdel nebo jsi fakt tak blbej? 8O
Sám tu opíšeš zadání:.... Zvolte pracovní bod pro Uke = 3V... a nevíš, jaké máš nastavit Uke? Ty se mi snad jenom zdáš. :roll:
Za poslední 4 dny jsem spadl asi 3 hodiny na den, tak se nediv.
A dobře, ale kde pak vezmu proud, co k tomuhle potřebuju? A ta druhá hodnota, to je stará dobrá, zatežující charakteristika zdroje, nebo zase něco spešl?

Ty hodnoty z výše zmíněného grafu, ty budou I pro tu V/a charakteristiku, U bude rovno 3 voltům. A za druhá hodnota, to bude to zatížení zdroje?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Bernard »

Nepleť sem nějakou zatěžující charakteristiku zdroje, ty měříš charakteristiku tranzistoru, ne zdroje. Jestli ti snad chybí miliampérmetr v kolektoru, tak simulátor ho nepotřebuje, umí si ten proud vypočítat a ukázat na ose y.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#36 Příspěvek od Atlan »

Andrea píše:A takovej matroš pak jde na vejšku, protože jenom se střední se práce hledá blbě, že. A pak z nich špatně spíme my. :?
Vidis to cerne, mozno k vam nepojde, vidim to na socialnu pracu.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#37 Příspěvek od WLAB »

Vzdyt jsou to nejake studijni materialy ze stavarny....

Moc nerozumim tomu, proc na stavarne meri tranzistory.... Prakticky jim to bude naprosto k nicemu a ikdyz jsem zastancem vseobecneho mezioboroveho rozhledu, prijde mi toto zbytecne. Kdyby treba trapili v praxi tenzometry apod., rozumel bych tomu.... Ale tohle, to je jako, kdyz kdysi nekdo vymyslel, ze se pro jakesi nadstavbove studium pro zdravotni personal (povetsinou sestricky) bude na FELu ucit predmet pristrojova technika, ve kterem se do nich mely nacpat za semestr mj. operaky, filtry, logiske obvody, zdroje.... 8O Proste materie, ve ktere se vetsina felaku placala jeste po nekolika semestrech... Pozitivum snad bylo jedine, ze jsme mohli ucit taky nejake slecny. :D
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#38 Příspěvek od Fredy00 »

Bernard píše:Nepleť sem nějakou zatěžující charakteristiku zdroje, ty měříš charakteristiku tranzistoru, ne zdroje. Jestli ti snad chybí miliampérmetr v kolektoru, tak simulátor ho nepotřebuje, umí si ten proud vypočítat a ukázat na ose y.
Jo, ale jak mám zudělat pracovní bod tranzistoru, když teda nesmím pracovat se zdrojem ? Jinak než zdroj & nelineární prvekl nás to neučili.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#39 Příspěvek od Bernard »

Možná jsi spíš na matematiku. Věděl bys to toho grafu dole zakreslit funkci x=3?
Přílohy
xy.png
(4.83 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#40 Příspěvek od WLAB »

Uke preci doda ten zdroj v obvodu kolektoru. Proud kolektorem potece takovy, jaky si tranzistor vezme - a to v zavislosti predevsim na ..... (kontrolni otazka) ...... .
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#41 Příspěvek od Fredy00 »

Bernard píše:Možná jsi spíš na matematiku. Věděl bys to toho grafu dole zakreslit funkci x=3?
udělal bych bod přímo na ose x, v místě, kde je vyznačená trojka

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#42 Příspěvek od WLAB »

Bod? A proc zrovna na ose X (tj. pro y=0)?
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#43 Příspěvek od Hill »

Přece na zdroji nastavíš napětí 3V. Těm odpovídá nikoli bod na ose x, ale svislá přímka protínající osu x v bodě 3V.
Od osy y vyneseš vodorovnou přímku v bodě odpovídajícím naměřenému kolektorovému proudu.
Kde se protnou, je naměřený bod charakteristiky pro zadaný proud báze.
Udržuj napětí 3V a měň proud báze.
Bude se měnit proud kolektoru a vyjde ti řada hodnot kolektorových proudů.

Ten proud je daný tím tranzistorem, proto ho přece měříš, abys ho znal, a to právě pro UCE=3V. Přesněji: abys znal závislost kolektorového proudu na proudu báze při tomto napětí.

Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

#44 Příspěvek od Fredy00 »

Hill píše:Přece na zdroji nastavíš napětí 3V. Těm odpovídá nikoli bod na ose x, ale svislá přímka protínající osu x v bodě 3V.
Od osy y vyneseš vodorovnou přímku v bodě odpovídajícím naměřenému kolektorovému proudu.
Kde se protnou, je naměřený bod charakteristiky pro zadaný proud báze.
Udržuj napětí 3V a měň proud báze.
Bude se měnit proud kolektoru a vyjde ti řada hodnot kolektorových proudů.

Ten proud je daný tím tranzistorem, proto ho přece měříš, abys ho znal, a to právě pro UCE=3V. Přesněji: abys znal závislost kolektorového proudu na proudu báze při tomto napětí.
A to je třeba problém, pamatovat si kdy je to logické, a kdy je to NOT logické.

Protože když mám V/A charakteristiku, tak je definována jako I = fce U, čili I je na y, a U je na X. Proč je teda nutno vynášet U na y souřadnici?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#45 Příspěvek od Andrea »

Fredy00 píše:Proč je teda nutno vynášet U na y souřadnici?
Je nutno, aby ses naučil číst, protože tu nikdo nepsal o vynášení U na osu y.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“