Nastavení správné rychlosti posuvu pásku u kazeťáku

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od durkovic »

nebolo by náhodou možné nastaviť správnu rýchlosť posuvu pásku aj pomocou napr správne nahraného tónu cca 3000Hz alebo 3150Hz potom magič zapojiť do Line In jacku v PC a pomocou napr softu Spectral analyzer snímať prehrávaný tón a soft by mal mať v sebe aj čítač frekvencie + aktuálnu výstupnú úroveň v dB alebo mV. pokiaľ by sa otočilo trimrom "speed adj." na doske mala by sa zrejme meniť aj "čítaná" frekvencia prehrávaného tónu.

alebo je takéto nastavovanie nevhodné ?

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#32 Příspěvek od Vla »

Prakticky stejným způsobem jsem to nastavoval.Akorát jsem nepoužil PC ale na výstup Line Out jsem napíchnul čítač a nastavil požadovanou frekvenci a rychlost je OK

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

durkovic píše:alebo je takéto nastavovanie nevhodné ?
není,
přesnost kmitočtů z PC je dostatečná.
použiješ třeba tento generátor, nastavíš na něm požadovaný kmitočet, na dobrém magiči si nahraješ "měřící" kazetu.
Potom ji dáš do nastavovaného stroje pustíš současně s tónem z PC a nastavíš to na stejnou výšku tónu (zázněj).
I člověk, který nemá hudební sluch to dokáže nastavit s přesností +/- 0,5 Hz !

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od durkovic »

dík, to som potreboval vedieť

a ešte je možné použiť ako "univerzálny" kmitočet tých 3150Hz ? Pretože mnohé servisné manuály uvádzajú niekedy inú referenčnú frekvenciu pre nastavenie rýchlosti posuvu.

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#35 Příspěvek od Vla »

Zapoměl jsem napsat,že jsem k nahrání signálu 3150Hz na kazetu použil signál z PC.Přes program PCH Tone Generator.Po nahrání jsem to zkontroloval čítačem a kmitočet byl 3148Hz,což je si myslím perfektní.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#36 Příspěvek od Hill »

Na tom kmitočtu v podstatě nezáleží. Jestli máš čím nahrát na pásek spolehlivě přesnou rychlostí jakýkoli tón rozumného kmitočtu, abys ho pak mohl změřit, můžeš nastavovat podle něj.
Ale, dostaneš-li se k nastavovací kazetě nebo dokonce ke kazetě měřicí, bude v příloze napsané, jaký kmitočet slouží k nastavení rychlosti. Řada kmitočtů zaznamenaných v úrovni -20dB použitých pro měření snímací charakterstiky nemusela mít všechny kmitočty naprosto přesné (stejně se jejich amplituda vyhodnocovala v [dB]), proto se nahrával v plné úrovni ten nastavovací tón, u nás obvykle 3150Hz, na něj a jeho okolí byly totiž navrhované i měřiče kolísání.

Vlákno jsem rozdělil. O rychlosti posuvu se můžeme bavit dál tady, o kazetové a páskové nostalgii pak zde.
Naposledy upravil(a) Hill dne 24 úno 2013, 13:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od durkovic »

dík za cenné info.

správne nastavený deck mám takže si nahrajem tých 3150Hz a budem to mať ako "referenciu" pre nastavovanie rýchlostí posuvu. mal som tu už pár magnetofónov ktorým sa rozpadli z nepochopiteľných dôvodov trimre nastavenia posuvu pásku a potom po výmene trimru bolo nastavovanie "od ucha" bolo také všelijaké.

napríklad Unitra M531S má nastavenie rýchlosti popísané veľmi zaujímavo, tam je doporučené nastaviť na doske regulácie motoru trimrom napätie cca 9,1V ak si dobre pamätám a malo by to sedieť, no a podľa sluchu to aj sedelo, hralo to v poriadku.

Uživatelský avatar
vestik
Příspěvky: 28
Registrován: 01 kvě 2013, 02:00

#38 Příspěvek od vestik »

To je všechno takový krkolomný a ještě nemám nikoho, kdo by mě nahrál testovací-seřizovací kazetu.
Hele, to už se fakt nikde nekoupí ta kazeta s proužky...alá stoboskop, posvítilo se na to žárovkou napájenou ze sítě a když se proužky zastavily bylo nastaveno. Nějak se nechávaly trochu předbíhat, jestli si to dobře pamatuju, nemáme přesně těch 50 v síti....

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#39 Příspěvek od Quest »

Kazeta "ala stroboskop" se opravdu nikde nekoupí, ani se nikdy koupit nedala, ale pokud napíšeš adresu na SZ tak Ti pošlu kazetu k nastavení rychlosti s nahranýma značkama poštou.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od jura80 »

Ono se taky dá každých 4,75cm a násobky té délky (teď nevím, kolik přesně dělá rychlost posuvu) prostě pásek zmagnetovat (třeba magnetem) a poslouchat lupance v reproduktorech a porovnávat je např. s tikáním hodin se sekundovým kyvadlem, případně s impulsama z nějakých digitálních hodin, padesátkrát vyděleným síťovým kmitočtem, a tak podobně. Viz. "časový nonius". A není k tomu potřeba prakticky nic nedostupnýho, ani inčí kazeťák s kdovíjak rozhozeným posuvem...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
vestik
Příspěvky: 28
Registrován: 01 kvě 2013, 02:00

#41 Příspěvek od vestik »

Quest píše:Kazeta "ala stroboskop" se opravdu nikde nekoupí, ani se nikdy koupit nedala, ale pokud napíšeš adresu na SZ tak Ti pošlu kazetu k nastavení rychlosti s nahranýma značkama poštou.
Tak to by jsi byl hodný.
A jaké značky myslíš?
Pro mě by asi bylo nejjjednoduššší mít na kazetě nějaký ty hertze z pc generátoru a já bych pak porovnával z pc....
Stroboskopickou kazetu jme měli v práci.... jsem původem vod fochu....ale nějakech těch pár desítek let se s tim už neživim. :)
Kovoslužba..dobrý den, pamatujete? :lol:

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#42 Příspěvek od Quest »

Kristapána, přece značky o kterých tu bylo několikrát psáno 8O. Když jsi "vod fochu", tak proč se takto ptáš? :roll:

PS: Stroboskopická kazeta - apríl?? Jakpak by se s ní pracovalo, když nebylo vidět na pásek při play? Některé mgf. měly kazetu v šuplíku, některé by bylo nutno celé pracně odkrytovat, což někdy byl horror. Nahrané značky (podle mne nejjednodušší způsob kontroly), nebo nahraný měřící kmitočet, generátor a osciloskop práci značně zjednodušoval.

Uživatelský avatar
vestik
Příspěvky: 28
Registrován: 01 kvě 2013, 02:00

#43 Příspěvek od vestik »

No jestli myslíš měřit čas mezi dvěma lupnutími, to mi zrovna právě nepřijde příliš sofistikované .... kolikrát se to musí udělat, než se člověk trefí?
Nepohrdl bych samozřejmě ani tím, ale lepší by byla na nastaveném kazeťáku nahraná nějaká ta frekvence z pc generátoru....
A v práci jsem měli mj, i tu stroboskopickou kazetu :D

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od jura80 »

Proč jen dvě značky?

Zase se tady řeší, jak vyměnit žárovku...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od workhard »

Když je na originální kazetě napsáno, že písnička má 4:16, nemám důvod tomu nevěřit a nastavím to podle toho 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“