Osciloskop BM574

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od igimas »

(Nevím jestli si založit vlastní vlákno nebo pokračovat zde...)
Koupil jsem tento typ osciloskopu(jak tu byl teď nedávno na něj inzerát, tka přímo ho), zdá se, že funguje dobře, jen při točení potenciometrem pro horizontální posuv stopy, se stopa cuká a chvílemi se pohybuje na opačnou stranu než točím potenciometrem, taky pokud potenciometr nechám v některé pozici se stopa ještě cca sekundu hýbe na stranu sama. Bude stačit jen vyměnit, případně vyčistit(nevím jak čistit potenciometry, vždycky jsem je radši vyměnil celé) potenciometr nebo bude závada i jinde?
Pak jsem se chtěl ještě zeptat, jestli lze nějak s tímto osciloskopem měřit v režimu X-Y. A má to i možnost měřit půlsnímky video signálu, při tomto měření je třeba synchronizaci přivést do externího vstupu, nebo jak?
Ještě takovej poslední dotaz, doufám, že mě za něj neukamenujete, uvědomuju si, že je to asi blbost, ale nedá mi to nezeptat se: Nešlo by frekvenční měřitelné pásmo zvednout jen výměnou tranzistorů apod. ve vertikálním zesilovači za nějaké s lepšíma parametrama a přenastavit prac. body?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Potenciometer vycisti a uvidis.

Na X-Y rezim mas vpravo hore tlacidlo "X" a pri nom vstup a potenciometer "DELIC". Je tam aj prepinac TV, to by malo mat nieco s videom, ale nikdy som ho nepouzil.

Na vyssie frekvencie hlavne nestaci casova zakladna. Ono to nieco ukazuje aj na 50 MHz (napr. sa da overit, ze krystal kmita), aj sa to zasynchronizuje, len je to tak nahusto, ze tam nic nevidiet.

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od igimas »

Díky. No já právě, jak jsem psal, nikdy poťáky nečistil, ale raději přímo vyměnil, protože nevím jak se do nich mechanicky dostat(setkal jsem se zatím jen s těma uzavřenýma). Zatím mi to až tak nevadí tato vada a nerad bych ten osciloskop rozdrbal úplně, můžu to zatím nechat tak, nemůže to být třeba i nějakým vadným elytem nebo odporem a aby to pak třeba nevyhořelo?
No právě vidět by to mělo, je tam přece ta časová lupa, která to roztáhne myslím 10x, takže kdyby záleželo jen na tomto, šlo by to rozšířit na 100MHz.

Uživatelský avatar
Drakoush
Příspěvky: 116
Registrován: 18 říj 2012, 02:00
Bydliště: Nitra, Slovensko

#19 Příspěvek od Drakoush »

Začiatok stopy nalaď do stredu obrazovky. Ak sa stopa bude hýbať, potom treba kontrolovať obvod časovej základne. Ak sa hýbať nebude, je to potenciometrom. Odporúčam nahradiť rovnakým typom, jedná sa o cermetový uzavretý potenciometer, má kvalitnejšiu dráhu a keďže je tesný, aj dlhšiu životnosť. Ak nezoženieš rovnaký typ, nedávaj tam nič iné (hlavne nie tie čínske hračky), radšej navŕtaj dierku, napr. 0,8mm a injekčnou striekačkou tam kvapni prípravok na oživenie kontaktov, napr. kontox, kontakt plus a pod.
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

S lupou este sinus 25 MHz vidiet.

Uživatelský avatar
Drakoush
Příspěvky: 116
Registrován: 18 říj 2012, 02:00
Bydliště: Nitra, Slovensko

#21 Příspěvek od Drakoush »

igimas píše:No právě vidět by to mělo, je tam přece ta časová lupa, která to roztáhne myslím 10x, takže kdyby záleželo jen na tomto, šlo by to rozšířit na 100MHz.
Časová lupa je tam aplikovaná vyslovene pre podrobnejšie pozorovanie priebehu v rozsahu šírky pásma!!! Tvrdenie, že z toho získaš 100MHz osciloskop je mimo hru.
Za prvé: šírka pásma neudáva frekvenciu, ktorú bez problémov zobrazíš, ale skôr maximálnu hranicu, kedy sa vertikálny zosilňovač správa ako zosilňovač a je stabilný. Ja som na BM574 nedokázal rozvinúť priebeh z 10MHz kmitočtového normálu, lebo časovka nestačila. Videl som ho až s lupou, horko ťažko.
Za druhé: každý tranzistor osadený vo vertikálnom zosilňovači má danú určitú frekvenciu, kedy ešte prúdovo zosilňuje. Ak má tranzistor KFxxx v datasheete uvedené, že f<10MHz, znamená to, že pri 10MHz bude prúdový zosilňovací činiteľ h21e 0,00prd. Preto sa môže stať, že na obrazovke uvidíš prd, alebo úplne deformovaný priebeh, ktorý je neskutočný.
Za tretie: každý osciloskop je konštruovaný tak, aby dokázal zosilniť široké frekvenčné spektrum bez strát a skreslenia. Teda vertikálny zosilňovač musí byť riadne navrhnutý a každý odpor, indukčnosť a kapacita musí byť presne vypočítaná. A teda ak tam pustíš 100MHz, môže sa priebeh skresliť alebo zdeformovať vinou cievok, kapacít. Už som sa pár krát stretol aj so strojmi, ktoré boli určené len do 5MHz a majiteľ s tým meral rádovo 100-ky MHz, pár tranzistorov tam zrazil priečny prúd.

Len toľko k tvojmu poznatku, ak chceš merať vyššie f, treba lepší skop. Inak BM574 Ti pochvaľujem, je to vcelku spoľahlivý prístroj, poruchovosť nízka, je malý, ľahký, dobre sa ovláda a podporuje napájanie 10,5-15,5VDC, čiže nie je problém zobrať osciloskop do terénu len s akumulátorom. Taký pracant. :-) Ja som si jeden zohnal pri servisovaní môjho skopu a doteraz ho mám a nechcem ho predať. Jednak ho držím v zálohe pre prípad potreby pri servisovaní veľkej BM621, jednak kvôli potreby v teréne a okrem toho nie je odveci mať poruke tretí kanál.
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od igimas »

Drakoush: Tak jsem dal tu stopu aby měla začátek v půlce obrazovky a nehýbala se, takže je naštěstí snad špatnej jen ten potenciometr. Při jedné poloze toho potenciometru, když to tak nechám tak se to trochu cuká ta stopa ze strany na stranu. Nevíš náhodou jaká je to přesně hodnota abych si to objednal? A když jsem si zkoušel zobrazit PAL signál z dig. foťáku, tak stopa zmenší jas a je rozmazanější, při zmáčknutí tlačítka TV byl zobrazenej signál úplně stejný. Díky

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“