Kam a jak zapojit termistor?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KrakonosV
Příspěvky: 13
Registrován: 15 úno 2012, 01:00

Kam a jak zapojit termistor?

#1 Příspěvek od KrakonosV »

Chtěl bych na základě tohohle návodu postavit něco jako nabíječku. Na kontaktním poli se zdá, že to funguje, mám v tom IRF1404. Potřeboval bych poradit, kam a jak nejsnáze připojit termistor jako tepelnou ochranu, mám 10kΩ NTC, při 85 st. C má mít 1kΩ. Zkusil jsem dát další transistor NPN nad Q4 paralelně a do báze dělič z NTC a trimru 500Ω. Tváří se to, že to funguje, ale nevím, zda je to správně. Poradíte?

odkaz na návod http://amarokcz.wz.cz/STABLDR.htm

Uživatelský avatar
telefon
Příspěvky: 42
Registrován: 31 led 2009, 01:00
Bydliště: pod Špilasem
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od telefon »

nedostatečně formulováno, nabíječku čeho??? 85°Cnepřežije žádný akumulátor. Používají se buď termistory, nabo bimetaly a to max na40°C

Uživatelský avatar
KrakonosV
Příspěvky: 13
Registrován: 15 úno 2012, 01:00

#3 Příspěvek od KrakonosV »

Tepelná ochrana má být pro MOSFET, pro případ zkratu. Omezení proudu to jinak má.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Takováto zapojení , co navrhuješ , nemají strmou charku náběhu , jsou nestabilní - používáš spínací prvek , který své hodnoty s teplotou mění . Než by toto navrhované zapojení zafungovalo , tak to nejspíš ten fet odnese . Pokud si chceš být jistý a mít to bez nastavování , tak tam dej něco takového http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... =termostat do serie s R3 a přes TL431ku odpor tak 56K

Uživatelský avatar
KrakonosV
Příspěvky: 13
Registrován: 15 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od KrakonosV »

Děkuji za podnět. Mně zas o tu přesnou teplotu úplně nejde, fet něco vydrží a mně stačí, kdy to ubere proud dostatečně dříve...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“