Zapojeni tlacitek spinacich osvetleni pres rele N vodicem.

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
balek
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2013, 02:00

Zapojeni tlacitek spinacich osvetleni pres rele N vodicem.

#1 Příspěvek od balek »

Dobry den,
pred casem jsem si menil tlacitka na osvetleni chodby za novejsi. K memu prekvapeni do tlacitek vedl modry vodic N ktery spina rele v rozvadeci. Na tom asi neni nic divneho jen bych prosil o vysvetleni jak potom funguje doutnavka v tlacitkach? Jak muze svitit kdyz nema fazi a nema ani zem jak jsem v tlacitku koukal. Nemam zadnou zavadu jen bych prosil o vysvetleni jak to vlastne funguje. Po zadani dotazu pred nejakym casem kdyz jsem to delal na elektrika.cz tak jsem dostal odpoved kdyz to zkratim ze kdyz to nevim tak jsem 🤐 a nemam si co menit tlacitka. Dekuji za pripadne odpovedi.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

dutnavke staci malicky prud, ktory pretecie cez ziarovky, ale ich nerozsvieti. Dutnavka je paralelne na vypinac

Uživatelský avatar
balek
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2013, 02:00

#3 Příspěvek od balek »

Jestli to dobre chapu tak se nejaky proud dostava pres civku relatka nebo vlakno zarovky (podle zapojeni) ke kontaktu tlacitka a jeden pol doutnavky a na druhou cast kontaktu tlacitka a druhy pol doutnavky je pripojena "cista" nula z rozvadece a diky tomu doutnavka sviti. Jak to potom funguje kdyz se tlacitkem spina faze? To pak doutnavka nema zase nulu. Funguje to tedy naopak a nula se opet "utvori" pres vlakno zarovky nebo civku relatka nebo se musi tahnout samostatne z rozvadece? Jo a jeste bych se zeptal jestli doutnavka takto funguje i pri zapojeni napriklad dvou prepinacu c.6 s doutnavkou (bez relatka) a pri pouziti zarovek LED ktere nemaji vlakno jako bezne zarovky?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

Mícháš tu dohromady žárovku (připojovanou na napájení tím relátkem, schodišťovým automatem...) a ovládací tlačítko s kontrolkou, které to relátko spouští.

Uživatelský avatar
balek
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2013, 02:00

#5 Příspěvek od balek »

Tak ja to teda upresnenim. Jak funguje doutnavka pri spinani relatka pomoci vodice N uz jsem se dozvedel. Jeste bych se zeptal na funkci doutnavky pri zapojeni napr. dvou prepinacu c.6 kde se spina faze. Tam si doutnavka "dela nebo bere nulu" zase pres vlakno zarovky? Jestli ano moje druha otazka zni jak se bude chovat doutnavka ve stejnem obvodu pri pouziti zarovek LED ktere vlakno nemaji? Nevadi to a funkce je stejna?

Uživatelský avatar
bambulak34
Příspěvky: 25
Registrován: 25 kvě 2013, 02:00

#6 Příspěvek od bambulak34 »

Tady přihazuju pár základních zapojení.

Zapojení č.1-Signalizuje při vypnutém vypínači, spíná se L a vodič N není pro signalizaci potřeba.
Zapojení č.1X-Signalizuje při vypnutém vypínači,spíná se N a vodič L není pro signalizaci potřeba.

Používá se např. když přijdeš potmě domů a otevřeš dveře, tak aby se ti tlačítko lépe hledalo.

Zapojení č.2-Signalizuje při zapnutém vypínači, spíná se L a vodič N je pro signalizaci potřeba.
Zapojení č.2X-Signalizuje při zapnutém vypínači,spíná se N a vodič L je pro signalizaci potřeba.

Používá se třeba pro signalizaci zapnutého ventilátoru na WC který neslyšíš,nebo venkovního osvětlení atd.

Zapojení č.3 Signalizuje při zapnutém vypínači, spíná relé pomocí L a vodič N je pro signalizaci potřeba a při použití tlačítka(klapačky) se musí přidat další vodič.
Zapojení č.4-Signalizuje při vypnutém vypínači, spíná relé pomocí N a vodič L není pro signalizaci potřeba.

Tohle zapojení je to co máš doma, jen máš zapojených více tlačítek, je vhodné pro použití tlačitek(klapaček) bez přidání vodičů. Lze spínat L nebo N funkce je stejná. Vypínače 1S které jsou u zapojení 2 , 2X a 3 mají kontakt pro připojení N vodiče.

Na další fotce je zapojení dvou přepínačů č.6 se signalizaci. Spíná se L a N není potřeba. Při použití svítidel LED si nejsem jistý, zda nejsou potřeba strojky s možností připojení "tvrdé" nuly.

Uživatelský avatar
bambulak34
Příspěvky: 25
Registrován: 25 kvě 2013, 02:00

#7 Příspěvek od bambulak34 »

Fotka 1
Přílohy
IMAG0162.jpg
(49.46 KiB) Staženo 98 x

Uživatelský avatar
bambulak34
Příspěvky: 25
Registrován: 25 kvě 2013, 02:00

#8 Příspěvek od bambulak34 »

Fotka 2
Přílohy
IMAG0163.jpg
(53.04 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
balek
Příspěvky: 4
Registrován: 28 kvě 2013, 02:00

#9 Příspěvek od balek »

Dekuji za vase odpovedi. Z nakresu je dobre poznat jak se doutnavky zapojuji a pouzivaji a kdy je a neni potreba vodic N ke spravne funkci. Jedine co tedy jeste nevim je zda pri zapojeni prepinacu 6+6 s zarovkou LED to bude fungovat take. Nutne to ale nepotrebuji vedet tak neva. :)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“