cree vs citizen

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

cree vs citizen

#1 Příspěvek od seth123 »

potřeboval bych poradit jestli výrobky cree nebo citizen. Jedná se mi hlavně o CXA1512 barva nejspíš 3000K nebo vzít CLL030-1206A1-303M1A2, nemohu se rozhodnou. Na cree všude čtu samou chválu, jak jsou strašně super ale právě o citizenu nikde ani slovo.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#2 Příspěvek od StandaT »

Já osobně nemám multičipy rád, hlavně kvůli tomu, že se blbě chladí a mají nízkou účinnost. Ale zkus se poptat na http://forum.fotonmag.cz/ třeba je někdo používá a řekne ti o nich detaily z praxe.
Co přesně s těma LEDkama zamýšlíš?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

StandaT píše:...
Co přesně s těma LEDkama zamýšlíš?
Svítit???
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#4 Příspěvek od kevin_mitnick »

EKKAR píše:
StandaT píše:...
Co přesně s těma LEDkama zamýšlíš?
Svítit???
Odpoved sice vtipna, ale jaksi k nicemu. Je krapet rozdil, zda s temi cipy chces svitit treba ve stropnim svetlu, nebo ve svitilne na celo...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Nebo na foto...

Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

#6 Příspěvek od seth123 »

samozřejmě že svítit, půjde to do stropního osvětlení, chladič mám hliníkový plech 110x160x3, napájet to budu mean well zdrojem 350mA, krytka světla je z mléčného skla celkem hodně vypouklá, světlo je podobné jak Osmont aura1, ale mě víc než použití opravdu zajíma která firma dělá lepší výrobky

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od AmarokCZ »

StandaT píše:Já osobně nemám multičipy rád, hlavně kvůli tomu, že se blbě chladí a mají nízkou účinnost.
Nemyslíš, že je to spíš opačně - multičipy mívají větší plochu a tudíž se lépe chladí (to potvrzují i menší tepelné odpory udávané v datasheetech). Účinnost s počtem čipů samozřejmě vůbec nesouvisí...
seth123: osobně bych se přiklonil Citizenu kvůli menšímu tepelnému odporu a větším rozměrům. Co se týče životnosti, tak důležitější než výrobce je důkladné chlazení, což bude asi v tomto případě to nejproblematičtější.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#8 Příspěvek od StandaT »

1) ten kousek plechu to v uzavřeném světle neuchladí při 350mA
2) volba značky jednoznačně Cree - parametry nejsou vycucané z prstu, ale poctivě naměřené
3) barvu ber jednoznačně 3000K a pohlídej si CRI, dnes už bych nekupoval nic pod 85

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

kevin_mitnick píše:
EKKAR píše:
StandaT píše:...
Co přesně s těma LEDkama zamýšlíš?
Svítit???
Odpoved sice vtipna, ale jaksi k nicemu. Je krapet rozdil, zda s temi cipy chces svitit treba ve stropnim svetlu, nebo ve svitilne na celo...
Na blbou otázku... Neměla by taková NÁVODNÁ DOPLŇKOVÁ otázka znít spíš "v jaký lampě chceš ty LEDky používat, jak často a v jakým prostředí?" - protože v původním vyznění to je otázka natolik široká, že zahrnuje i použití jako těžítka nebo zarážky pod dveře... Právě proto že jsme bastlíři a pouštíme se často do hodně netradičních "projektů" je potřeba se ptát pokud možno přesně, aby se z dotazu vytěžilo co nejvíc doplňkovýh informací, který následně dovolujou mnohem přesnější odpověď.

Sry za OT, ale tohle si odpověď vyžadovalo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

#10 Příspěvek od seth123 »

Nakonec jsem se rozhodl pro citizen. Ještě bych se chtěl zeptat. Čip mám namontovaný na chladiči z gama aluminium přesně Z 0610 L=100 mm, Rth 1,15 C/W, pod čip jsem dal termovodivou pastu arcitic cooling MX-2, spočítal jsem si že chladič potřebuji s Rth=2,27 C/W, teplota chladiče 60C, teplota vzduchu 30 C a teplota čipu mě má vycházet okolo 73C, jenže na povrchu čipu je daleko větší teplota už hned po startu. LED provozuji na mean well LPC 20-350 na LED je asi 36-37V a protéká proud 355 mA. http://www.tme.eu/cz/Document/aaa8e0d5f ... 1011_E.pdf

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Už v lednu jsem se tě tady ptala, jak víš, jakou má teplotu čip. :roll:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

No přece z datašítu, 2500-2900 K :D

Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

#13 Příspěvek od seth123 »

teplotu uvnitř čipu samozřejmě nezměřím ale teplota na silikonu byla 130 C

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Měřeno čím - jakou metodou?

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od drabek06 »

Já jsem při testech přelepil u XM-L tu silikovou kopulku obyčejnou elektrikářskou izolačkou a po chvilce svícení jsem začal cejtit nějakej smrad . . . Se ta izolačka začla jaksi natavovat :?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“