Bočník 180A

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

Bočník 180A

#1 Příspěvek od Uranin »

Zdravím,potřeboval bych poradit jak si vyrobit bočník pro měření proudu u stejnosměrné svářečky kolem 180A.Měřil bych starým digitálním voltmetrem.Děkuji

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Není lepší ho koupit?
Třeba zde?

http://www.rawet.cz/cz/ostatni/bocniky. ... ce=bocniky
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Ceny nových jsou ale pro bastlíře téměř nedostupný. Já jsem měl štěstí a na Aukru jeden takovej koupil za pár desetikorun. Zkus tam chvíli hledat, viděl jsem je tam víckrát.

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#4 Příspěvek od Uranin »

Dobrá jdu hledat na aukru.

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#5 Příspěvek od Uranin »

Tak na Aukru už nic není!Já rád kutím a rád bych ho zkusil sesmolit doma.Poradí mě někdo?Dík

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Jako bočník může sloužit cokoliv, co vydrží trvale měřenej proud a nepřehřeje se. Kus vhodnýho drátu třeba. V prvé řadě musíš vypočítat vhodnej odpor bočníku, zjistíš z maximálního proudu a požadovaným úbytku napětí na něm, abys to mohl pohodlně změřit. Pak seženeš vhodnej materiál a budeš konstruovat. Koukni sem, je tam tabulka s měrným odporem různých materiálů, tak podle potřeby prostě budeš skládat. Nevím teď jistě, ale myslím jsem viděl někde bočníky z trafoplechů.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#7 Příspěvek od StandaT »

Kdesi jsem viděl nové bočníky z "metra blansko" 500A/150mV za cca 700,-, ale už to nemůžu najít, zkus si tam zavolat.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od alles »

digitální voltmetr má rozsah předpokládám 200,0mV, měřit budeš proudy cca 200A =>bočník tedy vychází R= 0,2/200 tedy 1mΩ
max. výkonová ztráta 0,2*200 je 40W
to už je docela dost tepla a měření s rozlišením 0,1 A je asi nepotřebné. Poslední číslo stejně nebude platné protože přesnost měření bude když to dobře dopadne 5-10%

pokud snížíme bočník na desetinu původní hodnoty( tedy 0,1mΩ) a vypneme desetinou tečku v multimetru, máme rozlišení 1A a ztrátu na bočníku při 200A a 20mV jen 4W
měděný kabel ke svářečče o průřezu 25mm² má podle tabulek tu: http://usporyvm.sweb.cz/pomucky/pomucky_01.htm odpor asi 0,7mΩ/m, takže nějakých 15 cm by mělo jako bočník stačit
jediný problém je v tom že běžně dostupné materiály (i měď) mají teplotní závislost odporu jako prase(o 1-2 řády větší než materiály ze kterých se dělají bočníky)
měření bude mít proto jen informativní charakter a hodnota se bude měnit asi o 0,68% na stupeň teploty bočníku
další problém je jak si poradí digitál s proudem hořícího oblouku, chtělo by to alespoň nejakou filtraci jednoduchým RC členem...
vývody z bočníku na měřidlo by bylo vhodné napájet přímo na kabelová oka aby se vyloučil přechodový odpor šroubovaného spoje

Uživatelský avatar
Uranin
Příspěvky: 58
Registrován: 04 bře 2013, 01:00

#9 Příspěvek od Uranin »

Dík,alles!
tak podle tvého popisu to bude nejlepší.Od Diod ke konektoru mám propojovací kabel cca 14Cm.Po připojení měřáku a při přepnutí bez desetinných míst je rordíl proti kleštáku cca 11%Což pro přibližné měření výstupního proudu bohatě postačí.Problém tedy vyřešen.Dík všem.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Zirafka »

Uranin píše:je rordíl proti kleštáku cca 11%
Plus nebo mínus? Pokud ti ukazuje více, dej tam ještě jeden odpor a rázem to bude měřit dobře ;-)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

Pokud skousneš horší teplotní stabilitu bočníku, lze následující:

Naměř si na železném svářecím drátu prům. 2mm přesnou délku např. 1m.

Pusť do nej proud z nabíječky, v sérii ampérmetr a změř napětí na odměřené délce. Spočítej odpor drátu na 1 mm délky a ufikni z něho odpovídající délku bočníku + materiál k jeho uchycení. Drát k měráku musí být uchycen s vypočtenou vzájemnou vzdáleností. Pokud se bude hřát příliš, opakuj proceduru pro drát většího průřezu.

Měřil jsem tak startovací proud traktoru (540A) s levným digitálním voltmetrem od číňana.
Naposledy upravil(a) kulikus dne 07 led 2014, 22:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

U dynamosvářečky mám jako bočník cca 0,75m pětku svářecí drát do oblouku s oky . 30 let provozu a OK .

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#13 Příspěvek od vrky »

Našel jsem bočník 250A. Sehnal jsi už něco?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Na Aukru jsou co chvilka přesně ty co potřebuješ, za symbolické ceny a přesné metrácké. Není co řešit. Teď je tam do 150A: http://aukro.cz/bocnik-rozvadecovy-150a ... 94069.html Bývají i na větší proud.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#15 Příspěvek od fredis »

kovar píše:Není lepší ho koupit?
Třeba zde?

http://www.rawet.cz/cz/ostatni/bocniky. ... ce=bocniky
Ceny opravdu lidové :lol:
Naposledy upravil(a) fredis dne 14 pro 2013, 22:51, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“