Kontakty u pajeciho pera SL11

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

Kontakty u pajeciho pera SL11

#1 Příspěvek od stepa »

Dostalo se mi do vlastnictvi pajeci pero k pajecim stanicim SL20,SL30 jeho param. 48W 24V.Jde mi o to ze nemuzu prijit nato,ktery kontakty jsou napajeci a ktery od termoclanku(predpokladam ze tam je).Je tam 5 kontaktu jediny co vim,ze prostredni je kostra(takze nevim skoro nic).Zkousel jsem pero nahrat,jeslti neco nenamerim na kontaktech,tim bych zjistil ktere jsou termoclanku,ale ani tuk.Proto prosim majitele nebo ty kdo s tim meli co docineni aby poradili,pripadne se mrkli do te pajeci stanice,ktery kontakty jsou napajeci a co ten zbytek. Dekuji za postrehy.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Změř to milivotmetrem při zahřívání hrotu třeba plynovým zapalovačem.
Termočlánek bude dávat něco a bude se to s teplotou měnit, topný odpor se bude chovat jinak.
Jindra

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od stepa »

Jindra2 píše:Změř to milivotmetrem při zahřívání hrotu třeba plynovým zapalovačem.
Termočlánek bude dávat něco a bude se to s teplotou měnit, topný odpor se bude chovat jinak.
Jindra
dyt pisu ze jsem to zkousel a prd nameril,zkousel jsem to i merit osciloskopem,ktery by to mel zvladnout lepe,ale taky nic

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Jindra2 »

Lezou z toho milivolty, já jsem to takhle změřil, jinak by ti měl pomoct taky ohmetr, podle výkonu tělesa bude odpor tělíska, termočlánek má odpor menší.
Jindra

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Jindra2 »

Našel jsem to, náhradní pero pro SL 30, termočlánek 1-4, topné tělísko 3-5.
Jindra

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od stepa »

Jindra2 píše:Našel jsem to, náhradní pero pro SL 30, termočlánek 1-4, topné tělísko 3-5.
Jindra
hm...to se mi nejak nezda,3(ten prostredni v DIN zasuvce) je na 100% kostra(ZŽ)...muzes nahodit zdroj odkud si to zjistil?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Jenže prostřední v DIN je č. 2 !!!

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

Sendyx píše:Jenže prostřední v DIN je č. 2 !!!
ok,to potom jo,ony se pouzivaji 2 znaceni,bud dokola,nebo todle druhy,holt sem to nedomyslel

to Jindra2: diky za pomoc

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Masob »

Myslíte, že by na mikropájku s tímto perem stačilo trafo 24V 1,33A 32W? Ohřívání není zapnuté přeci pořád, takže by to mohlo uchladit, nebo to radši neriskovat? Mají ho totiž ve slevě za 150Kč.

Obrázek

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od stepa »

Bude ti dele trvat, nez to vytopi na danou teplotu a musis take pocitat s tim, ze nedosahnes treba 400°C, ale treba jenom 300°C...ty teploty jsou pouze priklad, takze to muze byt vic, musis to vyzkouset. Mozna by se to dalo spocitat.

BTW na domaci pajeni staci 270°C jako strop.

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Masob »

Tak krátkodobě by to trafo mělo přeci dát i větší výkon, ne? Takže rozdíl by nemusel být až takový.

PavelFF

#12 Příspěvek od PavelFF »

Trafo z obrázku to urèitì vydrží, pøesnì jak píšeš, zatížení nebude trvalé. Ale pøi pájení se hrot ochlazuje a když trafo nedá plánovaný výkon(protože mu klesne sekundární napìtí), bude ohøev trvat trochu déle, takže je možné(?), že bude kolísat teplota hrotu víc, než je zdrávo. Záleží asi na tom, kam ten hrot zanoøíš - na malé SMD souèástky to vliv mít nebude. Pokud budeš letovat nìjaké výkonové diody s bytelnými pøívody, mohlo by to vadit.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od stepa »

Masob píše:Tak krátkodobě by to trafo mělo přeci dát i větší výkon, ne? Takže rozdíl by nemusel být až takový.
Jasny ze spicky to pokreje...myslel sem to tak jak pise PavelFF, o ty stabilite a rychlosti nastavene teploty.

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Masob »

Je to trochu OT, ale nevíte, kde je v Brně nějaký elektro-bazar? Trafa na 24V jsou snad nejběžnější, tak by snad neměl být problém sehnat, ale zatím jsem na žádné nenarazil.

PavelFF

#15 Příspěvek od PavelFF »

Je to trochu OT, ale nevíte, kde je v Brnì nìjaký elektro-bazar? Trafa na 24V jsou snad nejbìžnìjší, tak by snad nemìl být problém sehnat, ale zatím jsem na žádné nenarazil.
Jestli chceš, mám tu trafo v napájecím adaptéru 230V /24V - 1.5A.
Dám ti ho, když si pro nìj pøijdeš do Krpole. Jestli chceš, napiš svùj mail.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“