trafopájka

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#61 Příspěvek od breta1 »

Už jsem viděl hodně trafopájek, se kterými bylo strašlivě zacházeno, rozbité kryty slepené izolačkou, které bylo více než původního bakelitu, různě nahrazené spínače, popálené a nalomené přívodní flexy, několikrát závitníkem zvětšené závity, ale nikdy jsem neslyšel o trafopájce s přerušeným nebo spáleným primárem. Máte někdo jiné zkušenosti?
Sám mám jednu 50 roků a takové zacházení si chudák nezasloužila....

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#62 Příspěvek od Davidus »

ano, mě kdysi shořel primár trafopáječky koupené v GM. Prostě se při provozu přehřála a vyletěli čerti z primáru. Byly dodržovány časové prodlevy kdy měla páječka chladnout, vše podle manuálu, ale nevydržela. Měl jsem ji několik dní.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#63 Příspěvek od Hydrawerk »

Kup si trafopájku např od Nuby, protože šrouby držící pouzdro nejsou zašroubované v plastu, ale v ocelových matkách. (Mají nějak zprasený web.)
http://www.nuba.cz/index.php?lang=cs&produkt=40

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#64 Příspěvek od Dvoulampovka »

V dílně v Sadské mám trafopájku, koupil jsem ji za velký peníz v roce 1969 a běží. A že toho vydržela, chudák nešťastná! Kryty z bakelitu jsou jakoby prošly válečnou vřavou, výrobce myslím Mechanika,VD Praha.Ale nemám po ruce, třeba se pletu,... Ale funkční je stále od zakoupení. :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#65 Příspěvek od Celeron »

Velky penize? Ja koupil sedivou hranatku nekdy kolem 1971?? a tenkrat stala 100 Kcs. Hnedy vajicko s zarovkou nahore uz tenkrat nebylo ale matne si vzpominam, ze stalo min nez 3 flasky rumu. :lol:
Jirka

Uživatelský avatar
txx
Příspěvky: 255
Registrován: 31 bře 2008, 02:00
Bydliště: Brno

#66 Příspěvek od txx »

tak sem puvodní spálenou točník 1972 nahradil stejnou 1978 :D
i když drobné rozdíly se najdou a trafo v te novější funkční vypadá huř než ve spálené uvidím jak dlouho bude sloužit.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#67 Příspěvek od varok »

Já mám doma jednu 75W a v garáži druhou. Kdysy mi je tatík donesl z práce. Měl jsem trošku starší typ, ale už byla několikrát předělávaná a taky odešla. měla 100W, typ nevím. Ty co mám teď je jedna šedá a jedna černá se zeleným tlačítkem. Označena je TRP2/73, tak asi 73 rok. Nevím. Mám ji doma už asi 5 let a taky ji někdy dávám zabrat. Je tam napsáno myslím max. 15 sekund a někdy ji trápím i minutu, než rozehřeji pořádnou kupu cínu. Pořád drží. Nedávno donesl jeden kamarád do práce pájku ETP, výkon 100W, taky jen s těmi plíšky na uchycení smyčky, aby mu to elektrikář opravil. Odešla mu šňůra. Když jsem viděl, jaké je v tom trafo, tak se mi chtělo zvracet. V té mé je ještě poctivé velké trafo, vinuté drátem asi 0,3mm na primáru a ty výstupní hranolky na uchycení smyčky mají průřez odhadem 10x5mm. To co měl ten kamarád je trafko asi poloviční, primár vinutý od oka polovičním průřezem drátu a ty hranolky na výstupu je asi jen 7-8x4mm a to já mám jen 75W a on 100W. Jde vidět, jak se dnes všechno oj...á. Chtěl jsem si koupit nějakou silnější pájku, asi 100W, ale jak vidím jak jsou poctivé, tak mě chuť přešla.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#68 Příspěvek od Celeron »

To mas stejny se stykacema. Za myho mladi 100A sykac byla krychle o strane 15 cm, dnes se vejde na eurolistu a je cca polovicni. Otazka je, jestli jeho paramatry odpovidaji tomu starymu. No rekl bych, ze fyzikalni zakony se moc nezmenily, takze je udelany na ukor zivotnosti, poctu spinacich cyklu, zvysenych teplot. Proste vse je dnes paradne okradeny....
Jirka

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#69 Příspěvek od kbulda »

Když ty dva stykače rozebereš, tak uvidíš , že na tom novém je plocha kontaktů ani ne poloviční proti starému provedení.
Parametry sice odpovídají, ale jen papírově. Starý stykač byl složen a sešroubován, dal se tedy vyčistit. Nový stykač je většinou složen bezšroubově, že když ho rozebereš, tak některý už taky vůbec nesložíš dohromady.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#70 Příspěvek od Sendyx »

Ono to není tak úplně pravda. Kromě plochy kontaktů jde hlavně o velikost přítlaku - tam zlepšení konstrukce a přesnosti výlisků dokáže vylepšit vlastnosti mnohem víc, než lopaťácké provedení. Musíte se na to dívat komplexně, velké rozměry přístroje zvyšují i cenu zástavby (nutný větší rozvaděč atd.). Nepočítám samozřejmě do takového srovnání nějaké šmejd stykače, kde se výroba podřizuje pouze ceně.

Uživatelský avatar
Mutant
Příspěvky: 13
Registrován: 11 zář 2006, 02:00
Bydliště: Martin

#71 Příspěvek od Mutant »

Jednu oranžovú by som rad ešte oživil, no neviem kde v SK zohnat orig. spínač, nechcem to prerabat na iný. Pôvodný je OBZOR MKO 16-01/15
Přílohy
1300784733_mko160115.jpg
(6.13 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#72 Příspěvek od kokun »

Tady se dá koupit v CZ (u výrobce).
Zkus jim napsat mail, jestli je třeba někdo od nich neodebírá na SK :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Mutant
Příspěvky: 13
Registrován: 11 zář 2006, 02:00
Bydliště: Martin

#73 Příspěvek od Mutant »

kokun píše:Tady se dá koupit v CZ (u výrobce).
Zkus jim napsat mail, jestli je třeba někdo od nich neodebírá na SK :wink:
Ano obrazok je od nich, skusim napísať, vďaka :wink:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#74 Příspěvek od kokun »

Tady jsou jejich "Prodejci a prodejní místa" - vč. obchodního zastoupení pro Slovensko :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#75 Příspěvek od judeware »

Taky jsem přemýšlel, kde sehnat spínač Obzor... Mám páječku TRP 2-73 a ta mrška začíná po směšných 29 letech zlobit. Občas nevypíná. :D

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“