Fotocesta - chyby

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

Fotocesta - chyby

#1 Příspěvek od Kuba5 »

Ahoj,
tak jsem se vrhl do tvorby DPS fotocestou a zatím nic moc.
Jedna deska se mi docela povedla, akorát tam nejsou slabý čáry, ale ty byly fakt slabé, na jiných deskách nejsou.

Osvětluju to UV lampou na nehty ( 36W) po dobu 3 min. Předlohu tisknu na kancelář. papír a na desku dám olej, což papír zprůhlední. Pak to teda dám na 3 min pod lampu. Vyndám desku a pořádně jí omyju W5 (to samé jak Jar) od oleje. Potom jí dám do vývojky (normálně louh z GME), tam jí nechám cca 30 - 60s a už vidím vady. Slabší čáry tam skoro vůbec nejsou vidět a dost jich je tak na půl, prostě je na nich málo mědi.

Desku pak dám do chloridu železitého a leptám cca 20 min, protože ho vždycky skoro neohřeju, je teplá jen flaška.

Tady jsou ty samé chyby jak po vyvolání.

Kde dělám chybu? Špatně vyvolaná deska je vždycky spíš na jedný straně. Leptání taky trvá dýl, než u té povedené desky.

Málo osvícené, moc osvícené? Moc dlouho ve vývojce, moc krátce? Nebo poškozené od houbičky při odstraňování oleje? Já osobně si myslím, že to mám přesvícené, ale těžko říct.

Fotka:
příliš široká, zobrazte si sami

Díky

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

dôvody sú možné dva- buď priliš koncentrovaná vývojka alebo zle nanesený fotolak. To druhé sa bežne stáva. Odporúčam kupovať dosky s naneseným lakom alebo používať laminovací fotolak. Fotolaky v spreji zväčša zle priľnú k medi.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#3 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Ešte si skontrolujte kontrast predlohy, čierna by mala byť ÚPLNE NEPRIEHĽADNÁ.

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od Kuba5 »

Desky jsou fotocitlivé z GME. Asi to bude tou předlohou. Musím tisknout na vyšší rozlišení a pak je tam i víc barvy. Díky

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Super výsledky dosáhneš jedině při tisku na fólii, papír je moc chlupatej. A nezapomeň hlavně při osvěcování dávat předlohu tiskem dolů k desce, ať se ti to ještě nepodsvěcuje kvůli tloušťce papíru.

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od Kuba5 »

Tak mně to tohle stačí, ale tady muselo být něco špatně. Teď jsem zkusil malinkou destičku se stejnou předlohou a osvit trval jen 100s, deska nebyla skoro vůbec žlutá, ale po vyvolání byly výsledky o hodně lepší. Teď se to leptá a trvá to fakt dlouho. FeCl3 není vůbec ohřátej a asi 2x použitý, kolikrát s eještě dá použít a jak dlouho trvá leptání bez ohřevu? Díky

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Leptání trvá dlouho nejspíš proto, protože na desce zůstaly zbytky fotorezistu. Taky jsem s tím bojoval, než jsem odladil čas osvitu ideálně.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od vladimir »

jak už bylo øeèeno, máš "málo èernou" pøedlohu, ale je vidìt i další
vada - pøi leptání se jedna strana leptala víc
zkus leptat tak, aby deska plavala samozøejmì mìdí dolù-
udìlej z lepicí pásky(PVC) držák, abys mìl za co desku zvednout, kus pásky
pøehni a slep až skoro ke kraji nech cca 1 cm konce a ohni je do pravého úhlu, konce nalep na desku a s jeho pomocí opatrnì posaï na hladinu chloridu
musíš kontrolovat aby pod deskou nezùstaly bubliny vzduchu, takže pokládej z jedné strany aby se vytlaèoval vzduch a za chvíli se podívej jak leptání probíhá a jestli se leptá všude
pøi tomto zpùsobu se na místo leptání dostává èerstvý chlorid a bordel z leptání klesá dolù

k osvitu zkus si udìlat zkoušku jako se tøeba dìlala, když se dìlaly vìtší fotky
nasvítit kus pøedlohy s odstupòovaným osvitem, tøeba po 20 vteøinách

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#9 Příspěvek od Jimmi2 »

U té UV lampy na nehty bych se bál i toho, že nebude dávat opakovatelné výsledky.
Ne nadarmo mají barevné hlavy do do fotografických zvětšováků stabilizovaný zdroj.

Dobrý nápad je ta proužková zkouška popsaná v příspěvku výše. U fotografie naprosto běžná metoda.

Papír namočený v oleji mi jako dobrý způsob nepřipadá - i když to bude otočeno tiskem dolů, pořád tam bude slabá vrstvička oleje s velkým indexem lomu světla - snadno se to podsvítí. Radši bych ten papír do ničeho nemáčel a přitiskl ho tlustým sklem. Ale pak by se musel hodně prodloužit osvit, zvláště je-li fotorezist citlivý nejvíce v UV.

Uživatelský avatar
rkozeluh
Příspěvky: 261
Registrován: 17 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec

#10 Příspěvek od rkozeluh »

No já tisknu na obyčejný pauzák laserovkou nastavenou na maximální intenzuti krytí. Potom svítím ze 40cm halogenkou 500w 20min a potom vývojky a pak chlorid.

Deske z gm (kryté modrou folií) a výsledky uspokojivé.

Ale chvíli trvalo, než jsem vyladil ty časy.

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#11 Příspěvek od Kuba5 »

Problém byl asi hlavně v silné vývojce, vůbec jsem ho neředil vodou.
Teď koupím tohle:
http://www.gme.cz/hydroxid-sodny-naoh-400g-p749-121

za prvé se to víc vyplatí (několik litrů vývojky za 80,-) a za druhé mi to snad pošlou PPL.
Ještě asi zkusím ten persíran sodný, protože mi to zase pošlou poštou a budou z toho 2 litry.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

Heh, já kupuju kilovku NaOH za 80kč, tohle je víc jak 2x předražený.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#13 Příspěvek od Kuba5 »

Jo, v drogerii to bude levnější.
Nemáte někdo zkušenosti s osvitem na slunci? Já to minule zkoušel a asi za 15 minut byla deska úplně žlutá (jen cestičky), ale stejně to bylo až moc. Teď v léte se možná spíš vyplatí dát to na 5 minut na slunce. :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Osvit na slunci si můžeš dovolit leda s perfektně kontrastní předlohou, černá musí mít co nejvyšší densitu. Jinak je slunko dost nevypočitatelný a výsledky víceméně přesněji neopakovatelný.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#15 Příspěvek od vladimir »

Døív jsem používal jako UV lampu rtu￾ovou výbojku 125W (jen hoøák bez sklenìného obalu s luminoforem), který jsem nechal pøedem cca 15 min "nažhavit". Pøi stejné vzdálenosti byly výsledky perfektní i na velkých deskách
až cca A3. S tou "srandou na nehty" toho asi moc nenadìláš, jestli chceš
opakovatelné výsledky sežeò tøeba v bazaru "horské slunce" a máš
vystaráno.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“