pračka, Zanussi FJE 1005

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

pračka, Zanussi FJE 1005

#1 Příspěvek od impedance »

Ahoj,
přestala nám doma fungovat pračka a tak jsem jí rozebral. Prvně jsem zjistil, že do ní neteče voda a tak jsem proměřil napětí na vstupních elmag. ventilech. Bylo tam v zapnutém stavu 60V a při vypnutém 30V ,jsou na 230V. (jsou 2 pod sebou a u každého byl stejný problém). Šel jsem po drátkách a došel jsem až k programátoru? , na plastu bylo napsaný číslo Type P.451510081. Rozebral jsem to a deska byla na některých místech černě očouzená zespodu i z vrchnu. Hlavně u toho trafa, foto níže. Černotu jsem setřel hadrem a nevidím vzhledově problém.
Na desce jsou 3 relátka , jedno omron 16/230 seplo asi zkrat, protože má průhledný kryt a u kontaktů z vrchu zevnitř černota.
Nevěděl by nekdo co s tím? kde se odrazit co promeřit?
Na chladiči je triak MRC BTB16, v topicku níže někdo psal ,že ty triaky bejvaj na ovládání čerpadla.
Ještě taková blbost na konec. Když jsem tu pračku s odšroubovaným deklem zapojil do prodlužky bez ochrannýho kolíku, tak se na kostře oběvilo 100V a docela to kopalo. Po předělání na normální prodlužku napětí zmizelo.
fotky:
http://xipic.eu/ufiles/a8i5zho4_20130704_181730.jpg
http://xipic.eu/ufiles/sbdm2wjj_20130704_181800.jpg
http://xipic.eu/ufiles/uq17sd71_20130704_181845.jpg
Naposledy upravil(a) impedance dne 04 črc 2013, 18:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Odkedy sa voda do pracky napusta cerpadlom?

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#3 Příspěvek od impedance »

:D sem 🤐, myslel jsem ten vstupní ventil, na regulaci tej vody. editnu to.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ventil vyskusaj samostatne, ci je funkcny. Ak ano, tak zisti, kam je pripojeny na doske programatora a hladaj zavadu tam.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#5 Příspěvek od impedance »

ten ventil funkční je. závada bude na desce, ale dál se moc nehnu. myslíte, že to může být vícevrstvá deska?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Je to len obycajna obojstranna doska.

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#7 Příspěvek od mirosne »

impedance píše:přestala nám doma fungovat pračka a tak jsem jí rozebral. Prvně jsem zjistil, že do ní neteče voda a tak jsem proměřil napětí na vstupních elmag. ventilech.
Čo je to za popis závady?Napíš poriadne,čo sa deje po zapnutí,čo svieti,alebo bliká.Vo ventiloch sa nehrab,tie neodchádzajú a čo sa týka RJ, nemusí byť chybná.
Pozdravujem Vás, Miro.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Vypájej to relé na první fotce co je vpravo a prozkoušej ho, jak spíná atd.

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#9 Příspěvek od michal12 »

Tady máš celý SM http://elektrotanya.com/zanussi_fje1005 ... nload.html Na ovládání ventilů tam jsou triaky TY3 a TY4 tak bych se spíš zaměřil na ně.

Odkaz opraven. Dík za upozornění.
Naposledy upravil(a) michal12 dne 05 črc 2013, 13:07, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »


Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#11 Příspěvek od impedance »

děkuji za pomoc, večer na to skočím. teď jen tak rychle, ten popis. Svítí to normálně jak má. to co navolím to svítí a nehlásí žádnou chybu, ale nepere a je slyšet jak jde naprázdno ohřev vody. Ventil nepustí do pračky vůbec vodu, tak jsem myslel , že je třeba začít tam.
Pokud je to blbost tak se omlouvám.
btw, když není napětí na svorkách ventilu, takové, jaké ma být, tak pak bude chyba na desce, nebo se mýlím?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

impedance píše:... je slyšet jak jde naprázdno ohřev vody.
8O 8O 8O
Tohle vypadá na vadné čidlo hladiny vody (hladinový spínač), nebo něco kolem něj. Pračka si "myslí", že je v ní voda, tak žádnou nenapouští a ohřívá. Ovšem celé je to nějaké divné. To topné těleso bez vody už by muselo být po smrti.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#13 Příspěvek od impedance »

mohl bych se zeptat, kde bych ho měl tak cca hledat? nebo jaký to má anglický název.btw: Děkuji za ten service manuál. Snad těleso ještě neodešlo.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

Někde od spodní hadice (mezi nádrží a filtrem) bude připojena tenká hadička, která povede nahoru k hladinovému spínači. Do něj budou připojeny pravděpodobně tři dráty.
Tu hadičku odpoj a profoukni, a6 je jistota, že je čistá. Funkci spínače lze orientačně prověřit lehkým opatrným fouknutím do spínače a měřením sepnutí spínačů třeba ohmmetrem.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#15 Příspěvek od procesor »

Pressostat pozícia 12 najmä tento je tam na ochranu ohrievacieho telesa.
Trubičkou (110) z dna bubna sa ten tlak t.j. výška hladiny vody v bubne dostane tomuto čidlu, ktorým sa detekuje minimálne nutná hladina vody pre funkciu ohrevu.
Stáva sa, že ústie trubičky je "zajebabrané" usadeninami z práškov a zvyškov z prádla tak, že sa tá trubička natlakuje vodou a po vypustení vody z pračky sa tlak v tej trubičke nezníži ani do hodiny.
Pomoc je jednoduchá..., z hora od pressostatu prefúknúť-prečistiť trubičku.
Přílohy
Pressostat.JPG
(68.65 KiB) Staženo 120 x
Naposledy upravil(a) procesor dne 05 črc 2013, 18:59, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“