Robot ovládaný mobilem přes fototranzistory

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
deader
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2013, 02:00

Robot ovládaný mobilem přes fototranzistory

#1 Příspěvek od deader »

Zdravím,
rád vyrábím různé modely ze špejlí a dřeva, někdy i pohyblivé, zatím však jen ovládané přes drát. Nyní bych chtěl vydobit robota ovládaného bezdrátově. Napadlo mě použít jako cpu robota mobilní telefon, který by mohl přijímat příkazy z počítače přes internet. Přemýšlel jsem, jak vyřešit spojení mobilu s motory a světly a napadlo mě, že by se na displeji telefonu mohla zobrazovala šachovnice a k ní by byly ve stínící mřížce přiloženy fototranzistory.
A právě s tím bych potřeboval poradit. Nejprve bych se chtěl zeptat, jestli je možné fototranzistory zapojit přímo do obvodu sériově s motorem/svítící diodou nebo je třeba vytvořit nějaký složitější obvod.
V elektru jsem úplný začátečník, tak prosím polopatě.
Děkuji předem za jakoukoliv radu.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

:roll: :roll:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

8O 8O 8O

Fototranzistor snese jen malej proud C-E, takže s ním můžeš maximálně tak přímo spínat LEDky, motor přes něj neroztočíš, nebo roztočíš, ale navždy. Potřebuješ s ním budit výkonový tranzistory a těma pak spínat motory. Taky musíš nastavit, kdy má sepnout a kdy ne. Pokud by se měly motory otáčet na obě strany, pro každej z nich potřebuješ H-můstek.
Ale protože dostatečně neznáš ani základy, ani sebepolopatičtější vysvětlení Tě nezachrání od téměř jistýho neúspěchu. Takže pokračuj v lepení špejlí, přitom se uč základy elektrotechniky.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
deader
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od deader »

Dobře, díky za odpověď. Já se ale ani přesto nevzdám a chtěl bych to zkusit, právě proto jsem vybral toto řešení kvůli pár levným součástkám a nemůžu kromě použitých součástek nic spálit (mobil, bezdrátový RC set). Spojovat robota s usb nebo bluetooth portem mobilu by bylo asi složitější.
Už jsem něco podobně fungujícího kdysi zapojoval ve Voltíkovi II, akorát tam se to spojovalo přes 555 na piezo. Základy počítání U,I,R znám ze školy.
Našel jsem toto schéma - takhle nějak podobně by to šlo nebo je třeba zesílit více?
Zatím plánuji pro napájení robota 6V - 4 AA baterie.
Přílohy
schema.png
(4 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Nevzdávej se!
Jo, podobně by to šlo. Dej si do gúglu hledat obrázky "tranzistor jako spínač", nebo "světelný spínač" a vyhodí ti to něco takového:

http://beambot.kvalitne.cz/index.php?blog=13

http://elektronic.szm.com/svetelnyspinac2.gif

Musejí tam být nejmíň dva zesilovací tranzistory(záleží na odběru motorku). Jinak je to v podstatě primitivní základní zapojení.

Na změnu směru otáčení si zadej "H můstek". To už je trochu složitější na ovládání.

Opravdu je snímání z displeje životaschopný způsob? Zní to zajímavě.

Uživatelský avatar
deader
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od deader »

Díky moc!

IMHO je to pro mě, jako alektro amatéra, nejjednodušší řešení, jak jsem již uváděl. Zároveň se dá snadno rozšířit na libovolný počet ovládaných prvků a můžu také využít reproduktoru a kamery telefonu.

Nejprve bych začal se zapojením led diody a fototranzistoru. Tam by možná nebyl potřeba zesilující tranzistor. Příkládám 2 schémata, druhé se zapojením 2 bílých led. Byl bych vděčný, pokud by mi někdo zkontroloval veličiny a výpočty.
U toho prvního nevím, zda by mi led svítila i při 15mA, když je dělaná na 20mA. U druhého nevím, zda nebudou potřeba 2 tranzistory. Taky si nejsem jistý, zda jsem správně vyčetl napětí vcesat u tranzistoru a fototranzistoru z datasheetů.
Ještě si nejsem jistý, většina fototranzistorů, které jsem našel, mají označení IR a mají uvedenou vysokou hodnotu vlnové délky (900nm) - vyzařuje infračervené světlo displej mobilního telefonu nebo dokáží tyto fototranzistory vnímat i kratší vlnové délky?
Přílohy
IMG_20130718_164212.jpg
Schéma 1
(143.41 KiB) Staženo 57 x
IMG_20130718_164052.jpg
Schéma 2
(193.15 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Myslím, že zapojení "schéma 1" nebude fungovat. Proud potřebný pro svit svítivé diody bude řádově vyšší, než proud , který propustí fototranzistor. Musel bys na fototranzistor svítit velmi silným zdrojem světla, aby se tak silně otevřel. I když, některé nízkopříkonové a vysoce svítivé ledky (zejména modré), svítí už při stovkách uA.
Nejlepší je to prostě vyzkoušet.

V datašítu najdeš spektrální citlivost fototranzistoru SFH309 a je vidět, že na 600nm je citlivost asi poloviční proti 900nm. Takže by to mělo fungovat. Displej mobilu je pravděpodobně osvícen bílými ledkami (s luminoforem), které mají na 600nm zhruba vrchol.

Uživatelský avatar
deader
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od deader »

Děkuji za odpověď!
Nakoupím součástky a zkusím zapojit schéma 2.
Ještě jsem si připravil zapojení se 2 tranzistory a motorkem 6V s odběrem 1A při plné zátěži. Mohlo by to takto fungovat?
A jsou tam potřeba ty rezistory 10k - někde jsem vyčetl, že se tam dávají kvůli stabilizaci?
Přílohy
IMG_20130726_115501.jpg
schéma 3
(176.94 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#9 Příspěvek od frantajetel11 »

Já se spíš bojim, že ten princip "zobrazování šachovnice" na mobilu a následný "čtení" fotoodporem je zcestný už od začátku.
1) Kolik se ti těch fotoodporů vejde na plochu displeje? Neřeším nějakej "zmenšovací" systém třeba se světlovod. kabelama...
2) Rozptyl světla na displeji - jak vyřešíš, aby ti jeden svítící bod na displeji neosvicoval částečně i okolní?
3) Kolik kanálů si představuješ, že to bude mít?
4) Jakym způsobem tu "šachovnici" na displej dostaneš?
5) Co nějaký překážky v cestě? Co udělaj motory? Začnou brečet?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Panda38 »

frantajetel11 píše:Já se spíš bojim,...
Je to zajímavá netradiční metoda a i když se třeba ukáže být nevýhodná, tak za tu zkoušku to rozhodně stojí.

Uživatelský avatar
deader
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od deader »

1) v případě potřeby můžu využít i telefon s 4" dislejem, kam se určitě pár fototranzistorů vejde
2)nemusí to být šachovnice doslova, můžu nechat mezi poli tmavé mezery.
3)to zatím nevím. Vím, že něco takového nezvládnu naráz. Nejprve tedy zkusím jeden kanál s ledkama, poté zkusím další 2 na motorky, zatím jednosměrné.
4)to pro mě nebude problém, jsem programátor
5)zatím neplánuji, že bych robota pouštěl z dohledu. Takže zatím to budu navigovat sám podle vlastního zraku nebo kamery telefonu.
A když to nevyjde, tak to holt nevyjde. Zkusím to jinak. Vždyť to dělám jen pro zábavu.
Potřeboval bych tedy prosím ještě ověřit to schéma 3, pak pojedu nakoupit součástky a začnu testovat.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“