Náhrada displ. z tek. krystalů pomocí sedmisegmentových LED

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ivosisko
Příspěvky: 2
Registrován: 11 led 2012, 01:00

Náhrada displ. z tek. krystalů pomocí sedmisegmentových LED

#1 Příspěvek od ivosisko »

Mám takový ten malý nástěnný/stolní přístrojek, který měří okolní teplotu, vlhkost a přijímá signál DCF. Tyto údaje se zobrazují na displeji z tekutých krystalů. Z několika důvodů bych toto zařízení chtěl "přebudovat" a to tak, že bych LCD vyhodil a nahradil bych jej velkými LED sedmisegmentovkami. Vůbec však netuším, zda tomu něco nebrání (samozřejmě bych musel použít jinou "karoserii" :) a řešit napájení).

Poradí (případně pomůže) mi někdo?

Dík, Ivo.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Jde to, ale je to docela složité, dělal jsem si tak hodiny, kde byl dvojnásobný multiplex, tady v tom přístroji počítám že bude tak čtyřnásobný.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#3 Příspěvek od ok1xgi »

Nebylo by lepší celé hodiny postavit? Schémat je na netu dost....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Joo před tema 20ti lety, když jsem to vyráběl, to byl INTERNET asi jenom v NASA :lol: ještě se mi je podařilo najít a kupodivu i rozběhnout, na tehdejší dobu měly dost funkcí - hodiny i s vteřinama, datum,den v týdnu, stopky, budíka, co hrál 7 písniček, zálohu jedním NiCd článkem a budík fungoval i při výpadku proudu, jenom displej nesvítil 8-) jo a ještě potmě svítily míň. Princip funkce LCD displeje byl popsaný v nějakém Amáru, z toho jsem vyšel.
Přílohy
clock.jpg
vnitřek
(80.49 KiB) Staženo 75 x
clock2.jpg
akce
(163.06 KiB) Staženo 56 x
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ivosisko
Příspěvky: 2
Registrován: 11 led 2012, 01:00

#5 Příspěvek od ivosisko »

Pánové, děkuji za poměrně bleskové odpovědi. Zapomněl jsem ale ještě pár podrobnosti upřesnit:

1. nejsem v této oblasti praktik a moc tomu nerozumím, jen jsem chtěl zjistit, zda by se přívody, kterými je stávající displej krmen, nedaly nějak napojit na segmentovky a zároveň "dodumkat" napájení těch segmentů

2. běží mi o přesný čas, takže jsem chtěl využít řízení hodin tím DCF signálem

3. hodiny by sice byly umístěné ve "stínu" DCF signálu, ale to jsem chtěl řešit externí (případně aktivní) anténou (o tom už jsem si vygůglil nějaké materiály a neměl by to být nějaký zásadní problém)

4. protože jsem tak trochu úchyl do sledování hydrotermálních veličin, tak mi dělalo dobře, že součástí toho zařízení jsou i teplotní a vlhkostní čidlo a zobrazování těchto informací

Ovšem asi to celé bude nad moje síly, nicméně budu rád, když o tom ještě dáme řeč, případně kdyby se vysktl nějaký odkaz na cosi jednoduchého a "blbuvzdorného" :oops:

Dík, Ivo

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#6 Příspěvek od bohumilfulin »

taky jsem nad tim dumal ped 20ti lety ale nic jednoducheho jsem nevydumal.
Idea byla ze vezmu rozbite ale funkcni digitalky a k nim nabastlim LED display a budu u nas na vesnici desnej frajer.

workhard muzes zverejnit ten prevodnik lcd->LED? Docela by me zajimalo jak si se s tim popasoval ty.

A rada ivosisko, pokud se elektronice nerozumis, nech to byt. jednoduche to neni.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Dokumentace se bohužel nedochovala :) v kostce je to tak, že napájení hodinek se mínusem posadí na +3V, pak se jednotlivé signály dají zesílit a logicky s nimi pracovat. Jsou zapotřebí dva zesilovače společných elektrod a příslušný počet zesilovačů segmentových dvojic. Vlastní signály mají konstantní průběh, segmenty se ovládají jejich fázovým posuvem, je to pěkně popsané v tom AR.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od bohumilfulin »

Ja vedel ze v tom bude nejaky hacek...<posadit hodiny na +3V>, a pak uz je vse jasne. Ja to furt chtel krmit z jedne baterky a zesilovat a zesilovat a orezavat a tak. Alespon mam vyresen problem 20let stary. Dik.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“