Zrušení zásuvky - jak na to ... ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

Zrušení zásuvky - jak na to ... ?

#1 Příspěvek od dArtagnan »

Zdravím...

V paneláku jsem vyboural kus příčky abych měl průchozí pokoje, ovšem v půli průchodu osiřely dvě zásuvky. jedna byla v ložnici, druhá v obýváku. Po prostém odpojení oněch dvou zásuvek nefunguje zásuvka v obýváku na protější straně.

Ony dvě zrušené zásuvky my jsou k nepotřebě a sekat je kus vedle nechci (a ani to nepotřebuju).

Pokusím se sem vložit foto aby bylo jasnější jak to vypadá.

Pro mě nejlepší a nejjednodušší řešení by bylo dráty od zrušených zásuvek uložit do podlahy.

P.S.: max. velikost souboru mě to vypisuje 300kB, tak dodám externí linky s náhledem.

1. Takhle to vypadá v zásuvce která po odpojení těch dvou co chci zrušit přestane fungovat.

http://img713.imageshack.us/img713/6168/2jkb.jpg

2. Takhle mám provizorně vyřešenou funkčnost zásuvky, která má zůstat tam kde je ( a nekamenujte mě :oops: ).

http://img594.imageshack.us/img594/7389/9h6g.jpg

3. A takové mám jističe. Hádám, že jeden je na sporák, dva na světla a dva na zásuvky, z toho jeden na zásuvky na jádře (koneckonců je to tam i nezřetelně napsáno)

http://img836.imageshack.us/img836/203/sjb2.jpg

P.P.S.: pokud se někdo (kdo jste schopen poradit on-line) momentálně vyskytujete na icq tak mé číslo icq je 562-041-550.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#2 Příspěvek od frantajetel11 »

Dej tam krabičku, v ní to propoj a nahoru víčko :wink:

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

#3 Příspěvek od dArtagnan »

Krabičku do podlahy když to chci a vlastně i potřebuju pak něčim ´zamatlat´ ... ?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od frantajetel11 »

Aha, ono to vypadalo jako na zdi...

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

#5 Příspěvek od dArtagnan »

frantajetel11 píše:Aha, ono to vypadalo jako na zdi...
To bych jinak nepsal, že by pro mě bylo nejjednodušší uložit to do podlahy :roll:

Ale i tak díky za snahu :wink:

Mě by spíš zajímalo jestli se to dá vyřešit v zásuvce na foto č.1 :idea:

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od frantajetel11 »

Jestli tam máš ještě hliník, tak bych tam podlahovou krabici stejně zabudoval. Páč u toho 100% propojení asi neuděláš.
Jestli je to v mědi, tak se dělaj spojky do země. Ale jsou poměrně drahý. A než to pak při poruše kutat, tak by u mně zvítězila ta krabka i u mědi :wink:

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

#7 Příspěvek od dArtagnan »

frantajetel11 píše:Jestli tam máš ještě hliník, tak bych tam podlahovou krabici stejně zabudoval. Páč u toho 100% propojení asi neuděláš.
Jestli je to v mědi, tak se dělaj spojky do země. Ale jsou poměrně drahý. A než to pak při poruše kutat, tak by u mně zvítězila ta krabka i u mědi :wink:
Tak schválně hádanka - co za materiál je použito v zásuvce na foto č. 1 8O

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

Voe hádanky si nech. Že máš v nějaký zásuvce měď ještě neznamená, že je i v podlaze :lol:

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

#9 Příspěvek od dArtagnan »

Silně pochybuju že by v jedný zásuvce byla měď a v druhý která s ní souvisí je hliník... Ale to je šumák. Ve všech dvou, resp. třech je měď.

Já doufal že budou ve hře ty zrušený zásuvky (viz. spojka na foto č.2) a zásuvka č. 1. Když rozpojim tu provizorní čokoládu a zapnu jističe tak všechny ostatní zásuvky v bytě jdou. Tedy kromě tý inkriminovaný co je při rozpojení čokolády nefunkční.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

A nebo máš ještě možnost to do těch zásuvek přitáhnout jinudy. Např ve zdi, ale ty máš asi hotový. Nebo rohový lišty, ale to záleží na tobě... Nebo že by v podlaze?
P.S. Kdybych už předělával elektriku, tak bych tam těch jističů asi dal víc než dva. Přecejen se kdysi s tolika spotřebičema v domácnosti nepočítalo...

