Měřič indukčnosti

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Měřič indukčnosti

#1 Příspěvek od Aqarel »

Zdravím,
co si myslíte o tomto měřiči indukčnosti: http://pandatron.cz/?119&meric_indukcnosti_1uh_az_1h?
Stojí za to ho postavit?

Občas potřebuji změřit nějakou tu cívku pro výhybku k repro, či tlumivky ke step-down měniči, tak přemýšlím, že bych něco postavil.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »


jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Stavbou "takmer" nič nestratíš. Akorát to bude treba nakalibrovoať- čítačom.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Myslím, že jednodušší princip s komparátorem LM311 se na webu vyskytuje v desítkách variant, třeba tady. Za ten komparátor můžeš dát čítač a indukčnost dopočítat. V těch návodech to vyhodnocení dělá nějaké MCU.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Aqarel »

To s LM311 nevypadá špatně. Když budu chtít využít i měření C, tak je tam potřeba indukčnost s 82 uH. Lze použít toto: http://www.tme.eu/cz/details/dl1210-82/ ... errocore/#?

Jaký typ měřícího kondenzátoru se tam nejlépe hodí (slídový nemám)?
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Můžeš ji navinout, ale jak ji změříš, když měřič indukčnosti je zatím ve výstavbě? :wink: Ta z TME vyhoví. Před časem jsem se taky chystal na stavbu, ale potom jsem to koupil na ebay. Tak se teď nemůžu chválit, že je to MOJE.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Otkundes »

Než toto, to snad raději za pár stovek sehnat klasický Teslácký RLC můstek - třeba TM393, BM498, 509. A změříte s ním nejen indukčnost.
I když, pokud je bastlení koníček, v dílně je k dispozici čítač a kalkulačka, proč ne?

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Aqarel »

Otkundes: To by určitě šlo (pokud by se podařil sehnat), ale asi bych ho moc nevyužil. Měřit indukčnost potřebuji jednou za uherský rok.

Fajnové kondenzátory jsem našel v GES - svitkové (metalizovaný polyester), ale i slídové do 1nF. Tak to potom koupím tam.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Otkundes »

Občas tyto přístroje vídám na Aukru, v cenách kolem 400 až 700 korun. Zkuste se podívat. Pokud nespěcháte, jistě si časem vyberete. Možná by Vám vyhověl i RLC10 z Metry Blansko, bývá levněší a je menší.
A pokud si myslíte, že ho využijete málo, myslíte si snad, že to "udělátko" využijete častěji? :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Na taková zřídkavá měření třeba postačí zvuková karta a PC, ty má už obyčejně každý člen bastlírny koupené. No a soft, např. ten Visual Analyzer.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Přípravek podle Amára jsem kdysi postavil a podle mých zkušeností je uváděná přesnost 1% jen zbožné přání.
Jde o to, že kroucením trimry P1 a P2 se mění nejen pracovní body oscilátoru, ale bohužel docela značně i kmitočet. I když měřená cívka je vzduchová, má celkem malý činný odpor a její indukčnost je tedy relativně velmi konstantní. Neboli rezonanční kmitočet není dán pouze normálovými prvky, se kterými počítá vzoreček, ale i okolními součástkami. A těmi prvky se musí kroutit, pokud chceme měřit na opačných koncích rozsahu. Jinak nekmitá.

Je to ovšem vlastnost vícero takových jednoduchých oscilátorů a oscilátor/komparátor s LM311 nebude asi výjimka. Podle mě se budou uplatňovat parazitní prvky v obvodu. Jiné parazity budou při měření nH a jiné při měření H. Ale obojí způsobí "nelinearitu" v nelineárním průběhu :) kmitočtu na měřené indukčnosti.
Uvedený oscilátor s LM311 používá Miloš Zajíc v doplňku pro měření LC k čítači a je taky nelineární. Mám ho doma.http://www.zajic.cz/1300lcd/1300lcd.htm

A kromě toho u cívek s větším stejnosměrným odporem se chyba ještě dále zvětší.
Ale v podstatě přípravek z prvního příspěvku funguje. Jen mi vadilo, že jedna cívka nabývá několika hodnot indukčnosti, podle nastavení prvků. Počítal bych s přesností někde mezi (5-15%)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Ten měřák jsem kdysi stavěl, na malý indukčnosti je to dobrý, i když kvůli výpočtu zdlouhavější řešení. Velký indukčnosti, třeba tlumivka k zářivce, se s tím už měřit nedají. Pak jsem si koupil RLC můstek a od té doby mi ten jednoduchej leží v poličce.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Aqarel píše:To s LM311 nevypadá špatně. Když budu chtít využít i měření C, tak je tam potřeba indukčnost s 82 uH. Lze použít toto: http://www.tme.eu/cz/details/dl1210-82/ ... errocore/#?

Jaký typ měřícího kondenzátoru se tam nejlépe hodí (slídový nemám)?
Zcela určitě tam nedávej indukčnost, která má odpor 10 Ohmů. Musí to být nějaká normálně velká (ne prťavá SMD) stabilní cívka. Když už s jádrem tak se vzduchovou mezerou. Ale hlavně musí mít malý ss odpor, z čehož plynou mnohem větší rozměry.

Vzhledem k chybě metody to s výběrem kondenzátoru nemusíš přehánět. Stačí skoro cokoli fóliového. Slída to být nemusí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

No tak já to mám postavené komplet . Vem z toho vstupní gen a tvarovač , funguje spolehlivě . ARA 7/83/252

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Aqarel »

Díky všem za názory, začíná být těžké si vybrat do čeho jít :lol: .

to Bernard: Ten Visual Analyzer vypadá hodně zajímavě. Ten přípravek na RLC si určitě postavím.

to BOBOBO: Čím by šel nahradit germaniový tranzistor GS501?
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Odpovědět

Zpět na „Poradna“