Jak povolit nože na hoblovce?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

Jak povolit nože na hoblovce?

#1 Příspěvek od usporka »

Zdravím, chtěl bych zprovoznit menší hoblovku která se již delší dobu nepoužívala, potřebují povolit nože za účelem naostření, ale vůbec nevím jak je vyndat z válce. Je to továrně vyráběna hoblovka Narex která byla volitelným doplňkem cirkulárky. Nože jsou uchyceny v těle 4 nejspíš šrouby se speciální hlavou. Nejspíš na to bude spešl přípravek který samozřejmě nemám. Zkoušel jsem z plechu něco podobného vyřezat ale ať jsem s tím točil doleva nebo doprava "šroub" se ani nehnul. Máte zkušenost s tímto? Jedná se o hoblík na obrázku. Díky Aleš .
Přílohy
24788211.jpg
(73.94 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Nemůžeš vyfotit detail hlavy těch šroubů? Ty jediné to drží.

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#3 Příspěvek od usporka »

Mám to na chatě kde se dostanu až v půli týdne. Je to podobné takovému šroubu které jsou zajištěne proti "neoprávněnemu" zásahu, místo ploché drážky mají pouze 2 dírky proti sobě. Docela jsem znejistěl jestli to vůbec šrouby jsou protože se ty šrouby ani nehly i když jsem to zkoušel silou, taktéž jsem to proléval olejem a trichlorem, ale bez úspěchu.
Přílohy
Bez názvu.jpg
(7.72 KiB) Staženo 42 x

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#4 Příspěvek od fero7 »

usporka píše: taktéž jsem to proléval olejem a trichlorem, ale bez úspěchu.
To nie je dobre. Skus WD40 alebo nieco podobne (specialne na tento ucel). Nudzovo moze pomoct aj brzdova kvapalina. Chce to opakovane kvapkat viac krat a nechat posobit.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Nezbyde než si udělat nástroj, případně o tom komunikuj s Narexem. Někde by ti mohli vyjít vstříct.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Co máme hoblovku, jsou tam normální imbusy, nože se svírají deformací válce okolo drážek pro nože a šrouby je potřeba je opravdu řádně utahovat. Takže jestli je to hodně utažené a zarezlé, může to držet fest. Telefonát do Narexu se jeví jako dobrý nápad.
Michal

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

fero7 píše:Nudzovo moze pomoct aj brzdova kvapalina. Chce to opakovane kvapkat viac krat a nechat posobit.
. . . nebo i čistá nafta a nechat nějaký čas na zavzlínání.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Cocacola je dobrej odrezovač, ale na povolení šroubů je lepší brzdovka, nafta nebo petrolej - prostě něco co dobře vzlíná i do spáry pod utaženým šroubem. Cola jen ožere rez na povrchu, ale do spáry vyvzlínává pomalu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

Brzdovka jen červená - a tu už jsem hodně dlouho neviděl. Žlutá je k prdu
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Pánové samé nesmysly , nikdo z vás to nedělal . Prostě jestli ji chceš provozovat , musíš sehnat , či si nechat vyrobit specklíč , který dával výrobce k válci . Když to utahuju , musím pořádně zabrat . Jestli máš zájem , mohu to vyfotit . Jo a jen pro info , je tam pravý závit . :D Hlavně nepoužívej nějaké náhrady , bo si ty šrouby zničíš .

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#11 Příspěvek od usporka »

Díky za info, no pokud by to šlo byl bych velice vděčný ať mám aspon nějakou představu jak to vyrobit. Šly by ty šrouby vyměnit za imbusy?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Vyměnit by možná šly, pokud se tam utopí hlava, nicméně proč bys to dělal? Stejně k jejich povolení musíš mít spec. nástroj a když už jej jednou budeš mít...

Uživatelský avatar
usporka
Příspěvky: 87
Registrován: 29 lis 2010, 01:00

#13 Příspěvek od usporka »

Když se ojedou ty stavajíci tak se stejně budou muset vyměnit a ty původní sehnat už nejspiš nepudou, a imbus je přeci jenom víc rozšířenější než tento spešl přípravek. Připravek budu muset stejně vyrobit ale do budoucna.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Mám ji drahně let a vše je OK . Jsou to specšrouby s jemným závitem a plochou hlavou . Nic nevymýšlej .

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Přesně tak, prostříkej to WDčkem, nebo naftou. Tedy něčím mastným. Petrolej moc nemaže a trichlor už vůbec, ten odmašťuje. Klíč si vyrobíš z kulatiny stejnýho průměru jako je hlava šroubu. Tedy pokud nejseš vyloženě lempl.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“