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

#11 Příspěvek od dArtagnan »

Tady je právě všechno co se týče zásuvek (kromě těch na jádře) v podlaze. Ty sádrový příčky sem měl oškrábaný až na základ a žádnou krabičku sem nenašel, krom přívodů k vypínačům.

Ty dvě zrušený zásuvky co byly napojený na to co je teď spojený čokoládou ani obnovovat nepotřebuju. Stačí zachovat bezpečnym způsobem funkci tý zásuvky č.1.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Poměděnej hliník, nóóó, dobrý. A teď ještě tu o Popelce....

Je to měď a jde podlahou, tak s tím nemusíš dělat žádné opičárny, zavrtej do podlahy kousek od stěny krabičku Ø 68, na ni snad normální korunový vrták máš, a utop ji asi o 3-5 mm pod, opatrně vysekni drážky pro kabely a zatáhni je do ní, příslušně je pokrať a spoj je.
Doporučuji stáčecí konektory IDEAL 7B-2,5, kterými dva vodiče o průžezu 2,5 mm² spojíš naprosto spolehlivě a, když do nich pak stříkneš trochu konzervačního oleje, nebude jim ani vadit, že po zakrytí krabičky jsou zalité v betonu.
Ono je to vlastně do značné míry jedno, jestli použiješ věneček nebo wagosvorky místo těch kroutilořezných, kterým já tedy dávám přednost.
Víčko krabice pak po obvodu utěsni akrylovým tmelem a můžeš to přebetonovat.

Do důsledků vzato, měl bych ti poradit výměnu celé instalace za třídrátový rozvod TN-S, provázený výměnou PL-rozvodnice za nový rozvaděč s proudovým chráničem... ale, jestli jde jen o přemístění zásuvek i se stěnou, ve které byly, toto řešení stačí.
Přesto pouvažuj o náhradě kabelů třížilovými, a to od konce směrem k rozvaděči. Předělávka pak bude snadnější, když už na tyto kabely nebudeš muset sahat...

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 38
Registrován: 20 bře 2011, 01:00

#13 Příspěvek od dArtagnan »

Hill píše: ...
Do důsledků vzato, měl bych ti poradit výměnu celé instalace za třídrátový rozvod TN-S, provázený výměnou PL-rozvodnice za nový rozvaděč s proudovým chráničem... ale, jestli jde jen o přemístění zásuvek i se stěnou, ve které byly, toto řešení stačí.
Přesto pouvažuj o náhradě kabelů třížilovými, a od konce, předělávka pak bude snadnější, když už na tyto kabely nebudeš muset sahat...
Výměna instalace, včetně proudový ochrany byla ve hře, dokud bylo ve hře i předělání jádra. Jenže to je teď odsunuto na neurčito.

No a to vrtání, sekání apod. Sic nějaký korunky mam, ale už od pohledu na ně (nebráno v potaz průměr) pochybuju že bych byl schopnej s nima zavrtat kus do betonový podlahy.

A dvě asi značně blbý otázky....

1. Když bude vršek krabičky 5mm pod úrovní podlahy - co náhodný prošlápnutí ... ?

2. A co vynechat tu krabičku, použít jen samotný ty stáčecí konektory a s těma to pak uložit do stávajícího dolíku a překrýt? Nepředpokládám totiž že do doby kompletní rekostrukce budu dělat plánovitě něco dalšího s elektrikou.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#14 Příspěvek od serviceman »

dArtagnan píše:2. A co vynechat tu krabičku, použít jen samotný ty stáčecí konektory a s těma to pak uložit do stávajícího dolíku a překrýt? Nepředpokládám totiž že do doby kompletní rekostrukce budu dělat plánovitě něco dalšího s elektrikou.
Nikdy nevíš co bude. Nech to nějak přístupný, nejlépe v té krabici.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#15 Příspěvek od frantajetel11 »

Já bych to teda osobně taky nechal přístupný. A když tý pixle pak uděláš neelektrikářsky kovový víčko, nebo elektrikářsky třeba ze silonu cca 1cm tloušťky, tak po tom můžeš skákat jak chceš :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“