Jak zprovoznit invertor z notebooku

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

Jak zprovoznit invertor z notebooku

#1 Příspěvek od Peca »

Zdravím, mám tu celkem 3 invertory z notebooků a rád bych alespon jeden zprovoznil aby fungoval samostatně (například jako zkoušečka trubic). Bohužel si nemůžu změřit, jaké napětí bylo na vstupu invertoru a na kterých pinech bylo, protože notebooky, ze kterých pocházejí už nefungují. Hledal jsem to na internetu a zjistil jsem, že je tam napájení 12 - 20V, pak je tam 5V zapínání a vypínání a pak řízení jasu asi od 0 do 3,3V. 2 invertory byly připojeny přes 6 kabílků, jeden invertor přes 5 kabílků. Jediné, co jsem určil je asi tak to, který pin je zem. Dá se nějak zjistit, nebo poznat, jak bude zapojen zbytek? A ještě otázka - když připojím těch dejme tomu 12V na to napájení, tak už by to mělo fungovat a nebo se musí ještě navíc připojit těch 5V, aby se to tím zaplo?

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

Napätie + zistíš jednoducho. Pri konektore v jeho vetve je malá poistka. Väčšinou má + aj - po dva kontakty a na zvyšné dva priveď 3,3V. Postupným znižovaním napätia 3,3V zistíš ktorý je na riadenie jasu.
Naposledy upravil(a) KUBO dne 02 srp 2013, 14:31, celkem upraveno 1 x.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Najdi si datasheet k použitému IO, z něj poznáš vše potřebné, ikdyž se to na dvou nebo ještě hůře vícevrstvém DPS moc dobře nedohledává.
Michal

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#4 Příspěvek od Peca »

Na dvou invertorech jsem pojistku našel. Na třetím ne. Nejsou na něm součástky vůbec pospané a všechny součástky vypadají jako SMD odpůrky nebo kondenzároty. Pouze 2 součástky na sobě mají nakreslený čtvereček - to nevím, co je. Datasheet se mi k němu najít nepodařilo.

Takto vypadá vstupní strana třetího invertoru:
Obrázek

Pin 1 nebyl v notebooku zapojen. Pin 2 vede k té součástce, na které je čtvereček. Pin 4 a 5 budou podle mě zem.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#5 Příspěvek od KUBO »

Já to vidím takto-svetlomodro vyznačené
Přílohy
compaq-6730sa-inverter-code.jpg
(23.84 KiB) Staženo 136 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#6 Příspěvek od Peca »

První invertor už funguje.

Druhý má 5 pinů. Pin 1 a 5 je napájení. Zapojené byly všechny piny a žádné piny nejsou spojené. Takže jsou tam prostě ještě 3 piny, které nevím jak zapojit. Mohu je všechny 3 spojit k sobě a pustit na ně 3.3V ?

Třetí invertor funguje, ale už jsem si myslel, že nefunguje. Nejdříve se mi povedlo blbě zapojit 6-pinový konektor na 7-pinový protějšek tak, že jsem to dal od prvního pinu místo od druhého a tak se mi dostalo 12V tam, kde má být 3,3 a vůbec se mi ty napětí pomíchali a na SMDčku, které je označeno na obrázku výše jako pojistka se uprostřed ukázala hnědá čárka. Tak jsem pojistku nahradil jedním vláknem z nějakého kabílku a šel jsem na pokus číslo 2. Invertor mi nefungoval. Po chvíli, co jsem to proměřoval, vypojoval a zapojoval atd jsem zjistil, že když je 3,3V připojeno dříve, než napájení, tak to nenaskočí, ale když zapojim nejdříve napájení a až pak 3,3V, tak to naskočí.

Takže super. 2 ze 3 inverotrů jsem už díky vám rozchodil. Ještě ten poslední a budu spokojený. :)

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#7 Příspěvek od KUBO »

daj fotku toho ktorý nevieš zapojiť
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Peca »

Ta velká žlutá SMD součástka je popsána jako F1, takže si myslím, že to bude pojistka a vede k pinu 1. Zem je podle mě na pinu 5.

http://www.imgup.cz/images/2013/08/02/8ZkbG.jpg

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#9 Příspěvek od KUBO »

Dosť zle to vidieť na fotke, ale vyskúšaj ako píšeš pripojiť 3,3V na zvyšné piny.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Peca »

Paráda, funguje to. Takže vyřešeno. Díky moc!

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“