Frekvence

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Tory

Frekvence

#1 Příspěvek od Tory »

Ahoj teslaøi , bude staèit rezonaèní frekvence 200 000 Hz na to a by mìl
ten vysokofrekvenèní proud takovou vlastnost že protéká akorát po povrchu tìla ( aby se s telákem dali dìlat takovéto pokusy : http://meduza.czechian.net/images/2%20(Large).jpg ) ?

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

omyl

#2 Příspěvek od jasin »

Není taková frekvence, která by zaručila, že proud protéká pouze po povrchu těla. To je velký omyl.
Strč prst do zásuvky, nebo do mikrovlnky, prašť jako uhoď. :lol:

Proud z tesláku musí být velmi malý, aby neměl fatální následky. Ovšem i malý proud dokáže pěkné světelné efekty.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#3 Příspěvek od meno »

V každom prípade aj malý VF prúd človeka síce nezabije ale dokáže spôsobiť celkom nepríjemne popáleniny kože !!! A to aj pri pomerne nízkom VN (21kV -zdroj s VN trafom z ČB TV) !
:D :D :D

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od ViPali »

Práve cez víkend som si technicky potriasol ruky s 220 (ruka - ruka) a dalo sa to...
Môj názor je ten, že pokiaľ sa nezľakneš tak to prežiješ, ak sa bojíš, tak ťa zabije aj 60V.
Už som to raz napísal, Tesláky napájané z 220V majú to riziko, že nebude správne vyfiltrované sieťové napätie a po násobení môže dosiahnuť zvlnenie aj stovky voltov a to môže zabiť.
Pri vysokých frekvenciách platí skinefekt, ktorý zaručuje, že prúd pôjde len po povrchu, ale to zvlnenie môže ísť telom.
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#5 Příspěvek od ypsi »

V poslednom case sa tu zacali zjavovat nejake vrazdiace napady (nabijanie elytov rel. vysokym napatim; kozne pokusy s teslakom..). Ze by pocasie??? :?:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

ypsi píše:V poslednom case sa tu zacali zjavovat nejake vrazdiace napady (nabijanie elytov rel. vysokym napatim; kozne pokusy s teslakom..). Ze by pocasie??? :?:
A viděls, co bylo poslední dobou sebevrahů (těch úspěšnejch)???

To jste viděli toho blázna, kterej si nechal uplýst hadry z měďenejch drátků a pak do sebe nechal pouštět hromy a blesky několika megavoltů?
To bych doporučil amatérům, co radši nezůstávaj u tužkovejch baterek a místo toho se hned musej vrtat ve VN.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

meno píše:V každom prípade aj malý VF prúd človeka síce nezabije ale dokáže spôsobiť celkom nepríjemne popáleniny kože !!! A to aj pri pomerne nízkom VN (21kV -zdroj s VN trafom z ČB TV) !
Do televizi se moc nehrabu, ale neni toto vysoke napeti s frekvenci 50Hz? a navic se podle me jeste usmernuje? Nevim proc by to melo byt VF.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#8 Příspěvek od meno »

Cust píše:
meno píše:V každom prípade aj malý VF prúd človeka síce nezabije ale dokáže spôsobiť celkom nepríjemne popáleniny kože !!! A to aj pri pomerne nízkom VN (21kV -zdroj s VN trafom z ČB TV) !
Do televizi se moc nehrabu, ale neni toto vysoke napeti s frekvenci 50Hz? a navic se podle me jeste usmernuje? Nevim proc by to melo byt VF.
V telke sa usmernuje ale telku som nemyslel ! To VN trafo sa dá použiť na stavbu VN zdroja na UPLOAD som kedysi dal aj schému myslím že to bol Zdroj VN2.bmp. V každom prípade v telke VN nemá frekvenciu 50Hz ale okolo 21kHz ! Pri vyšších frekvenciách VN nezabije ale môže spôsobiť popáleniny. S VF VN experimentoval aj Tesla. Myslím že to predvádzal v dobe keď sa rozhodovalo či sa bude používať jednosmerná alebo striedavá sústava. Tým chcel dokázať pred verejnostou bezpečnosť striedavého napätia.
:D :D :D

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#9 Příspěvek od Ivan_Ryger »

a pokial viem, tak pri jednom Teslovom pokuse s dialkovym prenasanim energie VF polom zhorela elektraren....

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#10 Příspěvek od dolac »

Asi pred 10 rokmi som sa zahrával s Teslovým transformátorom a dosiahol som veľmi pekné efekty. VF prúd naozaj tečie iba po povrchu tela. Musíš mať aj slušný výkon aby si tie efekty videl za svetla. Ináč to je vidieť iba po tme.
Detaily si už nepamätám, ale na Nete je toho dosť, treba pohľadať. Myslím že frekvenciu som mál niekoľko 100kHz, ale nie som si už istý.

Uživatelský avatar
zawin
Příspěvky: 94
Registrován: 21 črc 2006, 02:00

#11 Příspěvek od zawin »

Sice sa to netyka teslovho transfomatora ale som pocul ze aj vysoka frekvencia moze poskodit zdravie. Veduci mi vravel ze raz montovali antenu na 144MHz a pri skuske zacal asi niekto omylom vysielat do tej anteny a ze vysoka frekvencia ked sa chytil anteny ze mu porezala ruku, ze ta antena sa spravala ako ziletka :).

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jef111 »

Já myslím, že elektrotechniků je dnes už tak málo, že to jsou málem exoti! :lol: Proč tedy riskovat život kvůli takové kravině? Já vím, teoreticky za dodržení určitých požadavků je to bezpečné. Ale přece jen už jsem si párkrát potřásl rukou se sítí, párkrát se popálil o nabitý filtrační kondenzátor ve spínaném zdroji, VN v TV a v monitorech jsem si vyzkoušel, dokonce i o VF (sice teda na KV ale to je jedno) jsem už zavadil... Po těchto zkušenostech bych se k takovému peklostroji nepřiblížil ani za nic! :lol: Semtam se něco vymkne z ruky (vím to z vlastní zkušenosti) a u tohoto přístroje to asi není sranda...
No hodně štěstí :twisted:
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od vombat »

Zkus najít na netu téma Kirilianova fotografie.
P.S. Nevím zda jsem jméno přesně napsal.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PabloX »

Mne vravel veduci na kruzku nieco podobne ako pise zavin, niekto raz tukol po holej antene do ktorej pral signal vysielac a pekne mu zuholnatel prst az po kost.

Inak to VF nie je az tak strasne, pokial je to maly vykon, ja som staval SSTC so SU169, davalo to asi taketo vyboje http://www.pablox.cq.sk/Elektrotechnika/SSTC/SSTC.htm .
Raz som vsak zle uzemnil studeny koniec sekundaru a tak mi drot padol na zem a ja som rovno na nom stal...po zapnuti som citil daco horuce v nohe a do koze mi to vypalilo malu ciernu dierku...to iste sa mi stalo aj do prsta na ruke, v pohode, len trochu zasmrdela koza a palilo to...

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PabloX »

Mimochodom Kirlianova fotografia je tu http://www.danyk.wz.cz/kirlian.html

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“