Autochladnička

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
noubik
Příspěvky: 7
Registrován: 03 srp 2013, 02:00

Autochladnička

#1 Příspěvek od noubik »

Dobrý den, jsem naprostý laik :) a proto se chci zeptat za nebudu mít problém s autochladničkou na 12V 5A. V autě mám zasuvku která podle manualu auta, dává 12V/10A. Pkud ano, dá se stím něco udělat? :wink:

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od PabloX »

Kludne ju tam mozes pripojit, tych 10A je max prud ktory doda zasuvka, chladnicka odobera polovicu :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#3 Příspěvek od MetalGod »

Uf! Samozřejmě, že to bez úprav zapojit můžeš, ta zásuvka může dodat proud až 10A (je to jištěný nejspíš 10A pojistkou), spotřebič si vezme jen tolik, kolik potřebuje.
Třeba startér v autě má příkon 1.2kW, tudíž do něj teče z baterie proud 100A. Tak proč se neposerou na palubovce žárovičky 12V/0.1A? To je přece tisíckrát menší proud!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
noubik
Příspěvky: 7
Registrován: 03 srp 2013, 02:00

#4 Příspěvek od noubik »

Díky za odpověd. A asi by si mi mohl poradit proč mi varná konev pri nastartovaném motoru vypálí pojistku zapalovače. Konvice je 12 6A. Pouze pri vypnutém motoru (je to nákladaďá na 24V) to jde, sice se trochu hreje kabel, ale pojistka 15A to vydrží.

Uživatelský avatar
noubik
Příspěvky: 7
Registrován: 03 srp 2013, 02:00

#5 Příspěvek od noubik »

Jen jsem se zeptal jezdím totiž na celý týden ven a bez chladničky se to dá jen těžko. Už jsem jednu chladničku měl a 5A pojistka v ní vydržela cca 1 vteřinu.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#6 Příspěvek od MATYCH »

Napětí v zásuvce?
Je-li 24V,tak je to po nastartování pojistka vzdá.

Uživatelský avatar
noubik
Příspěvky: 7
Registrován: 03 srp 2013, 02:00

#7 Příspěvek od noubik »

MATYCH>> Konvici připojuji samozřejmě do 12V zásuvky.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#8 Příspěvek od MATYCH »

Zrovna včera mi přinesli chladničku,že vyráží pojistku 15A,vadný Peltierův článek-TES1-12704,hřejí obě strany.Dle štítku 12V,40W.Nejjednodušší konstrukce-Peltier,dva ventilátory,dva chladiče,vše paralelně. Kus polystyrenu,PVC krabice-vše za cca 1200,-

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#9 Příspěvek od galjo »

ten Peltierův článek odide , ked to niekto pripojí na autonabíjačku a ked tak má iba jednu diodu to je lahoda..

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#10 Příspěvek od Bastlfanda »

MetalGod píše:Uf!...
Třeba startér v autě má příkon 1.2kW, tudíž do něj teče z baterie proud 100A. Tak proč se neposerou na palubovce žárovičky 12V/0.1A? To je přece tisíckrát menší proud!
Uf! Startovat s rožnutejma žárovka (byť jen v palubce) ... :lol:
Ten startér může krátkodobě např. v pořádnym mrazu vzít třeba i 300A ...
Podobný spotřebiče (a zásuvky zapalovače) je dobrý mít na X svorce...
Dost záleží i na provedení zástrčky/ kontaktu a rozběhovym proudu/typu rozběhu, někdy tam můžou lítat pěkný U špičky a rychlý pojistky je nepoberou ...
A u konvice je odběr samozřejmě výrazně závislej na napětí (a samozřejmě teplotě, i ten kabel bude hřát míň s teplejší vodou/spirálou ... :D , ale takovou konvici/poddimenzovanej kabel bych moc nepoužíval - ovšem když dáš lepší kabel, může to zase pápnout o špetku víc a vypalovat pojistky i bez nastartovanýho motoru, pokud je celá konvice nějakej aušus a/nebo má ten drát jako odporovej :) )

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“