teplota kabla

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#31 Příspěvek od palmalsport »

Já osobně, preferuji rozdělení vodiče PEN na PE a N, v rozváděči.
:)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, ale neřešíme výměnu celého vývodu či rozvoděče.
Tady se jedná o přidání zásuvek na konec stávajícího vývodu. To tahat dvoudrátově je nesmysl, i kdyby jen z ekonomických důvodů: při předělávce zbytku instalace se dvoudrátová vedení komplet vyhází, tedy i to případně dodělávané nové. Tohle bude už třídrátem, který se časem jen přepojí na nový třídrát z rozvaděče, kam se rozdělení přestěhuje a bude tam i s přizemněním.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#33 Příspěvek od palmalsport »

Já jsem nikde nepsal o tahání dvoudrátu. Pouze jsem konstatoval, že to dělám tak, že natáhnu kabel 3 x a nezapojím vodič N. :)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#34 Příspěvek od tomasjedno »

Důvod, výhody?

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#35 Příspěvek od palmalsport »

Důvod?
Prodlužuji starou stávající síť TN-C. Takže je to stará dvoudrátová síť, do které přidám 2 nebo tři zásuvky 1 F, které opět zapojím dvoudrátově, použiji kabel 3 x, a až přijde čas na rekonstrukci, zapojím vodič N.
Samozřejmostí je vyznačení do projektové dokumentace.
Já v tomto nevidím nikde problém.
:)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#36 Příspěvek od tomasjedno »

Ptal jsem se na důvod resp. výhody nezapojení toho modrého v roli N.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#37 Příspěvek od p32 »

to palmalsport: já vidím samé nevýhody nezapojení toho drátu, např. jednu v tom, že to později budeš muset stejně připojit a jestli ne, tak jsi tam mohl natáhnout rovnou více drátu pro strejčka jakopříhodu.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#38 Příspěvek od palmalsport »

Důvod je přeci prostý. Je to síť TN-C.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#39 Příspěvek od tomasjedno »

To není důvod, ale stav před úpravou, která ho může změnit.
Je to jako bys řekl, že ten chleba máslem nenamažeš, protože je to suchý chleba.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#40 Příspěvek od palmalsport »

Takže znova.
Pokud přidávám do stávajícího zásuvkového okruhu, v síti TN-C, řekněme 2 zásuvky, tak vlastně prodlužuji stávající síť. Nebo snad ne?
Pokud to kdokoliv udělá tak, že tyto dvě zásuvky zapojí jako síť TN-C-S, je to jeho volba. Není to ale zcela v souladu s ČSN.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#41 Příspěvek od tomasjedno »

Ohánět se už dávno zrušenou ČSN není asi to nejlepší, a dělat rozšíření instalace v jejích intencích je přinejmenším pochybné. Naopak realizovat řešení bezpečnější, než ta pravěká ČSN dovolovala, je účelné a nenapadnutelné (leda že by bylo napadnuto už samo rozšíření té instalace).

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#42 Příspěvek od palmalsport »

Docela by mě zajímalo, když se oháníš ČSN, jak chceš provést řádné rozdělení vodiče PEN na PE a N v té dané zásuvce, kde napojíš ty dvě přidané nové zásuvky v provedení TN-C-S?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#43 Příspěvek od tomasjedno »

Vidíš svět příliš černobíle. Buďto to udělat podle staré normy (fuj) anebo podle platné normy (ale to nejde, to by se musely staré dráty vykopat).

Já preferuji možnost udělat to lépe než podle staré normy, tj. v poslední stávající zásuvce udělat přechod na TNC-S, v ideálním případě s použitím chráničozásuvky ABB FIF 16/3 (vyžaduje ovšem neožvýkané konce drátů). Viz návod.
Že to nesplňuje úplně všechny požadavky platné normy, o tom si můžeme dlouze povídat. Vždycky ale je možnost udělat to bezpečnější, než jaké je nejhorší přípustné řešení.

Ale klid, jsou i horší případi - takoví, kteří ten modrý v kabelu na koncích odštípnou, aby nepřekážel.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#44 Příspěvek od Hill »

Ano, to rozdělení zásuvkou s chráničem jako přípravu na kompletní rekonstrukci instalace někdy v budoucnu podporuji také. A nejen já.
Nevím, proč si pořád lidi ze dvou zel vybírají to levnější: pak na jednu zásuvku z těch teď přidávaných zapomenou, protože zůstala za nábytkem, a jakýmkoli spotřebičem zapojeným do zásuvky následující zvesela budou ten chránič vyrážet a následně vydávat projevy nevole a zejména vole a řvát "kterej vůl to tu tenkrát zčubil...?"
Zapoj ten přidaný okruh třídrátově už teď. Pořád to bude soustava TN-C, jen ten kolík s dutinkou nebude prosmyčkovaný v každé zásuvce, ale jen v té poslední původní zásuvce. To nebezpečí hrozící od upadlého nuláku někde cestou předtím zůstává stejné, jako dosud. Ale zásuvka s chráničem může stupeň bezpečnosti výrazně zvýšit.
Ostatně původní PEN stejně nemá těch 10mm² Cu, tak se snad nemá smysl bavit ani o přizemnění a dalších podmínkách rozdělení PEN na N a PE.
Souhlasím, je to v 5-54, i když po sobě příspěvky čtu, vůbec mi v tu chvíli ta 4-41 nepřipadla nepatřičná. Díky za upozornění.

Uživatelský avatar
zelenac
Příspěvky: 172
Registrován: 08 led 2012, 01:00

#45 Příspěvek od zelenac »

Clovek by ani nepovedal,aka paradna debata sa tu rozprudi z jedneho kabla :D .Ale je to velmi poucna debata!Na stare kolena sa dozviem z elektriky viac,ako za cely zivot :D .Dakujem pani za trpezlivost s vysvetlovanim,pre mna neznamych pojmov.Takze,Hill,vravis,ze kazdu novu zasuvku uz robit po novom,rovno s tym elektronickym Fickom?Alebo,ked su na 1 vetve napr.4 zasuvky,tak staci dat tu ochrannu ako prvu od istica?
Dalsia vec,ten chranic asi nefunguje,ked sa clovek lapi dvoch faz,aspon sa mi to tak vidi.On asi funguje len pri dotknuti sa fazy a kostry naraz,nie?Vypne to aj pri dotknuti sa fazy a nulaka?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“