Bouchlej tranzistor ve zdroji - co je zač?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

Bouchlej tranzistor ve zdroji - co je zač?

#1 Příspěvek od czatlantis »

Ahoj, potřeboval bych pomoct s opravou jedoho zdroje. Je to do zabezpečovačky je na něm napsáno EMKO JS-25 OLY a bouchnul v něm výkonovej tranzistor. No a bohužel bouchnul tak, že zmizel a nevím co tam bylo.
Na první nožíčku jde nějaká zpětná vazba, druhá nožička je na mínusu hlavního vstupního kondenzátoru a třetí nožička vede na trafo.
Co mě ale nějak neleze do hlavy tak co tam dát za náhradu? Jestli je tam mosfet, tak přece Gate Drain Source, tak to by měl být Source na tom vstupním napětí z kondenzátoru ne? A když NPN tranzistor, tak Baze, Kolektor, Emitor, tak to taky je jakoby naopak..no a PNP nebo P-kanál FET se nedělá na tady takový vysoký napětí.....Nebo si to myslím blbě?
Díky za rady
Přílohy
P1320453_resize.jpg
Foto zdroje
(76.47 KiB) Staženo 172 x

Uživatelský avatar
biker77
Příspěvky: 214
Registrován: 20 úno 2011, 01:00
Bydliště: Rakovník

#2 Příspěvek od biker77 »

To nebude tranzistor ale asi nějaký IO z řady TOP224. Mrkni na datasheety těchto IO.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od sis2 »

Primární strana tomu odpovídá.
Asi nebouchnul jen tak - není nafouklý kondenzátor na sekundární straně nebo proražená dioda?
Přílohy
TOP204.PNG
(100.2 KiB) Staženo 192 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Skontrolovat aj cely primar - hlavne elyty.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Všechny TOPY, co jsem měnil, byly vadný kvůli suchýmu elytu na sekundáru a je lepší tam dát něco kvalitnějšího, jinak se to rádo vrací.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#6 Příspěvek od czatlantis »

Díky za rady, to jsem ani netušil že jsou takhle výkonový integráče. Vždycky jsem myslel že to je nějakej univerzální FET co je řízenej nějakou logikou...

jj tak daleko jsem se ještě nedostal, samozřejmě všechno bych zkontroloval a elyty bych snad i vyměnil preventivně. Zatím jsem byl ve fázi "jak to může fungovat, vždyť drain a source mají být naopak :-D "
Ten zdroj tady leží už delší dobu v takovým polorozebraným stavu, ale mám dojem že tam odešel vstupní můstek a vypařil se termistor na vstupu. Co za ten TOP tam teda mám dát? Nějak vůbec netuším podle čeho hledat konkrétní model :oops: Ten zdroj má tusím výstup nějak 2-3A/13,8V
A kde ho vzít? Ebay? koukal jsem v GME je to celkem drahý (a ta 204 tam není vůbec) :?

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

V GESu mají nejvýkonnější TOP204 za cca 90 Kč - naproti tomu TOP201 pro poloviční výkon stojí jen o 5 Kč méně. Moc levněji asi neseženeš.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#8 Příspěvek od czatlantis »

Ještě jednou děkuji uživateli RadekB za info že je tam TOP224Y. Tak jak bude čas tak ho koupím a vyměním. Takže zatím moc díky za rady, doufám že se ho podaří oživit :wink:

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

Mezi TOP204 a 224 není pro tuto aplikaci praktický rozdíl

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#10 Příspěvek od czatlantis »

Tak mi dneska přišel ten TOP224, objednával jsem ho z ebaye, vyšel asi na 45Kč nebo taknějak....Zdá se že to už funguje, jen nevím jakej proud to má zvládnout, 20W halogenku to zvládá jen tak tak, když to mělo ještě přidat dalších 200mA na nabíjení baterky, tak už to protestovalo...

Ale každopádně díky moc :wink:

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

cena dobrá - ale jestli nemáš z ebay-e něco podobného jako zde v předposledním příspěvku...
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“