Zdroj 13.8V, hlavne pre rádiostanice

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marelsvit
Příspěvky: 29
Registrován: 12 črc 2013, 02:00

#31 Příspěvek od Marelsvit »

Tak to vyzerá že to bude len pre CB.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#32 Příspěvek od milous2 »

Tomu říkám rozumné rozhodnutí. Ono na KV,VKV a kdo ví kde,experimentovat a jistě bez licence není nic příjemného.Pro poslech na pásmu, (pásmech), dosažený proud bohatě postačí.

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#33 Příspěvek od salora »

Zdarec chlapi,nevíte kde se dá sehnat v pdf AR A 3/2003 a 9/2003 kde jsou údajně publikované úpravy spínaných zdrojů z P.C. pro CB stanice ?Mám kromě základu /4W ještě navíc menší topení asi 35 W takže zdroj do 10 A by nebyl na škodu.Tady se mě jako bastlíři ty úpravy zdají dost složité resp. s požadavkem mít oscil. apod. tam by to měl být dostupnější pro větší okruh kutilů.
Zdrojů ATX je zdá se všude hafil na S.D. aod. takže je tu prostor pro jejich uoravování,chtěl bych jeden i na ten malý mini kompresorek 12 V do auta,snad by to mohlo utáhnout.Děkuji za rady a dostupné linky či informace.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Amára sosneš třeba na Uložto. Jinak Ujec Gůůůgl poradí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#35 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
sosej zde. Bylo to v PE-AR 09+10/2003 - článek "Spínaný síťový zdroj levně a jednoduše". V AR-A 3/2003 je jen tento lin. zdroj ...
Přílohy
Lin. zdroj 13,8V 20A.jpg
(67.44 KiB) Staženo 136 x
-- Gepard --

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#36 Příspěvek od salora »

Zdar,děkuji moc za pomocnou ruku opravdu jsem příjemně překvapen.Jediné co mi nehraje je uvedení článku podle autora zmíněné úpravy zdroje http://vmiksik.sweb.cz/cbzdroj.html
který uvádí jak je možné se přesvědčit z jeho výkladu(uvádí to hned z kraje svého článku/že ho inspiroval autor úpravy z AR A 9/2003 pro účel napájení CB radiostanice.Uvítal bych proto pokud by to šlo i tuto kopii článku.
Ještě jednou moc děkuji za příkladnou pomoc.
Není zde někdo kdo tuto úpravu prováděl ?Rád bych s ním probral nějaké detaily přes S.Z. či mailem .

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#37 Příspěvek od gepard »

"Až jsem narazil na článek v A-Radiu č. 9/2003 ..." - jedná se o ten článek, který máš v letecké poště. Myslel tím PE-AR, páč v tom "Áčku" AR 9/2003 je k těmto zdrojům kulový. :wink:
-- Gepard --

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#38 Příspěvek od milous2 »

Jestli tomu dobře rozumím, není nic jednodušší než lépe číst :lol: Vše dobré.
Přílohy
modré na bílém.JPG
(58.66 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#39 Příspěvek od barnodaj »

Něco je tady:

http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=c ... i&Itemid=7

http://www.dusoft.cz/PMR/Zdroj_13_5V/SPS_13.htm

Pro 12V kompresor z Hadexu jsem upravoval zdroj 400W Fujitsu/Siemens jednočinný, přidal jsem předzátěž pro 5V 3 x 5ohmů 10W paralelně.
Připojení kompresoru vyhodnotil zdroj jako zkrat a vypnul se, rozběh kompresoru je přes odpor 1 ohm / 20 W, který se po rozběhu zkratuje.

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#40 Příspěvek od salora »

Děkuji všem za pomoc ale začíná se mě z toho pomalu točit hlava s ohledem na spousta druhů zdrojů ale především těch různých inovací v zapojení samotném ,vidím že to v mých silách asi fakt nebude,nemám s těmito zdroji žádné zkušenosti a když tady čtu že i znalí dostali za vyučenou tak asi dám od toho ruce pryč byt jsem si moc přál takovýto zdroj upravený mít.Ano nejjednodušší je to s tím proklemem a žárovkou ,to je brnkačka ale tady to upravit a zvýšit o těch ca 1,5 V je aspon pro mě setsakramenský oříšek ,těch úprav spousty ne vždy s úspěšným koncem.Nevím ale asi raději bych to od někoho koupil než se v tom štárat a ještě dostat pěknou ránu za vyučenou těmi nabitými kodany.
Leda si tak o tom v klidu popovídat s někým na skypu co už takový zdroj vyráběl nebo aspon pomocí S.Z. zde ve foru.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od kybler »

Pár tipů jak si zbytečně nenadělat rušení:

1) Trafo namotej tak, aby každé vinutí mělo jedinou vrstvu, bude tak mít vysokou vlastní rezonanci a nebude mít na vyšších kmitočtech kapacitní reaktanci, která by způsobovala buď zahřívání spínacích tranzistorů nebo v případě jejich buzení "silou" velké impulsní proudy a tedy rušení. Vhodné jádro nemusí být příliš silné (velký klidový proud), ale mělo by mít velký obvod, aby se tam potřebné vinutí vešlo v jedné vrstvě.

2) Dodržuj deathtime a nechávej diodám čas na zotavení!!! Vzájemná kolize polovodičů způsobuje to nejhorší rušení, které může zdroj produkovat. Nejvíce se projevuje na kmitočtech mezi 10-20MHz, ale dokáže rušit i dvoumetr. Také nespojitý proud výstupní tlumivkou je v tomhle konkrétním případě výhodnější, diody v usměrňovači mají čas se úplně zavřít, než do trafa začne opět téct proud.

3) Krystalem řízený pulzák s děličkou není k smíchu. Člověk bude vědět, že se harmonické nachází například na každých rovných 100kHz a nepřekvapí ho jinde.

4) Kvalitní polypropylénové nebo keramické kondenzátory ve filtrech jsou samozřejmostí.

5) Z výstupu TL494 by měla jít střída tak 60-80%, ne méně, pokud je potřeba široký rozsah vstupního napětí, použij raději flyback.
Když všechno selže, přečti návod.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“