Spínaný zdroj kaput - oprava

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

Spínaný zdroj kaput - oprava

#1 Příspěvek od p4ul »

Zdravím, pokouším se opravit spínaný zdroj v měřiči spotřeby. Vyrábí z 230V napětí pro 5V a 3.3V stabilizátory. Problém je ten, že za trafem není žádné napětí a přístroj se po strčení do zásuvky jeví jako vypnutý.

Pokusil jsem se vytvořit schéma podle DPS. Viz. příloha. Doufám, že tam nebude chyba. Kdyby se něco nezdálo, napište a já to ověřím.

Moje rychlé ad-hoc měření na trafu bez osciloskopu dopadlo tak, že nějaká frekvence spínání tam je (213,6KHz), ale nevím jestli jsem měřil správně, protože jsem tam naměřil střídavé napětí jednou 54 V podruhé 538 V a pak 599 V. Jestli si to dobře pamatuju, tak za usměrňovacíma diodama bylo 323 V. Tranzistor v DPS měl v testu diod (BC: 0,508 V, CE: 0,915 V a BE: 0,539 V). Jak vypadá trafo uvnitř netuším.

Poradíte jak dál postupovat? Co změřit, otestovat, jaké jsou nejčastější poruchy zdrojů, jak je zjistit apod. Zatím dík. Doufám, že to zvládnu.
Přílohy
schema.jpg
Schéma
(123.61 KiB) Staženo 2119 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Zmeraj elyty a odpory.

Uživatelský avatar
Michal110
Příspěvky: 4
Registrován: 25 čer 2013, 02:00

#3 Příspěvek od Michal110 »

p4ul píše:Zdravím, pokouším se opravit spínaný zdroj v měřiči spotřeby. Vyrábí z 230V napětí pro 5V a 3.3V stabilizátory. Problém je ten, že za trafem není žádné napětí a přístroj se po strčení do zásuvky jeví jako vypnutý.

Pokusil jsem se vytvořit schéma podle DPS. Viz. příloha. Doufám, že tam nebude chyba. Kdyby se něco nezdálo, napište a já to ověřím.

Moje rychlé ad-hoc měření na trafu bez osciloskopu dopadlo tak, že nějaká frekvence spínání tam je (213,6KHz), ale nevím jestli jsem měřil správně, protože jsem tam naměřil střídavé napětí jednou 54 V podruhé 538 V a pak 599 V. Jestli si to dobře pamatuju, tak za usměrňovacíma diodama bylo 323 V. Tranzistor v DPS měl v testu diod (BC: 0,508 V, CE: 0,915 V a BE: 0,539 V). Jak vypadá trafo uvnitř netuším.

Poradíte jak dál postupovat? Co změřit, otestovat, jaké jsou nejčastější poruchy zdrojů, jak je zjistit apod. Zatím dík. Doufám, že to zvládnu.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Hele, ten plošňák podle fotky je dost prasácky udělanej na to, aby se tam dalo měřit..
Změřil bych napětí na tranzistoru proti mínusu na všech vývodech. Ten měnič je podobný měniči z jedné kalkulačky, co živil displej, akorát tady funguje sestupně..
Střídavý napětí ze zpětnovazebního vinutí se používá na udržení oscilace, usměrněný napětí přes zenerku přivírá tranzistor, aby výstup byl přibližně stejný.. Problémem je též vysokofrekvenční rušení, který digitální měřák dost oblbne (když šáhneš hrotem na kolektor oscilujícího trandu).
ohmicky, či diodovým testem bych přezkoušel odpor v emitoru a ty předřadný - dost často bývají pojistkový.
Ten odpor R2 se mi zdá příliš nízké hodnoty.. Ten bude (podle mě) v kiloohmech, přeměř ho taky. Pak ten elyt u toho usměrňovače pro zpětnou vazbu. Přeměř tu zenerku. A pak můžeš přeměřit výstupní diodu.. Trafo asi nezměříš na záviťáky..

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#5 Příspěvek od p4ul »

Tak jsem to proměřil. Všechno bylo měřeno na DPS, součástky jsem nevypájel. U R2 měřák ukazoval MOhmy. Měřák kapacit nezměřil kapacitory 470 uF. Na desce jich je víc a u žádného nezobrazil hodnotu. Jen u těch menších (22 uF) - asi to neumí. Diody jsem měřil na diodový test, nekteré měly v opačném směru napětí, některé nekonečno.

Co se mi stalo:

1. Při vytáhnutém obvodu ze zásuvky jsem se dotkl kapacitoru (který je nabitý přes 300V) a ten se do mě vybil. Trochu mě to vzpružilo 8O

2. Při měření napětí na tranzistoru v zapojeném obvodu do zásuvky jsem zkratl nechtěně (už jsem starý člověk a klepou se mi ruce) CB nebo EC vývody. Vyšlehla jiskra a vyhodilo to jistič. Proud byl asi dost velký, takže to trochu očoudilo desku kolem usměrňovače a tranzistoru :(

Tak snad to k něčemu bude...
Přílohy
coudik.jpg
(52.18 KiB) Staženo 256 x
schema-mereni.jpg
(148.91 KiB) Staženo 845 x

