hp laserjet 1018 zdroj

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtank
Příspěvky: 22
Registrován: 05 lis 2009, 01:00

hp laserjet 1018 zdroj

#1 Příspěvek od mtank »

ahoj potřeboval bych prosím poradit odešlo mi trafo v tiskárně.chtěl jsem koupit nové ale neznám parametry a nemám servisní manuál poradíte mi náhradu děkuji
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ako si zistil, ze odislo?

Uživatelský avatar
mtank
Příspěvky: 22
Registrován: 05 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od mtank »

strašně nepříjemě to pískalo a hodně nahlas bylo to slyšet tak ze 7metru a z druhé strany je to jako vytečené a černé ohořelé

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

A proto jsi tu druhou stranu raději ani nevyfotil.

Ano, možná že je to trafo spálené, ale také je možné, že jen pískalo, protože ho zbytek zdroje špatně spínal.
Jestli ten zdroj alespoň trochu pracuje, měl bys osciloskopem změřit amplitudu a šířku pulzů na sekundáru. Případně i na primáru, pokut to umíš udělat bezpečně.
Obvykle je zvykem, že převod naprázdno dává na sekundáru dvojnásobek jmenovitého napětí a na jmenovitou hodnotu se reguluje šířkou pulzů (v součinnosti s filtrem samozřejmě).

Jak se dají taková trafíčka převinout je popsáno v Květnové Praktické Elektronice, opět je to velké riziko a neměl by to dělat nikdo bez padesátky a zkušebního vybavení.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od sis2 »

To jakoby vyteklé a černé je nejspíš jen impregnace trafáku.
Takže trafo vrať zpátky na desku, do přívodu 230V zapoj sériově žárovku 40W/230V a hledej na sekundární straně - nejspíš ztratil kapadcitu / má velký ESR některý elektrolyt. Trafo píská kvůli nekorektnímu provoznímu režimu spínaného zdroje - a ten nejčastěji rázuje kvůli špatné filtraci a stabilizaci výstupu. Vadný elektrolyt se taky dost zahřívá, někdy je dokonce horní strana trochu "nafouklá".

Uživatelský avatar
mtank
Příspěvky: 22
Registrován: 05 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od mtank »

děkuji za radu a tu žárovku vyzkouším.podle prvního pohledu se zdalo to trafo fuč.nikde nebylo nic nafoukle vytekle jen to trafo bylo divné.ještě jednou děkuji za radu a navedení.
ps. druhou stranu jsem nefotil.já jsem fotil ty čísla co jsou na trafu.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

OK, tak trafo dej zpátky, zapoj 230V přívod přes žárovku a měř třeba jak radí Habešan.

Uživatelský avatar
mtank
Příspěvky: 22
Registrován: 05 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od mtank »

ahoj tak dnes jsem měl chvilku času tak jsem dal trafo zpět a vypadá to že trafo je opravdu v pořádku a nepískalo tak jsem smontoval a začlo pískat až po připojení plochého kabelu co je na prvním obrazku v pravo nahoře.mám teď noční tak se mi u toho moc nechce sedět. :roll:

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

A co je na druhé straně toho plochého kabelu? Myslím, jestli na navazující desce není nějaký další nafouklý elektrolyt, ztmavnutí desky jako příznak přehřívání nějaké přetížené součástky apod. - možná to pískání způsobuje přetížení zdroje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“