OVP CTV 211 - mrtvolka (zdroj)

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#31 Příspěvek od kokun »

Burajko píše: ... Skor typujem odpor do vyvodu 2(PRIMARY VOLTAGE MONITORING).tusim R105 330k.Nechce sa mi stahovat manual...
Jak píše Burajko (jen to pozič. číslo je R106-330K/1W - dle masarova schematu!) - bývá někdy přerušený (markantně zvětšená hodnota!?) - potom ale "odstřelí" jak FET, tak i IO :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#32 Příspěvek od BIPOLAR »

Tenhle odpor (R106), neodchází z velké většiny zátěžově, ale napěťově, takže většinou vypadá vizuálně že je v pořádku.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#33 Příspěvek od Duvsan »

Ten odpor som meral. Ešte ho zmeriam po vybratí z dosky. Priebežne to postálo, možno zajtra. Ale keby to bolo tým odporom, neodišiel by ten IO i bez FETu?
P. Masař, ďakujem za tú schému.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#34 Příspěvek od masar »

Není zač, ať se daří. :wink:

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#35 Příspěvek od Burajko »

Duvsan píše:Ten odpor som meral. Ešte ho zmeriam po vybratí z dosky. Priebežne to postálo, možno zajtra. Ale keby to bolo tým odporom, neodišiel by ten IO i bez FETu?
P. Masař, ďakujem za tú schému.
Preco by mal?
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#36 Příspěvek od Duvsan »

Ak som pochopil správne, bez FET-u IO chodí s odporom či bez, po pripojení FET-u ten odpor odpraví to TDA-čko. Správne?

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#37 Příspěvek od Burajko »

Nie,odpor 330k odide ako prvy,TDA4605 blbo nasimuluje (mensi) prud,nasledne odleti NFET.Vymenil si ho?
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#38 Příspěvek od Duvsan »

Bol to ten odpor. Našiel som ho na druhý pokus. Medzitým mi poodpaloval pát TDA-čok. Zaujímavé, že tranzistory zväčša prežili. K čomu tam ten delič vlastne je? Čo simuluje?
Ešte sa mi zdá, že sa nejak hreje ten tranzistor. TV je v stand-by a dosť čo na ňom udržať prst. Je to v poriadku?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#39 Příspěvek od Duvsan »

Zložil som to, ako sa "sluší a patrí", "babrané" miesta som popreletovával a je to v poho. Už ma len mrzí, že namiesto TDA4605-15 tam mám TDA4605-3 a tá v stand-by "cvičí s trafom". Chvíľami je ticho, znovu začne cvrčať a tak.
Ďakujem za pomoc a ochotu.

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#40 Příspěvek od Burajko »

To trvalo...
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#41 Příspěvek od Duvsan »

Myslíš, že nerobím nič iné? Ten cvrlikot sa musí tolerovať? Myslel som, že 4605-3 tým už netrpí. :(

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#42 Příspěvek od fero7 »

Duvsan píše:Myslel som, že 4605-3 tým už netrpí. :(
Nie je to otázka trpenia.

Uživatelský avatar
murpa
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha

#43 Příspěvek od murpa »

Omlouvám se, že prodlužuji toto téma, ale můj problém se velmi podobá tomuto, proto jsem nechtěl zakládat nové vlákno.
Zdroj se chová stejně - LED vůbec nesvítí, TDA (tedy lépe řečeno v mém kusu je originální GL8905) je ve zkratu a vzalo sebou pár dalších součástek.
Protože se cena součástek začíná (vlivem ubíhajícího času) blížit hodnotě TV, chci se vyvarovat nějaké začátečnické chybě (která bude mít za následek, že budu potřebovat těch IO a FETů několik) a tak vás prosím o radu ve dvou věcech. Vyměnil jsem všechny elity ve zdroji a v okolí VN trafa a zběžně zkontroloval šasi na studené spoje. Žádný z kondenzátorů se nezdál (kupodivu) špatný.
Jediné co bych (i na základě pročtení zdejších vláken) považoval za problém je odpor R106, který místo 330k má 363k. FET se zdá na měření v pořádku (ikdyž co se nechá měřením na FET zjitit ... že?) - rozhodně není proražený do zkratu.
Takže první otázka zní, jestli může být odpor R106 jedinou příčinou vyhořelého GL8905, nebo mám nutně nějakou závadu i na dalších sekundárních vinutích a je nutné dál hledat ... ze zkušenosti ... je to možné, že je závada jen ve zdroji, nebo je v drtivé většině nějaký problém i jinde v zapojení?
A za druhé ... budu stávající GL8905 nahrazovat TDA4605 ... dočetl jsem se sice, že jsou rozdíly ve variantách "-2", "-3", "-15" ... kterým typem je potřeba nahradit? ... a bude potřeba měnit i některé další součástky v zapojení (např. jiné hodnoty odporů?) ... podle katalogových listů mi to tak nepřipadá, ale opět se raději chci poradit se zkušenými obvodáři.
Moc děkuji za reakce.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od otakarv »

murpa píše:Takže první otázka zní, jestli může být odpor R106 jedinou příčinou vyhořelého GL8905
Nemůže a ještě ke všemu když zvýšil svojí hodnotu na 363kΩ. Bývá velmi tepelně namáhán, tak je potřeba jej vypájet, dokonale očistit vývody, změřit jeho hodnotu a popřípadě nahradit novým odpovídající hodnotě odporu která tam má být.
A za druhé ... budu stávající GL8905 nahrazovat TDA4605 ... dočetl jsem se sice, že jsou rozdíly ve variantách "-2", "-3", "-15" ... kterým typem je potřeba nahradit? ... a bude potřeba měnit i některé další součástky v zapojení (např. jiné hodnoty odporů?) ...
Osaď do zapojení objímku abys nemusel se trápit zbytečným pájením (pokuď by to bylo nutné) a do ní zasuň TDA4605-15. V zapojení nic nemusíš měnit.
Pokuď máš všechno proměřené, rezistory, kondenzátory, diody na primární i sekundární straně, odpoj napájení pro ŘKS a místo něj napoj žárovku 60W. Místo síťové pojistky T3,15A napoj další žárovku asi tak 100W a pak zapni TV a sleduj jak bude svítit 100W žárovka místo pojistky (ta se dává proto, aby omezila proud a tím pádem ochránila polovodiče. Žárovka se při zapnutí rozsvítí naplno (vlivem nabíjení síťového kondu), pak by měla pohasnout (pokuď je vše OK). Někdy je potřeba použít i 200W žárovku.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“