Impregnační lak na pískající cívku v CRT TV, alternativa

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

Impregnační lak na pískající cívku v CRT TV, alternativa

#1 Příspěvek od alanoid »

Ahoj,
začala mi pískat starší CRT TV. Našel jsem která cívka to dělá a potřeboval bych ji něčím zakápnout. Ovšem nechci kupovat kanystr impregnačního laku. Co byste doporučili jako nějakou domácí alternativu? Mám v dosahu GES i GME.

Co mě napadlo a čím disponuji:
- bezbarvý lak na nehty
- bezbarvý lak na dřevo
- Tavidlo MTL 468 rozpuštěné v izopropylalkoholu
- lepidlo z tavné pistole
- lepidlo na zajištění šroubů

Možná to zbytečně řeším a je to víceméně jedno, ale nerad bych nadělal více škody než užitku. :-)

Děkuji.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Až na to tavidlo a loctitu na šrouby můžeš použít cokoli z ostatního. Záleží totiž na tom, jestli píská volný závit vinutí nebo jádro, případně dvě plochy půleného jádra proti sobě (zvlášť, jestli je nutné bezpodmínečně dodržet délku vzduchové mezery mezi nimi, pak bych volil spíše kontaktní lepidlo, například Chemopren, protože pruží a strikční vibrace feritu účinně pohltí).

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#3 Příspěvek od alanoid »

Děkuji moc za radu, píská zřejmě pouze volný závit vinutí, poněvadž se stačí toho vinutí dotknout špejlí a na chvíli to přestane. Chemopren mám taky, ten mě nenapadl. :-)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Nokia svého času dělala i monitory, nějaký pátek jsem se s nimi bavil. U modelu 449Za bylo pískání běžné. Řešili jsme to tavným lepidlem. Kolega to měl tenkrát už tak vymakané, že si z monitoru vytáhnul dvě cívky a dvě tráfka, nahřál pistoli, tyto čtyři součástky zapatlal a bylo hotovo (on už to snad uměl i poslepu). Už se to nikdy nevrátilo se stejnou závadou.

Lak na nehty jsem kdysi používal, nevýhodou bylo to, že časem ztratil elasticitu, popraskla a cívky pískaly znovu. Doporučuji to tavné lepidlo.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#5 Příspěvek od fredis »

Nebo vyndat, co nejvíc nahřát a ponořit do epoxidového laku. Chvíli v něm nechat, vyndat, nechat okapat a nakonec vypálit třeba v troubě. Až nebude manželka doma :lol: . Nebo použít lak na impregnaci vinutí, ten je přímo na takové věci. V nějaké navijárně by Ti určitě trochu věnovali.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

fredis píše:V nějaké navijárně by Ti určitě trochu věnovali.
Bože, jsou ještě dneska navijárny? Ve Strašnicích ji měli a dělali hloubkovou vakuovou impregnci za horka. Dneska je tam možná kadeřnictví. Promiňte starci jeho postesk :) .

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#7 Příspěvek od alanoid »

Jenom pro úplnost ještě dodám, že se jedná o TV FINLUX 82F3550 MC++ (http://www.mascom.cz/tv/fin82f3550.htm).

A níže přikládám fotky dotyčné cívky. Zatím jsem s tím tedy nic nedělal, kromě toho, že jsem to vypájel.

Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Určitě ano. :lol: Musí hledat.

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#9 Příspěvek od alanoid »

Tak jsem nakonec zkusil to tavné lepidlo. Ale stalo se to čeho jsem se celkem obával a sice, že ta cívka je za provozu tak teplá, že se to lepidlo zase roztaví. :-) Viz přiložené obrázky - na prvním hezky zalepeno a na druhém lepidlo steklé dole.

Na druhý pokus tedy asi zkusím ten chemopren, případně mě ještě napadlo, že mám dvousložkové epoxidové lepidlo, ale nevím jestli je to dobrý nápad.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

Zvolil bych ten epoxyd, chemopren je pružný.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od otakarv »

Když takto topí, že roztaví lepidlo z tavné pistole, tak pak je mi to celkem podivné :upset: . Ta televize jede v pořádku? Nemá ta cívka mezizáviťák?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Ano, je to divné. Ale spíš než mezizáviťák bych čekal něco jiného. Předpokládám dobře že je cívka z horizontálního rozkladu (někde u vychylovaček?). Dopručuji kontrolu na studeňáky, taky oměření příslušných kondenzátorů- v tomto případě hlavně svitkových (krabicových), nejen elytů.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#13 Příspěvek od fredis »

Pokud by ta cívka byla nakopnutá, tak by nejenom slyšel pískot, ale určitě by byla vidět i nějaká deformace na obrazovce. Ty "činky" někdy topí jak prase i když je vše ostatní OK.

Uživatelský avatar
alanoid
Příspěvky: 54
Registrován: 27 dub 2004, 02:00

#14 Příspěvek od alanoid »

Tak jsem to zalil tím dvousložkovým epoxidovým lepidlem, nechal to radši 24 hodin vytvrdnout a co se této cívky týče, tak je po pískání. :-) Jinak ta TV vypadá uvnitř celkem poctivě, takže na studeňák mi to nepřijde a jinak je TV z uživatelského hlediska naprosto v pořádku.

Ještě jsem ale objevil jednu cívku, která píská (viz druhý obrázek). Nepíská tedy tak výrazně jako ta první, ale když už jsem v tom. :-) Není to cívka z hlavní TV části, ale ze stand-by modulu a vypadá trochu jinak. Hlavně to vinutí je v bužírce, tak nevím jestli je dobrý nápad to taky zalít lepidlem, co myslíte?

Děkuji za předešlé rady a postřehy.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#15 Příspěvek od fredis »

Nahřej ji a zalej taky. A bude po ptákách. Teda po pískání. :lol:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“