Panelový voltmetr z aukra.

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#31 Příspěvek od frantajetel11 »

Já mám ten Vmetr sice trochu jinej, ale když najdeš správný nohy, tak by to neměl bejt problém ani na tom tvým. Rejpalové si jistě všimnou, že tam ty odpory na D.T. mám v podstatě zapojený dva za sebou, ale na funkci zvěrolékaře to nemá vliv :lol:
Přílohy
uprava Vmetru02.jpg
(270.57 KiB) Staženo 103 x

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jezevec »

Má to ale jednu "mouchu". Ty jsi připojil DT na segment F. Bude to fungovat, pokud bude Fko zapnuto alespoň na jedné číslici. Pokud bude na displeji zobrazeno třeba 111 nebo podobná kombinace, kdy nesvítí segment F, DT zhasne.
Šlo by to vyřešit přidáním tranzistoru jako to mám udělané třeba tady.

Zastávám názor, že u dílenského zdroje je lepší použít pro měření proudu analogové měřidlo a raději přepínat rozsahy. Důležitější, než nějaké přesné odečítání hodnoty proudu je vidět jeho dynamiku.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#33 Příspěvek od frantajetel11 »

Čoveče ono těch much bude víc. Teďka jsem schválně vzal druhej displej a zapojil ho podle tý mojí úpravy... a ono to nefunguje. Já si od toho totiž chytře nedělal žádnou dokumentaci a včera jsem to jenom vyfotil...

Ale nějak jsem si vzpoměl. Ten odpor není zapojenej na Fko segment, ale na celej druhej digit = o nohu dál... = ty tečky svítěj dvě - ta "správná" a pak ta poslední. A tu jsem na prasáka začernil lihovkou :lol:
Ta správná DT nesvítí jenom když je na displeji míň než 1,00. A jelikož to mám zapojený jako ukazatel k zásobní 6ti kubíkový bečce a v ní nikdy míň než 1,00 není, tak to ani neřeším.

Jinak teda Ametr ke zdroji - na to mám s tebou stejnej názor, lepší je ručkovej.
Takže se Staškovi omlouvám, ale na Ametr ke zdroji to takhle jednoduše nepůjde.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Bezny »

stasek píše: přepájel jsem přívodní drát na měření na uzel obou odporů a ukazuje to přesně jak napsal Bezny, při 1,5V tedy 50. To je dostatečně citlivé, abych si mohl vyrobit a ocejchovat bočník podle potřeby.
Děkuji tedy všem, co mě radili a tak i pomohli. :lol:
Hele, abys pak nepobíhal a nevykřikoval "Běžný je vůl!". Tohle bylo jen k ověření hypotézy, že 1,5V na vstupu = "50" na displeji. Uvědom si, že když to takhle přímo připojíš na bočník tak stačí proudový->napěťový impuls (zkrat, připojený nabitý kond, přepólovaná autobaterka na výstupu zdroje) a tenhle impuls půjde přímo do vstupu AD převodníku a může to dopadnou všelijak.
Osobně bych to řešil prohozením obou odporů (prohození jen proto, že odpory jsou "na stole k mání", jiný smysl použitých hodnot hodnot to nemá). Tj do série se vstupem 3k by mě nechalo klidně spát a přizemnění přes 95k by zajistilo, že vstup jen tak nelítá ve vzduchu pokud není připojen.
Místo 100 by to při třech voltech ukazovalo 97 a to se dá dohonit odporem bočníku.
Pokud máš problém pájet na SMD úrovni tak ten vstup přiveď na uzel R1, R2 aspoň přes odpor 1k ať je to aspoň trochu chráněno proti přeproudění. Místo 1,5V budeš potřebovat pro "50" na displeji 2V nic víc.
Pravděpodobně kecám.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Bezny »

jezevec píše:Má to ale jednu "mouchu...
Jestli je to klasický multiplex (např. 3 společné anody tří číslicovek a 7+1 paralelních katod segmentů, "+1" = DT) tak bych asi konvergoval ke dvěma variantám.
Vyšátrat vývod segmentů "DT" a odpojit ho ať DT nesvítí vůbec a doláfnout tečku na displej kapkou barvy, nebo kouskem reflexní samolepy.
nebo
Použít displej jako dvoumístný. Pak by stačilo na max proud 5,0A vst napětí 150mV.

Prostě cesta nejmenšího odporu, jen ať to neukazuje proud v deciAmpérech.

Poznámku o analogovém proudmetru podepisuju, takhle to mám na mém zdroji.
Pravděpodobně kecám.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“