Zdroj s øídícím obvodem NCP1200P60

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

Zdroj s øídícím obvodem NCP1200P60

#1 Příspěvek od sr71 »

Snažím se opravit mrtvý zdroj z DVD pøehrávaèe, øízený obvodem 1200P60. datasheet tøeba zde http://www.ges.cz/sheets/n/ncp1200.pdf
Na vývodu 8 je plné napájení ze vstupního elytu, ale na vývodu 6 by podle datasheetu mìlo být cca 16V, já namìøím 0,7V. Elyt je dobrý (zkoušel jsem i preventivnì vymìnit). Ten elyt k vývodu 6 by mìl mít funkci filtraèního kondu k vnitønímu zdroji uvnitø IO?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Omeraj NCP1200 diodovym testom, ci nie su piny prerazene na zem. Ak nie, tak ho skus napajat externym zdrojom (12V na pin VCC) a pozri osciloskopom na pin DRV.
Samozrejme najprv odpoj siet a vybi sietovy elyt!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od sis2 »

Tento brouk se často vyskytuje v "zásuvkových" zdrojích.
Několik vadných jsem otevřel a vždy byl vadný tenhle řídící obvod.
Jestli je jen 0,7V na pinu 6, tak asi měnič nekmitá a obvod je profláknutý. Někdy ještě bývá přepálený některý z SMD odporů, ze kterých je obvykle tvořen odpor z +320V do pinu 8 - ale to v tvém případě není, když je tam plné napětí.
Zkontroloval bych ještě diody na sekundární straně - možná je některá proražená. A pak asi bude nutná výměna toho brouka...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

piny IO proražené na zem nejsou, ale vývod 6 Vcc ukazuje proti GND jen cca 0,2V (diodovým testem), po pøipojení externího napájení 12V na pin 6 z laboratorního zdroje má IO dost velký odbìr a topí, takže nejspíš bude vadný ten IO

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

sr71 píše:vývod 6 Vcc ukazuje proti GND jen cca 0,2V (diodovým testem)
Takze je prerazeny, aj ked nie uplne.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

Tak IO jsem vymìnil za nový, na pinu 6 je teï cca 11V, ale zdroj nefunguje. S odpojeným tranzistorem se na výstupu z IO v pøerušovaných intervalech objevují obdélníkové pulsy s amplitudou cca 10V S pøipojeným tranzistorem osciloskopem namìøím takové tìžko definovatelné jehly s odstupem cca 20mikrosekund. (tranzistor tam je 4N60P)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

A je ten MOSFET dobry? Nie je skrat na sekundari?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

Mosfet je snad dobrý (zkusil jsem tam dát i jiný a bylo to stejný). Sekundár ještì provìøím a dám vìdìt.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

To vypadá, jako kdyby vypínala nadproudová ochrana - ze snímacího odporu v S-vývodu Fetu na pin 3 řídícího obvodu. - co tam vidíš osciloskopem? Ochrana vypíná v případě zkratu na sekundární straně - tzn. proražená výkonová dioda nebo filtrační elektrolyt. Vyjímečně by mohl být i zkrat na primáru, ale to je málo pravděpodobné.
Anebo je odpařený přechod D-S u Fetu a pak nemá co spínat...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

diody na sekundáru jsou dobré, ale nechal jsem to delší dobu zapnuté s vypájeným tranzistorem a znovu mi odešel ten IO (i když si nemyslím že by odešel tím, že to bylo zaplé bez tranzistoru),
takže jsem tam, kde jsem byl - pin 6 proražený na GND

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

Ten obvod se choval přesně podle datasheetu -strana 7 - 10. Po zapnutí vystoupá napětí na cca 10,6V - viz obrázek 15 - a spustí výstup pro řízení Fetu. Ale kvůli nějakému problému výstup cykluje. Takže bych nejdřív zkontroloval Fet - třeba v zapojení podle přílohy.
A zdroj potřebuje pro správnou funkci nějakou zátěž - bez ní taky cykluje - já používám s výhodou malé žárovky, co dřív bývaly v rádiích na nasvícení stupnice - takže na 5V výstup připojím zárovku 7V/0,3A nebo na 12V výstup 12V/100mA - podle svitu hned vidíš, co se děje... - zatížit stačí jeden výstup.
A pak měř osciloskopem na sekundárních vinutích trafa - tam to máš bezpečně oddělené od sítě.
Přílohy
Fet-test.PNG
(5.04 KiB) Staženo 75 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“