cívka - prosím o radu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

cívka - prosím o radu

#1 Příspěvek od jiri255 »

Dobrý den,
měl bych tu na Vás několik dotazů ohledně cívky, protože tomu moc nerozumím, tak bych se chtěl zeptat zdali by mi někdo neporadil jakou a jak silnou potřebuju cívku pro následující účel.
Mám model, kde bych potřeboval několik závor a dalších vychytávek a u známého jsem viděl, že k tomuto účelu použil cívku, která je bez jádra a zhruba do třetiny cívky je vsazen kovový váleček a pokud se na cívku přivede proud je tento váleček do cívky vtažen a tím se závora zvedne nebo to zvedne nějaké závaží. Mě by zajímalo jak silnou bych potřeboval cívku na 12V, aby dokázala zvednout 0.25kg (pokud možno, aby se k ní nemuselo nic letovat, ale byl tam nějaký šroub na drát s očkem nebo něco na zacvaknutí drátu, prostě co nejjednodušší připojení kabelu a také jestli nevíte o nějakém e-shopu kde bych takovou cívku sehnal? představa je viz příloha popřípadě doplním o další údaje nebo upřesním.
Předem děkuji za případné rady
Přílohy
civka.jpg
civka
(38.21 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

K něčemu takovému se dají použít cívky z elektroventilů - 8W cívka se po připojení napětí udrží na šroubováku sama a ani nejde pořádně sundat, takže by se zdviháním asi velký problém nebyl - akorát je trochu problém v dostupnosti (např. zde nejsou cívky na 12V - většina je na 230V) a také s cenou - tady už 12V cívky jako náhradní díly na elektroventily jsou, ale ne za levno :? .

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#3 Příspěvek od jiri255 »

to je zajímavé škoda jen, že na +/- jsou tak drahé, můžu se zeptat k čemu u těch elektroventilů ta cívka přesně slouží? to funguje podobně jako na tom mém obrázku jde proud ventil je otevřený nejde proud ventil je zavřený? No ta cívka co jsem viděl u známého vypadala zhruba takto...
Přílohy
civka 1-sml.jpg
(10.35 KiB) Staženo 29 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Ty cívky jsou prakticky stejné, akorát zalété v izolačním plastu, aby se neprobíjela cívka na kostru elektroventilu (ta bývá z plastu nebo z mosazi - nemagnetická). Funguje to tak, že po přivedení napětí vtáhne cívka železný píst a tenucpe přívod plynu / kapaliny - vydrží to i 15 barů :) .

Jestli by se to k něčemu hodilo, tak můžu v práci změřit u několika cívek, co unesou, ale mám je jen na 230V - elektroventily co používáme mívají spíš závadu v samotném ventilu než v cívce.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Panda38 »

Dobře se na podobné účely používá klasická cívka z Merkuru Elektro (na 4,5V a má vtahovací jádro), ale nevím jestli se dá někde sehnat samostatně, např. jako náhradní díl.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#6 Příspěvek od kbulda »

Na 12 V by šla použít i cívka spínače startéru pro auto.
Jedná se ale o to, jak dlouho má přítah trvat.
Tyto cívky nejsou konstruovány na dlouhodobý přítah.
Kdyby tazatel více upřesnil na co to chce použít, tak by se
lépe radilo.

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#7 Příspěvek od jiri255 »

no jestli byste to mohl v práci změřit bylo by to super docela by mě zajímalo kolik taková cívka udrží? U té cívky na 230V hned první nejlevnější na té stránce z odkazu, tak jsem si všiml, že jsou na ní tři konektory hádám tedy správně... fáze,nula,zem není k tomu potřeba ještě něco dalšího stačí nějaký spínač a kabel do zásuvky? Jinak, jak jsem popisoval je to k modelu železnice/silnice ještě nemám úplně představu jak to bude velké a něco bude fungovat jako závora něco jako jeřáb a podobně no mělo by to vydržet sepnuté od 1minuty do cca 1hodiny, tak asi ty cívky na ventily by nemusely být špatné... nechtěl jsem do toho motat 230V, ale když to jinak nepůjde

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Nešlo by to tak, že by se na hřídelku nějakého modelářského motorku namotával špagátek a ošetřit jednoduše dorazy?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

Dej tam modelářské servo a řídící obvod s NE555.
Přílohy
Rizeni serva.PNG
řízení serva
(28.38 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Zde velmi silně záleží na dráze . Ale na čtvrt kila to bude macek . Spíše pokud by to šlo cestou vyvažování a ta přídavná síla byla malá . Použití modelářského serva zde bude lepším řešením .

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#11 Příspěvek od milous2 »

Také se přikláním za servopohon.Bude to realističtější (nebo jak to nazvat).Ta cívka jedná zbrkle. Taky by mohla to závaží zahodit do jiného prostoru. Servo bude elegantní. Také záleží na kamufláži,jak to poschovávat,aby to vypadalo. Těšíme se na obrázek z reálu.Opravdu.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Yarda1 »

jiri255 píše:...je to k modelu železnice/silnice ještě nemám úplně představu jak to bude velké a něco bude fungovat jako závora něco jako jeřáb ...
Pokud by to mělo být na ovládání modelu závor, asi by bylo dobré, aby se ty závory zvedaly a zavíraly pomalu jako ve skutečnosti. Když se tam dá elektromagnet a nepoužije se nějaké tlumení, tak ten pohyb závor šup nahoru - šup dolů bude nepřirozený.
Našel jsem třeba tohle:
http://www.merkurtoys.cz/vyrobky/motory-a-serva?from=18
Nebo třeba vnitřnosti z tohodle:
http://www.zbozi.cz/vyrobek/brise-glade ... y-komplet/
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 19 dub 2013, 13:05, celkem upraveno 1 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
jiri255
Příspěvky: 168
Registrován: 18 dub 2013, 02:00

#13 Příspěvek od jiri255 »

ano ten merkur také nevypadá vůbec zle to si prostuduju dalo by se to také určitě využít, ale hlavně tam chci mít co nejméně elektroniky. Jinak to co sem viděl s tou cívkou mě nepřipadalo, že by to byla taková rychlost zvedání spíš mě to připadalo, že ta cívka má co dělat, aby tu závoru zvedla :) celkem přirozenej pohyb, ale jak už se psalo výš asi to bude dané i tou silou cívky.
Zatím jsem v začátcích dělám si nákres co tam bude a co ne poptávám komponenty a podobně nedělám nic zbrkle, dokud nebudu mít všechno na papíře, abych věděl jak to bude velké, náročné a nákladné, tak se do toho nemá cenu pouštět, protože zjistit uprostřed stavby, že něco nepůjde podle představ a bude se toho muset půlka předělat už mě moc nebaví... ,takže s fotkama to ještě nějakej ten čas potrvá :-(

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Neregistrovaný uživatel Japan77 řešil přestavníky pomocí krokových motůrků:
t=55611
t=55739

Hádám, že nakonec uspěl a procesory si taky nahrává sám.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“