Elektronkový sluchátkový zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od Thales »

V zásadě s tebou Crifodo souhlasím, ale zajímalo by mě zda Staxy a jiné komerční elektrostaty takovou šňůru a ochranu proti vytržení podle tebe mají.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#47 Příspěvek od Crifodo »

Podle mě se nic o komerčních elektrostatech nedozvíš, protože je neznám. Je klidně možné že neublíží ani s čínským kabelem, protože třeba nedají ani při poruše větší proud než ten elektro statický.
U spousty lampových sluchátkáčů co jsem viděl, bych ale neřekl že jsou bezpečné, ani náhodou a připojovat je na sluchátka může jen dobrodruh. Ať si to klidně dělá, za sebe a příbuzné si ručí sám, jen mi připadá že odborné fórum kde se takový názor zastává, je pak spíš k smíchu než respektované.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od AmarokCZ »

Já nesouhlasím - jednou to prošlo přes EZÚ apod., tak nechápu jak si nějakej Crifodo může vůbec troufat to zpochybňovat, ale když chce být k smíchu, tak pro ne... 8-)
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od Thales »

Jsi si jistý že to skutečně bylo v EZÚ? Nemá to jen vystavené prohlášení o shodě od výrobce jak legislativa umožňuje?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od AmarokCZ »

Jde-li o STAXy, tak mají dvojitou izolaci a koncovky jsou zalisované v plastu, takže jednak nejde kabel vytrhnout bez zničení mušle a za druhé kabel něco vydrží.
Ať už je to jakkoliv, tak je bezpečnost dostatečná ve srovnání s kdejakými ostatními výrobky na trhu.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#51 Příspěvek od Crifodo »

Nejspíš jeden mluví o koze a druhý o voze, já mám za to, že tohle vlákno je o stavbě sluchátkáče, a k tomu jsem se vyslovil. Profesionálně dělané sluchátkáče by mohly být bezpečné, ačkoliv taky žijeme v zemi, kde by teoreticky měly platit zákony a normy a pak se tu dají dlouhé roky legálně koupit vánoční žárovky a prodlužky, že to rozum nechápe.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od AmarokCZ »

U bastlu je to na každém jak si to zařídí. Většinou je bezpečnost dána tím, že mezi hlavou a nebezpečným napětím je "hromada" izolantů a kabel má ve většině případů dvojitou izolaci, takže riziko je opravdu minimální.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#53 Příspěvek od Crifodo »

Na fotkách různých bastličů je možné vidět úděsný konstrukce, ze kterých je vidět že jim zásady práce se síťovým napětím nic neříkají. Nechráněné elektronky, svorky traf, neupevněné signálové kabely v blízkosti anodových napětí a cokoliv. Používají se trafa bez zkoušení izolační pevnosti a kovové šasí bez nulování. Když se může dostat síťové nebo anodové napětí na jeden pól sluchátové šňůry je to potenciálně průser, nemusí to probít ze sluchátek do hlavy, může to někdo skřípnout do futer nebo dítě nakousnout, cokoliv. Pořád je možnost se podívat na profi konstrukce z elektronkové doby, jak byla řešena bezpečnost. Vždycky trafo které prošlo testem na 2 kV a jeden pól spojen s nulovanou kostrou.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od AmarokCZ »

Jo tak takové prasečiny jsem už taky viděl (vše nechráněně zvrchu na dřevěné desce, ochrana IP00), lámal bych za to ruce. Autorův komentář že "je tam jen 200Vdc" měl fakt dostal vzhledem k tomu, že mu tam pobíhalo dítě. Tihle se asi jentak nepoučí...
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“