záměna funkcí

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
student
Příspěvky: 45
Registrován: 13 črc 2012, 02:00

záměna funkcí

#1 Příspěvek od student »

dobrý den, v diskusi s kamarádem jsem vyslovil názor, že vstupní část staršího, ještě jen tranzistory osazeného radiopříjímače , by měla jít po nenáročné úpravě použít (právě s využitím profesně naladěných obvodů) jako laděná část podobně konstruovaného vysílače a naopak výstupní část vysílače jako vstupní část příjímače. Nenašel jsem moc podpory této úvahy – jak to posoudíte coby praktičtí odbornícii děkuji za jakékoli názory/připomínky

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od radekrd »

Obojí by šlo jen velmi těžko, s mizernými parametry a po zpravidla celkem rozsáhlých úpravách.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Jediná koncepce, která tohle umožňuje jsou ty "Walkie Talkie" pro děcka od rákosníků. A sám možná víš, jaký mají dosah - malej.Tam se používá jednoduchý oscilátor jako vysílač. Po přepnutí na příjem se mu odblokuje obvod pro "přerušování" (klíčovací frekvence) a stane se z něj superreakční přijímač. Ten je součástí většiny prodávaných bezdrátových teploměrů, zvonků a meteostanic.. Když se podíváš, jak je řešena profesionálnější radiostanice - byť i ta občanská radiostanice, nebo PMR, zjistíš, že to není tak jednoduchý... Mají zvlášť obvody pro vysílač, zvlášť pro přijímač. Společná je anténní část.. (vstup přijímače, výstup vysílače). Obvody, které zajišťují, aby se vstupní obvod přijímací části neupekl při vysílání jsou na na jiný povídání, ale jsou tam..
Pokud si najdeš schéma třeba kdysi hodně rozšířené CBN staničky DNT FORMEL, můžeš se podívat. Ale nastavování stylem "naladit rádio" to není ani omylem. Do VF části jsem nikdy nešahal (ta byla pro mě nedotknutelná).. A tu staničku jsem znal velmi dobře..

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Vždycky sem si přál toho Boha, co ladí Vf díly vidět, tak sem vyzvídal na kamarádovi, co v jedné takové firmě pracuje, kdo to u nich dělá a prý to dělá jedna šikovná paní a umí to rechleji než konstruktéři. Jen to chce dobře se oženit, pak není ani vf díl nedotknutelný.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Upravit přijímač na vysílač - to by asi bylo dražší a složitější, než začít "od nuly".
Ono nejde jen o "naladění", ale i správné impedanční přizpůsobení a tam budou ve vysílací cestě trochu jiné požadavky než pro přijímací cestu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Imprdelančně jsou požadavky ty samý - ale výkonově to je jako nebe a dudy...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#7 Příspěvek od Zmije »

Možná bych se zaměřil na elektronkové transceivery, tranzistory není potřeba šetřit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/7400_tx.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/7400_rx.htm

porovnej vysílač i přijímač se stejným obvodem 7400 . . .
ale vše okolo je úplně jinak . . .
teoretické kecy jsou jedna věc, ale praktické použití je diametrálně odlišné !

Uživatelský avatar
student
Příspěvky: 45
Registrován: 13 črc 2012, 02:00

#9 Příspěvek od student »

dobrý večer, já jsem na ten "nápad" přišel v souvislosti s informací v mediích, že doktor Rath bude moci mít ve vazbě radiopřijímač až po kontrole, která měla trvat týden - tak jsem si z toho odvodil, že budou zkoumat, jestli ten jeho radioaparát nemá právě ty dvě funkce v jedné bedýnce. Jinak děkuji za příspěvky a přeji hezký konec týdne !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“