Přenosová & frekvenční charakteristika OZ

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Fredy00
Příspěvky: 323
Registrován: 13 bře 2013, 01:00

Přenosová & frekvenční charakteristika OZ

#1 Příspěvek od Fredy00 »

Co mi k těmto dvou tématům, potažmo z meření na OZ všeobecně říci?

Děkuji. Já totiž, mimo dvou protokolů, co sem dělal, sic jeden byl za pět, o tom moc nevím.

PS: jistě, zase mi řeknete že si s problémy neporadím sám, ale jak sami vidíte na té mojí knize, když už jsou UČEBNICE v takovém stavu, jak mám věřit internetu.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Fredy Koleso, o tomto tématu existuje uznávaná literatura, která jak jsem zjistil, se dočkala již 5. vydání, takže asi bude dobrá.

Předem zkusím odpovědět na Tvoji reakci: Ano kniha je drahá, ovšem Český člověk si většinou najde cestičku jak se k ní dostat zadarmo.
Takže:
1) Půjč si ji v knihovně
nebo
2) Si to 🤐 vygůgluj!

Zadinku si vytíráš Sám, nebo máš doma černocha?

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

frekvenčná charakteristika ti hovorí od jakej po jakú frekvenciu ti ten OZ zosilňuje, ked sa dojde po hraničnú frekvenciu (tam kde je pokles o 3dB) tak od tej frekvencie dostávaš už stále menšie zosilnenie, inač ta charakteristika to je vlastne graf, ked spomínaš protokol tak asi si niečo meral a postupne zvyšoval frekvenciu a odčítaval amplitúdu, čiže napätie, a z týchto bodov si si spravil graf. čiže ked si mal amplitúdu 1V a v mieste kde ti kleslo na 0,707V je hraničná frekvencia, resp. polovica výkonu a čiže na osi x máš frekvenciu a na osi y máš zisk toho OZ a tu hraničnu frekvenciu treba v grafe vyznačiť
EDIT: ďalej k OZ by si mal vedieť základné vlastnosti ideálneho OZ, to jest nekonečné zosilnenie, vysoký vstupný odpor, neokonečná šírka pásma (teda ľubovoľnú frekvenciu zosilnuje rovnako ako ostatné -vid frekv. char.), a má nulové zosilnenie súštového signálu - to je taký signál čo privádzaš na oba vstupy + aj -, pričom pri riešení obvodov platí že do týchto vstupov ti netečie nijaký prúd, v reálnom OZ to tak není, lebo zosilnuje trochu aj súčštový signál, má obmedzenú šírku pásma od - do viď katalóg konkrétneho OZ, a tiež nemá nekonečné zosilnenie,
a ten prenos to je vlastne zosilnenie,
EDIT2 a ten súčtový signál to môže byť napríklad rušenie a dobrý OZ by ho mal potlačiť ale mal by zosilnovať iba rozdielové napätie - napätie medzi + a - vstupom

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od WLAB »

A jsou to opravdu dve temata?
de omnibus dubitandum est

Odpovědět

Zpět na „Teorie“