Akustický spínač na ovládání vrhačky asfaltových terčů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#16 Příspěvek od 1N4148 »

Zkus se podívat na toto - Automatic firing for clay pigeon launcher
Je to sice jenom náhled patentu, ale obsahuje schéma a základní popis. Z toho by se snad vyjít dalo.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#17 Příspěvek od Jarda52 »

Děkuju za upozornění na odkaz, ale z toho já to do kupy nedám, nejsem zase takový odborník. Právě bych potřeboval někoho zkušeného.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#18 Příspěvek od Banda »

Jestli můžeš, napiš prosím, kde by se to mělo realizovat.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#19 Příspěvek od Jarda52 »

Realizace by měla být v Plzni

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#20 Příspěvek od Honza_dy »

Ten obvod je CD4017.
Nemyslíte, že kdyby to bylo tak jednoduché tak by se to už dávno používalo? Spouštět na střelnici něco zvukem je letenka do průseru.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#21 Příspěvek od Jarda52 »

Ne, to není nic zvláštního a ani nebezpečného, je to běžné na lepších střelnicích. Jen tam mají zbytečně drahé profi zařízení s mnoha dalšími funkcemi, které by jsme my ani nevyužili.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#22 Příspěvek od marli »

Ahoj, taky provozujeme střelnici, taky máme automat na trap a taky jsme několikrát řešili že mikrofony by byly fajn. Začal jsem to trochu řešit a nakonec jsem se na to vykašlal. Jeden kolega, expert na všechno (myšleno ironicky), něco takovýho zbastlil... Chtěl to u nás vyzkoušet na závodech což jsme mu zatrhli - vzal to tedy do Klatov na OP a byl z toho průser, prostě to nefungovalo jak má.

Nakonec stejně skončíš na vypouštění ručním, je to nejspolehlivější a hlavně můžeš krásně reagovat na nutnost opakování některých terčů atd. Já jsem si vydrátoval malý rozvaděč s pár relátkama a udělal ruční drátové ovladače přesně na míru, doplněno bezdrátovým spouštěním od Flajzara a šlape to jako hodinky. Pomocí těch relátek a pár diod není problém udělat si i spouštění dvojstřelů u loveckého kola, vysoké věže nebo nakombinovat nějaké terče na LP nabo CS.

Zkus si schválně udělat tabulku funkcí toho zařízení, který jsou pro provoz nezbytné - tzn. opakování terčů při nějaké chybě, automatický přechod mezi střelci, nutnost zajištění ovládání jen daného stanoviště v daný moment, zamezení spuštění při štěknutí psa nebo výstřelu, možnost nastavit libovolný počet střelců, fungování mikrofonů při větru... A pak si tam taky domysli jak ty funkce zabezpečit tak, aby se nemohlo stát že ten automat nespustí ve chvíli kdy ho bude někdo nabíjet nebo seřizovat a bude tam mít ruce. Možná nad tou tabulkou zjistíš že ta částka požadovaná za profi zařízení není zas tak hrozná :D

Že si střelci stěžují na prodlevu znám taky z vlastní zkušenosti, ale nechá se to o dost eliminovat dodržování kázně na střelnici - korona nekecá, je tam ticho a obsluha se soustředí jen na střelce.

Jsem taky z Plzně, klidně napiš a můžem o tom někdy pokecat.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#23 Příspěvek od Jarda52 »

Myslím si, že v dnešní době vyspělé elektroniky a zkušených a šikovných lidí
Naposledy upravil(a) Jarda52 dne 18 dub 2013, 18:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
marli
Příspěvky: 173
Registrován: 15 bře 2007, 01:00

#24 Příspěvek od marli »

To je samozřejmě pravda, já chtěl jenom upozornit na reálné problémy které tam ze zkušenosti jsou.

Jenom si trochu odporuješ tím, že se ti zdají profi zařízení na lepších střelnicích zbytečně drahá, a na druhou stranu to podle tebe není problém pro zkušené a šikovné lidi a vyspělou elektroniku - jenže ten čas a ty součástky něco stojí, a ve výsledku to není málo :(

Jinak ale fandím a pokud se to povede dotáhnout do zdárného konce, rád se na to někdy zajdu podívat...


M

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#25 Příspěvek od Jarda52 »

Jo, asi jsem nezdolnej optimista a ty součástky zase nemůžou stát čerta a za zrealizování schéma , které by fungovalo , jsem ochotnej zaplatit. To už jsem psal.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#26 Příspěvek od Achab »

K tomu časovému zpoždění - reakční doba u zdravého člověka běžně dosahuje 0,2 - 0,25 sec tak se nedomnívám že by u ručního ovládání rozhodčím hrála až takovou roli. Střelec stejně vypálí až se mu terč dostane do zorného pole a zamíří, takže stejně nestřílí v okamžiku zavolání povelu. V okamžiku kdy střelec zavolá "hop" tak už musí být stejně ve střehu a zásah závisí spíš na jeho schopnostech a reakční době než na reakci rozhodčího.
Z hlediska sportovně-mysliveckého to má i logiku - na kachnu na rybníku se taky střílí až vyletí a ne okamžitě když honec zatroubí na vábničku. U některé soutěže se dokonce střílí bez povelu, střelec nemá vědět kdy a kterým směrem terč vyletí tak si myslím že i po případné modernizaci by měla být možnost ručního ovládání zachovaná, navíc pro případ poruchy.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#27 Příspěvek od Jarda52 »

Děkuji všem, kteří mně nepomohli.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#28 Příspěvek od 1N4148 »

Zatím jsme se tu bavili o základních principech fungování toho zařízení. Pokud jsi rozhodnutý, že to chceš udělat určitým způsobem (spouštění akusticky, přepínání jednotlivých mikrofonů, ...) tak to napiš, budeme to respektovat (aspoň teda já). Koneckonců, budeš to provozovat ty na svoje vlastní nebezpečí, takže je to tvoje věc, co považuješ za bezpečné a co nikoliv. Já sám to dohromady nedám, na to jsem malý pán, ale věřím, že společně bychom tu něco použitelného vyplodit mohli. Vrhač terčů přece není žádná kosmická technika.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
Jarda52
Příspěvky: 32
Registrován: 25 bře 2013, 01:00

#29 Příspěvek od Jarda52 »

Tak děkuji za rozumná slova a myslím si, že slovo nejde bych vymazal ze slovníku a že tohle opravdu není nějaká kosmická věda. Myslím, že ale asi nikdo jiný se nebude chtít zapojit do téhle debaty a nevím, jestli by nebylo rozumnější se domlouvat mezi sebou mimo tohle fórum, co s tím dál. Nebo máš jiný názor ? Já si vážím každého kdo tomu rozumí víc než já ( a těch je určitě hodně ) a chce s problémem pomoci. Proto jsem se obrátil na zkušené odborníky.
Co se týáče bezpečnosti už jsem psal. že u vrhačky nikdo není , že je automatická a nehrozí žádné nebezpečí úrazu. ani co se týče elektřiny, protože to je vše napájené z utobaterie, vzhledem k tomu, že se střílí na střelnici v terénu.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#30 Příspěvek od kevin_mitnick »

Jardo, resili jsme skoro stejny problem u nas na strelnici. Pouzito bylo nekolik ruznych bastlu od nekolika autoru, ale pointa byla vzdycky stejna. kompromisy a prusery.

Nakonec se jako nejlepsi a obecne pouzitelne ukazalo pouze reseni z roku 1996 v podobe klicenky od jablotronu v kapse rozhodciho..

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“