Fotocesta - chyby

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Habesan »

Mě teda sluníčko + kancelářský papír funguje.
Jenom nejjemnější obrazce (0,4 mm) nejsou dokonalé, ale to je i texturou kuprextitu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#17 Příspěvek od Kuba5 »

Habesan píše:Mě teda sluníčko + kancelářský papír funguje.
Jenom nejjemnější obrazce (0,4 mm) nejsou dokonalé, ale to je i texturou kuprextitu.
A jak papír zprůhlednuješ?

Jinak hlásím konečně úspěch.
Na menší desky mi ta UV lampa příjde v pohodě. Osvit 110s a potom na chvíli v trošku ředěné vývojce z GME.
Akorát s nanášením laku mám problémy. Desku po vyleptání vyčistim acetonem a pak na ní nanesu trošku pájitelného laku (z GME), jenže na desce se dělají takové hnusné bílé stopy.
Neví někdo jak na to?
Přílohy
DSC_0180.jpg
(203.35 KiB) Staženo 64 x
DSC_0178.jpg
(148.43 KiB) Staženo 62 x
DSC_0177.jpg
(157.03 KiB) Staženo 61 x

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od FHonza »

Fotosenzitivní DPS z GME osvětluji pomocí jednotky s cca 60ks UV LED ze vzdálenosti zhruba 15cm. Doba osvitu jsou 2 minuty. Jako předlohu používám transparentní fólii potisknutou na inkoustové tiskárně. Kvůli kontrastu tisknu předlohu vždy 2x a slepím oba kusy dohromady. Důležité je, aby na mědi ležela potištěná strana, jinak se mě tenké spoje "podsvěcovaly". Před osvitem zatížím předlohu k DPS 10mm tlustým sklem. Destička leží na měkčím filcu. Předloha je pak perfektně přitlačená k desce.
Vyvolávám v NaOH, roztok cca 1.5%, ale nijak pečlivě neodměřuji. Po vyvolání před leptáním opláchnu destičku vodou. Leptám v FeCl3. Misku s roztokem vložím do větší misky, do které naleji horkou vodu. Destičku se snažím položit tak, aby plavala mědí dolů. Doba leptání je cca 10minut, ale záleží na "vyčerpanosti" roztoku.

Podle mě je nejvíc kritický kontrast předlohy. S kontrastní předlohou není problém třída přesnosti IV a s přimhouřením a následným pocínováním i třída V.

Osvitovou jednotku jsem stavěl dle návodu, který jsem našel na netu. UV LED se vyplatí koupit na eBay, vyjde jedna pak na necelou korunu (oproti GME kde je za 13,- ...)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od hafca »

S lakovanými deskami mi to taky moc nešlo, ať už jsem lak nanášel sám nebo koupil desku už s naneseným. Výsledky nebyly ani moc a při ceně za deku už to nebylo vůbec zajímavé. Přešel jsem na fólii a je to o něčem jiném. Svítím z cca 30 cm rtuťovou výbojkou která má i baňku, nesmrdí a osvit stačí 2 minuty. Tisknu inkoustovkou na folii a výsledky jsou o něčem jiném. Jediná nevýhoda je, že předloha musí být v negativu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od FHonza »

Tak s lakováním jsem problém nikdy neměl. Dřív jsem rozpouštěl kalafunu v toulenu a tím jsem desku natíral. Dneska používám pájitelný lak z Elchemo, je to vlastně totéž, akorát za tu cenu se s tím člověk nemusí patlat.

Pájitelný lak Elchemo

Natírám plochým, cca 0.5cm širokým štětcem. Je potřeba přetřít pouze v jednom směru (ne křížem), protože jinak se lak nerozlije úplně ideálně.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od hafca »

Nespletl sis vlákno? Kalafunový lak asi moc na výrobu DPS fotocestou nepůjde.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od workhard »

Na ošetření desky po vyleptání je dobře použitelný, když už se tu o tom také mimo jiné píše, což si jistě všichni přečetli.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#23 Příspěvek od frantajetel11 »

Já už teda taky dělám z negativu. U pozitivu mě štvalo, že i desky koupený s fotorezistem (GM) měly vždycky jinej osvitovej čas (= různá tloušťka fotorezistu). Takže na každou "načatou" jsem musel dělat zkoušku s kouskem desky... :?
Tisknul a tisknu na fólii laserovkou, pak ještě na 10 minut dám předlohu do krabky s ubrouskem od nitroředidla, aby se toner "načuchal" - krásně se slije, zneprůhlední a výsledky jsou dost dobrý. Pak natírám kalafunou v izopropanolu.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#24 Příspěvek od FHonza »

hafca píše:Nespletl sis vlákno? Kalafunový lak asi moc na výrobu DPS fotocestou nepůjde.
Doufám že nespletl, Kuba5 se ptal na konci svého příspěvku i na lakování desky po vyleptání.

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#25 Příspěvek od Kuba5 »

Ok, díky. A dávate laku spíš víc nebo míň? Jen namočit špičku štětce nebo lak prostě nechat rozlít (namočit víc)?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od FHonza »

Dávám laku spíš míň. Ale nějak o tom zvlášť nepřemýšlím, nikdy sem s tím neměl problém. Nerozlévá se lak špatně tím, že je moc hustý ? A nebo se v tom vedru nestačí dobře rozlít ?

Uživatelský avatar
Kuba5
Příspěvky: 34
Registrován: 02 srp 2012, 02:00
Bydliště: Kladno

#27 Příspěvek od Kuba5 »

No je pravda, že mi vždycky strašně rychle uschnul. Natřel jsem to a za 5s už byl lak suchý...
Desku vyndám z FeCl3 a pak to omyju acetonem, osušim desku a pak jí natřu lakem. Dělám to tak dobře?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#28 Příspěvek od FHonza »

Já po acetonu desku ještě pořádně umeju solvínou, jinak to dělám stejně. Ale přijde mě že lak schne déle než 5sec.

Uživatelský avatar
mclareniak
Příspěvky: 29
Registrován: 13 kvě 2010, 02:00

#29 Příspěvek od mclareniak »

Ak by mal niekto zaujem o fotorezist MM540 viem dodat aj do ciech.

Pozri tu

Kód: Vybrat vše

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=59423&highlight=

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od drabek06 »

Zezačátku jsem si předlohy tiskl na velký laserovce na fólie, pak acetonem nechal naleptal nažehlenej toner aby byl dokonale černej, ale posledních x roků vše tisku na obyčejnej kancelářskej papír starou inkoustovkou HP 610C. Potom osvěcuju pomocí 125W rtuťový výbojky bez baňky asi 30 minut a potom vyvolávám od oka naředěnou vývojkou. Po vyvolání udělám korekce a pak leptám v chloridu. Po leptání vyliju většinu vývojky a přidám do ní ještě trošek hydroxidu a hodím do toho DPS a tím se odplaví fotolak z cest. Poté DPS vydrbu Realem, osuším, upravím na patřičný rozměry a vrtám, osazuju . . . Touhle metodou dělám i SMD věci a no problem 8-)

A asi takhle to pak vypadá:

http://kure05.rajce.idnes.cz/Audio_DAC_-_CS8416_AD1865/

http://kure05.rajce.idnes.cz/Prepinac_a ... lasitosti/

Odpovědět

Zpět na „Poradna“