Omezení napájecího napětí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
George5
Příspěvky: 13
Registrován: 23 bře 2013, 01:00

Omezení napájecího napětí

#1 Příspěvek od George5 »

Dobrý den, koupil jsem čísnký led panel 50W a k němu (podle čínského prodejce) adekvátní spínaný zdroj 24V. Ovšem při 24V se mi panel neskutečně zahříval a to nejspíš tím, že jím protékalo 3.5A (84W). Problém jsem vyřešil třemi diodami P1000K, ale chci zeptat zdali neexistuje nějaké elegantnější řešení (diody celkem topí a budu jim muset vyrobit nějaký chladič). Popřípadně jsem našel na TME zdroje přímo pro LED s rozsahem 20-24V. Jak prosím tyto zdoje fungují? Musí se nastovovat manuálně nebo elektronika zjistí, jaké napětí je ideální? Děkuji za vysvětlení a nápady

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenda_KL »

Zdroj pro LED by měl být asi proudový (3A ?), max. 24V naprázdno.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Přesně tak, LE dioda není žárovka aby vzala co potřebuje. LED je POLOVODIČ a tak se taky chová. Můžeš být rád, že to nemá za sebou.
Panel by měl mít uvedený především provozní proud, napětí se na něm vytvoří.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
George5
Příspěvky: 13
Registrován: 23 bře 2013, 01:00

#4 Příspěvek od George5 »

Myslel jsem (očividně mylně), že proudový zdroj je pouze idealizace při výpočtu. Mohl by mi nikdo nastínit, jak to pracuje, při googlení "princip proudového zdroje" jsem se k ničemu kloudnému nedostal. Jinak k praktické stránce věci tento zdroj by tedy měl být dostačující? A hodnota 24V na něm uvedená, není pro proudový zdroj konstantní?
http://www.tme.eu/cz/details/clh-50-24/ ... d/enstick/#

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Jenda_KL »

To je zdroj napětí, použití pro LED pásky.
potřebuješ něco co stabilizuje proud zátěží, ne napětí na zátěži.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Především bys na tom LED panelu měl někde zjistit , na jaký proud je navržen. To je směrodatný údaj - ten proud! Výkon 50W nestačí.

Proudový zdroj funguje tak, že na výstupu dává konstantní proud. A to i do zkratu nebo do jedné diody nebo třeba do 5 diod(dokud mu napětí stačí). Napětí se mění od nuly do (zde) 24V - podle druhu zátěže.

Naproti tomu napěťový zdroj(např. 24V) má na výstupu stále stejné napětí 24V a proud se mění podle zátěže. Do zkratu by takový zdroj pracovat nemohl - na rozdíl od proudového zdroje. Ani do řetězce ledek bez vřazeného odporu.

Možná to nemusíš řešit, možná je to složité.
Stačí, když podle svého panelu koupíš správný zdroj proudu. Údaj o ampérech musí být na těch ledkách a stejné ampéry musí mít zdroj pro ledky.

Uživatelský avatar
George5
Příspěvky: 13
Registrován: 23 bře 2013, 01:00

#7 Příspěvek od George5 »

Jistě tomu rozumím a dá se nějak tento proud změřit, protože čínané pro tyto panely udávají dvoje hodnoty a to 1.5 A a 1.75 A. A bylo by čistě teoreticky možné paralelně zapojit dva panely s dvojnásobným proudovým zdrojem?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Posli jaky konkretne mas panel a jaky zdroj (link), jestli z toho vubec pujde neco vycist.
Paralelne urcite ne, kdyz tak do serie.

Proud ktery tece do panelu se zmerit da, ale ty potrebujes vedet jaky tam ma tect a to se musi zjistit od vyrobce panelu/led. To se zmerit nijak neda, zavisi to na konstrukci.

Uživatelský avatar
George5
Příspěvky: 13
Registrován: 23 bře 2013, 01:00

#9 Příspěvek od George5 »

Panel mám tento
http://dx.com/p/50w-2200lm-583-586nm-sq ... 24v-157992
Prodejce uvádí I=1750mA, ale našel jsem i takovéto panely, kde byl výkon a volty stejné, ale byl uveden proud I=1500mA, každopádně se budu řídit 1750mA.
Zdroj mám tento: http://www.tme.eu/cz/details/rs-150-24/ ... mean-well/#

Nestačilo by právě pomocí dobře chlazených křemíkových diod stabilizovat proud z tohoto zdroje na hodnotu 1750mA? Nebo to neni také uplně košér?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Úplně košér to není, ale lepší než nic.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

George5 píše:Nestačilo by pomocí diod stabilizovat proud z tohoto zdroje na hodnotu 1750mA? Nebo to neni také uplně košér?
Stabilizovat diodami proud do diod není nejenom košer, ale zcela zcestné.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od breta1 »

Jakž-takž košér řešení oproti těm diodám bude, když tam dáš ampérmetr a vybereš takový odpor do série s led, aby byl proud takový, jaký má být.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Příkon je uváděn 50W , proud 1,75A a napájení 24V.
24V x 1,75A =42W. 50W ani náhodou.
Jelikož ze tvého zdroje napětí +24V dostáváš nezdravě větší proud než uváděných 1,75A, je na diodách přebytek napětí, takže skutečný příkon je ještě menší. Výkon 50W je asi jen reklamní klamavý údaj pro podporu prodeje.

Takže zkus ne diody, ale odpory. Potřebuješ buď odpor do série(pár korun), nebo nový proudový zdroj (zdroj proudu) 1,7A(pár stokorun).

Odpory musíš určit zkusmo a budou v řádu ohmů. Odpor má výhodu, že bude trochu líp stabilizovat proud na žádané hodnotě. Nedosáhne sice kvality proudového zdroje ale zase stojí řádově koruny. Na odporu bude jen relativně malé napětí, takže stabilizace nebude nic moc, ale funkční to bude.
Diody "stabilizují" proud ještě hůř a přitom topí stejně jako odpor. Diody nebrat.

Uživatelský avatar
George5
Příspěvky: 13
Registrován: 23 bře 2013, 01:00

#14 Příspěvek od George5 »

Dobře zkusím variantu s odporama. Děkuji za radu

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“