LED otáèkomìr

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Speder38

LED otáèkomìr

#1 Příspěvek od Speder38 »

Potøebuju poradit od nìkoho zkušeného chci si postavit tento otáèkomìr: http://konstrukt.wz.cz/otackomer.html ,vše je v pohodì až na tranzistor T1 který se mi nikde nepodaøilo najít jediný co je u nìj napsaný je TUN a to nevim co znamená tak jestli tomu nìkdo rozumí tak by mohl vedet jaky tam dat. Predem diky za odpoved.[/url]

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

Re: LED otáčkoměr

#2 Příspěvek od Hru »

Speder38 píše:Potřebuju poradit od někoho zkušeného chci si postavit tento otáčkoměr: http://konstrukt.wz.cz/otackomer.html ,vše je v pohodě až na tranzistor T1 který se mi nikde nepodařilo najít jediný co je u něj napsaný je TUN a to nevim co znamená tak jestli tomu někdo rozumí tak by mohl vedet jaky tam dat. Predem diky za odpoved.[/url]

TUN znamená, že může být použit jakýkoli univerzální tranzistor potřebné polarity- v tomto případě NPN např. KC 507,KC 237,BC237,BC547 ap.

na pozici R4 = 47Kohm byl dal pro nastavení 50Kohm trimr na srovnání(seřízení periody výstupního signálu) po nastavení ho změřit a nahradit pevným odporem,nebo vybrat co nejpřesnější odpor - diodové otáčkoměry nevynikají přesností -ale záleží na použití
Naposledy upravil(a) Hru dne 22 bře 2007, 00:19, celkem upraveno 1 x.

PavelFF

#3 Příspěvek od PavelFF »

TUN - tranzistor univerzální.
Dej tam jakýkoli malý NPN tranzistor: KC507-KC509, KC 237-239, BC 413, BC546, BC556,...

PavelFF

#4 Příspěvek od PavelFF »

Zase pomalejší. Na divokým západì už bych byl mrtvý.

Speder38

#5 Příspěvek od Speder38 »

diky za rady jeste se chci zeptat jestli tam muzu pripojit vsech 20 diod a budou se rozsvecet?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Můžeš. Citlivost indikátoru zvýšíš změnou R7, takže jedna LEDka nebude 500 otáček, ale 250, případně změníš časování v (NE)555, nebo zkombinuješ obojí.
V tomto zapojení už z té 555 o moc větší napětí nepoleze, takže by se ty LEDky "navíc" uš se zvyšováním otáček stejně nerozsvítily všechny.

Speder38

#7 Příspěvek od Speder38 »

Ja jsem prave myslel ze to aby jedna LEDka byla 250 otacek zmenim trimrem P1 podle toho co tam pise. Takze jestli se to steluje odporem R7 tak by asi bylo lepsi misto nej da trimr?

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#8 Příspěvek od Hru »

Speder38 píše:Ja jsem prave myslel ze to aby jedna LEDka byla 250 otacek zmenim trimrem P1 podle toho co tam pise. Takze jestli se to steluje odporem R7 tak by asi bylo lepsi misto nej da trimr?

P1 se nastavuje velikost vstupního napětí pro obvody LM... a R6/R7 se nastavuje vnitřní referenční napětí obvodů LM...
nekoukal jsem do katalogu na LM3914 , takže nevím přesnější ůdaje.


nemlátit prosím ??!!!

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Nebster »

Hill píše:Můžeš. Citlivost indikátoru zvýšíš změnou R7, takže jedna LEDka nebude 500 otáček, ale 250, případně změníš časování v (NE)555, nebo zkombinuješ obojí.
V tomto zapojení už z té 555 o moc větší napětí nepoleze, takže by se ty LEDky "navíc" uš se zvyšováním otáček stejně nerozsvítily všechny.
zdravím. jakou hodnotu odporu bych měl dát místo R7 abych měl ten otáčkoměr co 250ot ? a neměl by se změnit i R6?

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Nebster »

Lidičky poradí mi někdo, jaké hodnoty odporů R6 a R7 by měly být aby jedna ledka nebyla 500ot/min ale 250ot/min.

Uživatelský avatar
rico
Příspěvky: 19
Registrován: 19 čer 2006, 02:00

#11 Příspěvek od rico »

PavelFF píše:TUN - tranzistor univerzální.
Dej tam jakýkoli malý NPN tranzistor: KC507-KC509, KC 237-239, BC 413, BC546, BC556,...
Nechci rejpat ale neni BC556 PNP

Speder38

#12 Příspěvek od Speder38 »

Ja jsem zkousel dat misto R6 a R7 trimr ale jejich zmenou se spis meni jenom svitivost diod a pak jsem zkousel i menit R4 ale to se zase jenom posouval zacatek ale rozsah byl porad po 500 otackach uz fakt nevim cim by to mohlo jit zmenit.

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Nebster »

Já se pokusím pozeptat ve škole učitělky, tá to buude doufám vědět a pak vám to oznámim jak se dá změnit z 500 na 250.

Uživatelský avatar
ondra732
Příspěvky: 42
Registrován: 30 dub 2012, 02:00
Bydliště: Světlá nad Sázavou

#14 Příspěvek od ondra732 »

Zdravím, chtěl bych si ubastlit LED otáčkoměr do auta. Našel jsem toto schéma http://www.skoda.wbl.sk/Navody-tipy-tri ... rikou.html ( předposlední dole ). Bylo mi řečeno, že tenhle otáčkoměr nepůjde do aut se vstřikovacím motorem, které mají indukční cívku z které se odebírá signál až za elektronikou. Chtěl bych ho dát do Felicie, šlo by toto schéma nějak upravit? Popř. nemá někdo prosím nějaké takové schéma? Děkuji

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“