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Á jéj 8O
1) Ty hodnoty byly změřený až po tom kouřovým efektu, nebo ještě před ním? Jestli před ním, pak jsou výsledky měření k prdu, teď to může vypadat úplně jinak
2) Součástky se měřej pokud možno mimo desku, odpory vem čert, trafo taky, ale ten zbytek, hlavně polovodiče...
3) To, čemu se říká kapacitor, je ideální kondenzátor, kterej neexistuje. To, co existuje, se jmenuje kondenzátor
4) Pro začátek bych vyměnil všechny elyty (elektrolytický kondenzátory), změřil bych, jestli jsou naživu odpory R10 a R20, tranzistor, diody (z desky alespoň jednou nožičkou vyjmutý) v obou směrech, a to i zenerku. Jestli to stejně nepůjde, 5V/2A trafo (1117 prej snesou na vstupu jen 7V), dar přítele Grätze, 3 keramický a 3 elektrolytický kondy, 3.3V a 5V stabilizátory (třeba ty 1117, jestli jsou dobrý)
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Pokial to nie je vyslovene nutne, tak v zdrojoch meram len vo vypnutom stave.

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#8 Příspěvek od p4ul »

Tak jsem vymenil všechny součástky (kromě D11, C3, C7, R3, T1). D10 jsem odstranil, aby se při případném pokusu nezničila sekundární část. Náhradu za T1 jsem dal ST13007. Identifikoval jsem některé hodnoty diod a rezistorů, tak jsem je doplnil do schématu.

Po výměně jsem to strčil do zásuvky a výsledek už tentokrát není vyhozený jistič, ale jen menší záblesk - shořel R2 :cry:
Přílohy
schema-mereni_1.1.jpg
(122.55 KiB) Staženo 598 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

p4ul píše:Po výměně jsem to strčil do zásuvky a výsledek už tentokrát není vyhozený jistič, ale jen menší záblesk - shořel R2 :cry:
R2 asi nebude 1KΩ, to by na něm při zapnutí bylo skoro 300V a 300mA(90W), to nemůže snést !

podívej se na něj pořádně !
hádám, že by mohl mít tak asi 100KΩ, spíš ale ještě víc . . . možná 1MΩ

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#10 Příspěvek od p4ul »

Je to tak. Dal jsem 1 kOhm. A jak jsem právě zjistil, původně tam byl 1MOhm. Proto shořel. A zase všechno znovu :(
Přílohy
R2-urceni.jpg
(31.5 KiB) Staženo 79 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Já když se šťourám ve zdrojích, tak mám na vstupu z 230V "oddělovací" , pak autotrafo, za ním v sérii žárovku 230/40W. Pak dost eliminuješ různý kouře, blesky a odprahnutý polovodiče. A hlavně Ti nedá fáze přes hubu a dá se ve zdroji měřit oscílem. Můžes pozvolna najet a svit žárovky hned řekne, jestli je zdroj seklej, zda kmitá a pod. V nouzi to jde i bez autotrafa jen se žárovkou.
Jirka

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#12 Příspěvek od p4ul »

Celeron: díky za radu. Ani jedno sice nevlastním, ale je to dobrý nápad. Oddělovací zajistí, že mě nekopne fáze, autotrafem můžu regulovat napájení a žárovka signalizuje zkrat nebo vysoký odběr.

První úspěch: spojil jsem dva 470 kOhm rezistory a dal je na místo vyhořelého R2. Po zapnutí jsem změřil napětí na kondenzátoru C2, které bylo 318V a napětí na výstupu na kondenzátoru C1, které bylo 0 V. Zatím to nefunguje, ale plus je, že nic nevyhořelo :-) A ještě jedna věc. Všiml jsem si, že kondenzátor C2 se po vypnutí začne rychle vybíjet. A když ho změřím, tak už má jen mV. Předtím byl i po vypnutí pořád nabitý na 300V.

Uživatelský avatar
stepus
Příspěvky: 17
Registrován: 12 kvě 2012, 02:00

#13 Příspěvek od stepus »

pokud se vybíjí rychlej znamená to že už ten zdroj nejspíše pracuje, a nebo si tam něco zapojil špatně co ten kondík vybíjí, zkoušel si teď jestli už za tím trafem něco leze ven ? chtělo by to změřit jestli to kmitá, nejlepší by bylo osciloskopem jestli máš přístup, jinak docela hazarduješ :D taky sem už párkrát dostal ránu od nabitého kondu na sítové napětí, :D potom sem si už na to dal pozor a pro takovéhle testy používám 2 trafa, jedno mám v regulovatelném zdroji tak beru střídavé 12V a potom mám druhý zvonkový trafo a těch 12V dám na sekundár a na primáru mam cca 200V což pro rozběh zdroje stačí, na zátěž už né ale jak někdo psal nahoře, nic ti nebouchne jenom uvidíš jak se začne kouřit tak stihneš vypnout a ještě to přežije :D

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#14 Příspěvek od p4ul »

Opět jsem se dostal k měření a zjistil nové skutečnosti. Mezi vývody trafa 1-3 jsem naměřil 1,1 MOhm. Je to měřeno v obvodu bez vypájení. Vypadá to na spálené trafíčko a takové už neseženu :(
Přílohy
schema-mereni_1.3.jpg
(45.08 KiB) Staženo 724 x

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

mohlo by tam fungovat tráfko ze st-by zdroje z PC.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“