LCD monitor Acer, kondík

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stres3d
Příspěvky: 63
Registrován: 25 říj 2009, 02:00

LCD monitor Acer, kondík

#1 Příspěvek od stres3d »

Ahoj, spravuju monitor - čekal jsem klasicky nafouknutý elity, to se ale nepotvrdilo. Takze jsem zkoumal dal a po proměření základních částí jsem došel k podivně vypadajícím keramickým kondíkům za invertorem - dohněda jak kdyby se připalovaly.
Můj problém - kondíky jsou paralelně přímo na výstupní vinutí z trafa. Je na nich 10J 3kV - takže 10pF +-autobus 3000V. Jeden ok i když připálenej, druhej naprasklej z boku, odpor 0,7MOhm a při měření kapacity to ukazovalo samozřejmě kraviny kolem 4nF.
Jenomže kde takovej kondík sehnat? GES,GME,TME,SOS,... nic nemají, akorát farnel - ale dávat 130kč poštu pro součástky za 30kč? Neměl by ho někdo doma? případně je tam tenhle kondík důležitej (k čemu tam je?) a lze ho vynechat, případně udělat náhradu v podobě dvou kousků VN kabelů zafouknutých v bužírce a zalitých masou? nějak bych to spáskoval, dal na měřák a uštipoval než by tam byla cca ta kapacita :twisted:

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

A co na tom monitoru vlastně spravuješ ? Nějak jsem to z toho měření odporu kondenzátoru nepochopil.

Uživatelský avatar
stres3d
Příspěvky: 63
Registrován: 25 říj 2009, 02:00

#3 Příspěvek od stres3d »

abych se ti priznal tak sem ten monitor ani nezkousel, zatím jsem měl vzdycky nafoukaný kondíky.

jeden kondik jak jsem psal je prasklej z boku je prorazenej. kondiky predzkusuju tak ze si dam merak na nejvetsi rozsah (odpor) a merim. po nabiti (milisekundy) to musi ukazovat nekonecno. tenhle ma 0,7M. Vzal sem je oba k poradnymu rlc merici jestli jsou opravdu 10pF a ten jeden je ok i kdyz hnědej. druhej proraženej měří samozřejmě blbosti :wink:

jde mi o to co stím - oželet 160kč za dva kondíky, najít dobrou duši která tyhle kondíky má - zaplatil bych něco za poštu něco za součástky, kondíky vyhodit (nechat neosazený, výměna za dostupný v řádech nano mi přijde blbý tam cpát) a nebo kondíky nahradit jak jsem popisoval výše - profi výroba :twisted: :twisted: :twisted:

no a jako bonus by mi mohl napsat někdo k čemu tam ty kondíky na sekundárech jsou. :wink:

edit:
dle mýho názoru díky tomu kondíku neběželo podsvícení, případně se přetěžoval zdroj což asi končilo vypnutím nebo blikáním (zdroj se snaží naběhnout a spadne - prostě autorestart)

Uživatelský avatar
stres3d
Příspěvky: 63
Registrován: 25 říj 2009, 02:00

#4 Příspěvek od stres3d »

tak jsem tam dal seriove zapojeny dva 22pF/6kV. vysledek 11pF (nemeril jsem) by mel bejt dostatecnej...

edit: funguje ok :wink:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

Ked zapojis dva 22pF/6kV do serie, vysledok nieje nahodou 22pF 12kV?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Nieje.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
stres3d
Příspěvky: 63
Registrován: 25 říj 2009, 02:00

#7 Příspěvek od stres3d »

nene Ccelk= C1*C2 / C1+C2 - takze je to v podstate presne naopak nez pri vypoctech seriovych a paralelnich kombinaci odporu :wink:

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

a indukčností (bez vazby)...
Lze to odvodit z namáhání dielektrika a je to popsáno v Základech elektrotechniky.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

:oops: akosi som zabudol na tie základy...

Uživatelský avatar
riki
Příspěvky: 242
Registrován: 07 led 2006, 01:00
Bydliště: F-M

#10 Příspěvek od riki »

Ahoj,zrovna opravují TV LG47LD450 a je tam vyhořelý C402 22j/6kV.Nigde nemůžu sehnat na internetu.Šlo by se nějak domluvit, pokuď ještě nějaký máš?Když jo tak nak napiš SZ.Dík.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“