Antény

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Antény

#1 Příspěvek od igimas »

Tak nějak pořádně nerozumím anténám všem těm parametrům. Co znamená šumová teplota antény? Myslel jsem, že to je ekvivalentní teplota jakou by musel mít vodič aby měl stejný šum, který tato anténa sama o sobě generuje, ale četl jsem, že to nějak závisí kam je anténa nasměrovaná, pokud do studené oblohy, tak je šum menší, pokud blíž k zemi tak větší. Takže to není jen zdánlivá teplota, ale fakt teplota prostředí? Nebo že při směrování do oblohy se na ni nenachytá tolik "bordelu" z vysílání různých vysílačů apod.?

Co je to anténní faktor? Hledal jsem to, ale moc chytrej z toho nejsem. Jak souvisí se ziskem antény a směrovostí? A znamená automaticky, když je anténa směrovější, tak že má větší zisk? A má reálná anténa nějaké ztráty, jakože všechnu přijatou energii převede na napětí(nejspíš by měla mít), to je obsaženo v tom zisku?

Jaké další jsou důležité parametry antén? Třeba impedance antény je daná její velikostí a nebo závisí na přijímané vlně apod?

Ještě poslední dotaz- jaký je rozdíl mezi směrovou odbočnicí a cirkulátorem.
Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Je to předmět BEVA s garantem prof. Raidou?

Uživatelský avatar
igimas
Příspěvky: 61
Registrován: 06 úno 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od igimas »

Není, já zažil ještě Nováčka :wink: No právě jsem tomu nikdy moc nerozuměl, spíš tenkrát ani nechtěl rozumět. Ty už máš po škole nebo ještě ne?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Jsem ve třetím ročníku Bc. studia.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od sis2 »

Směrová odbočnice je pasivní (obousměrný) vf prvkek kterým lze s přizpůsobením odbočit část procházejícího signálu/výkonu - například pro měření, směšování aj. zpracování vf signálů.
např. http://horevaj.com/horevaj/K3_files/K3_71.pdf[
Cirkulátor je speciální tříbran (ev. vícebran), který je nereciproký - tzn. vf. signál může cirkulovat jen definovaným směrem mezi porty. Využívá se např. mezi výkonovým stupněm a zátěží (anténa) - propustí výkon ze vstupu (od zesilovače) na výstup (anténa), ale odražený signál (vzniklý nepřizpůsobením) odvede na jiný výstup, ukončený přizpůsobenou zátěží. Odražený signál tak zpětně neovlivňuje (nemůže zničit) výkonový stupeň. Nebo v radiolokaci - současné připojení vysílače a přijímače na jeden anténní systém, aniž by o mnoho řádů vyšší signál vysílače pronikal (zahltil) přijímač.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od sis2 »

Jo, a k těm anténám - samozřejmě parametry směrovost a zisk souvisí

směrovost vyjadřuje, jak daná anténa umí soustředit vyzařovanou energii - kolikrát je energie v hlavním vyzařovacím laloku (ev. přijímacím - podle účelu) silnější, ve srovnání se všesměrovým zářičem - logaritmovaná hodnota se pak udává v dB

zisk vyjadřuje, kolikrát větší signál (napětí/výkon) daná anténa přijme ve srovnání s všesměrovým zářičem

no a šumová teplota antény je v principu správně, jak to chápeš s tím vodičem, jen se musí doplnit ještě B -šířka pásma - a v reálné aplikaci šumová teplota pozadí - tj. energie, přicházející v daném frekvenčním pásmu z místa, kam anténa míří
- není to zcela vědecky, ale snad na pochopení ...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“