Pasta do lutowania 35g, kto použivá a aká je?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#31 Příspěvek od Sendyx »

Fero, tys tomu dal...

Cín se skládá z cínu.

To, cos chtěl napsat, se nazývá "pájka", "slitina pro měkké pájení" a podobně. Složení může mít různé, dokonce nemusí obsahovat ani zlomek procenta cínu - jsou pájky zcela bez cínu.

Ty tavidla máš popletené - SW26 a podobně je kategorie tavidla dle normy DIN8511, tj. může jít o mnoho různých tavidel různých výrobců, zatímco TKP101 je konkrétní tavidlo konkrétního výrobce, a o jeho vlastnostech bez datasheetu nevíme nic.
Naposledy upravil(a) Sendyx dne 04 bře 2012, 00:07, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#32 Příspěvek od bastliar »

http://avelmak.sk/index.php?lm=604&pg=det&article=16199
Uľahčuje spájkovanie na silne znečistených alebo zaoxidovaných povrchoch. Možno by to predsa len mohla by to byť dobrá voľba. Ktovie, či v tom nie je aj chlorid zinočnatý :?

http://www.gme.sk/sk/pjec-pasta-50-g-p745-041.html
Táto aktívna pasta chlorid zinočnatý obsahuje a doplnok - má antikorozívne učinky, čo mi vraví, že by nemala škodiť kontaktom :? a nedymí, je tam vaselina, avšak symbol T-toxický :?
Naposledy upravil(a) bastliar dne 03 bře 2012, 23:57, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#33 Příspěvek od Sendyx »

A nějaký datasheet, kategorie tavidla, odkaz na normy, zkoušky pájitelnosti, korozivní zkoušky ?

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#34 Příspěvek od fero7 »

Sendyx píše:To, cos chtěl napsat, se nazývá "pájka"
Ale ano, mas plnu pravdu.
Nieco maju na stranke http://www.cynel.com.pl/index.php/pl/pr ... kp-101-rma

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#35 Příspěvek od Sendyx »

Fero7, zmínil ses, že nakupuješ u Cynelu... já jsem z Polska měl v ruce asi 30-40 vzorků trubičkových pájek, nevím kolik z nich bylo skutečně polské výroby, ale mohu napsat, že to byl na dnešní dobu průměr až špatné. Ano, kdysi (1991-4) se třeba z PL vozil Sn60Pb40 s nějakým účinným tavidlem (asi Fluitin) v průměru drátu 0,55mm, což tady nikde nebylo, ale ta slitina nebyla nic moc (a ty zbytky tavidla se skoro nedaly umýt, něco jako HS10).
Máš třeba po ruce nějaký rozbor kovu několika typických pájek, které považuješ za dobré ? Obvykle to výrobce dělá ke každé vyrobené šarži. Já tady pár protokolů z KovoPb pochopitelně mám.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#36 Příspěvek od Atlan »

neviem ja pouzivam klasiku ja tu polsku zo zelenym vrchnakom ..hlavne v kombinacii s "vecnym hrotom trafopajky" lebo ak sa pouziva na vypajkovanie suciastok a potobne prehrievanie s klasickiu kalafoniou ... vytvori sa cierna vrstva... a ponorenim nahriateho hrotu to tej polskej kalafuny sa ta potom paierovym obruskom pekne ocistii hrot a je ako novy.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#37 Příspěvek od Bastlfanda »

narazil jsem na tohle téma (a jemu podobný řešící většinou Pb vs Pbfree, teplotu tání, příměsi jako Cu, Ag, příp. Zn pro Al, ale nikde zmínka třeba o bismutu...) a dal jsem se na zkoumání, čim to vlastně pájím :) a zjistil jsem, že mám bezolovnatou pájku (kupovaná před lety v GMe z kovohutí Příbram) Sn96,5Bi2Ag1Cu s tavidlem MTL568 a stejnou už jsem nikde nenašel, i když podle jí podobnejch (SnAgCu, SnBiCu(P) ) bude mít asi relativně vysokou teplotu tání, cca kolem 220°C (pořád menší, než třeba jen Sn(97)Cu(3) ) a pájím s ní "co mi přijde pod ruku" a zatim jsem nenarazil na problém (ať už oxidace nebo studeňák, i když je pravda, že "zamalgámovatění" taky umí, když se hodně prohřívá/při odsávání, ale to asi většina Pbfree pájek) - myslíte, že je na něco vyloženě nevhodná?(příp. to tavidlo MTL568 a jejich kombinování s jinejma pájkama?)
A co ten bismut (vs olovo)? Koukal jsem, že se často přidává kvůli snížení bodu tání, zlepšení "kujnosti" (na úkor pevnosti) a zároveň má nejednu zajímavou vlastnost (krom př.poločasu rozpadu) a to, že při chladnutí mírně zvyšuje objem - všeobecně to je pro použití v elektrotechnice asi spíš nevýhoda, ale u teplotně namáhanejch spojů by to mohla bejt spíš výhoda, ne?
Máte zkušenosti s použitím pájek s vyšším obsahem Bi? (př.Sn32Bi20Pb48 - proč je u ní jednou tavidlo MTL408 a u většího balení F1? - viz. např. http://racvonka.cz/pajky-a-chemikalie/cinove-pajky.html ) Popř. na jaký konkrétně "teplotně citlivý součástky" používáte? A naopak na teplotně namáhanější spoje je asi nejlepší ta olověná, co?(Sn2,5Ag2,5Pb95)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#38 Příspěvek od Sendyx »

Pájky s malým obsahem vismutu mají zajímavé vlastnosti, ale to bys musel vyzpovídat nějakého metalurga. Určitě se dá toho najít dost v patentové literatuře, a v žádném případě nebude platit "čím víc Bi, tím lepší pájka".
Co se týče F1 a MTL - F1 je dle nejen mého názoru mnohem horší tavidlo, a důvod jeho použití ve výrobcích Kovohutí bych raději nerozebíral. Já si raději seženu jinde pájky s MTL, i kdybych si měl zadat výrobu šarže :) .

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#39 Příspěvek od Bastlfanda »

díky za odpověď, víš něco o (ne-)vhodnosti kombinování těch tavidel (F-1 a MTL568)? To F-1 taky využívam docela hojně hlavně když potřebuju pocínovat větší plochu a řekl bych, že funguje dobře i s výše zmíněnou pájkou) Klas. kalafunu se chystam dokoupit, protože mam ještě to tavidlo "R" a přijde mi horší než snad i libovolně namíchaná kalafuna s lihem...
Ten bismut (/vismut), resp. jeho větší podíl(i když zas ne takovej, aby byla nízká teplota tání jako v případě těch sloučenin používanejch u "kropících" požárních systémů...) by imho mohl bejt zajímavej hlavně v tepelně namáhanejch aplikacích, ale to by chtělo fakt spíš vyjádření nějakýho metalurga (co by věděl i jak si "rozumí" s dalšíma příměsema i něco o teplotní závislosti vodivosti různejch sloučenin, ap.)...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#40 Příspěvek od Sendyx »

Tavidla není vhodné kombinovat, při nejhorším lze kombinovat podobná tavidla, ale to tyhle asi nejsou.

Ohledně toho vismutu najdi si patenty k pájkám, tam to všechno je.
Na kalafunu se vykašli, na to "R" taky a kup si MTL4x8, a ev. MTV125 na oceli a nerez atd.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#41 Příspěvek od Sendyx »

Kyselina salicylová je taky aktivátorem v některých tavidlech, bohužel tabletky často obsahují cukry a podobně, což teda pájení moc nepomáhá :wink: .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“