Vodní chlazení v PC, trafoolej?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Také Jsem si stavěl Vodníčka. Dnes se dá snad všude,tedy v každém lepším Kšeftě s Výpočetní technikou koupit kapalina-přesně ta,která je určená pro Vodníčky.Třeba tady u Nás v Ostravě v Alfě mají kapalinu nějakej Glykerol. Nalil Jsem to tam a maká to bez problémů již snad asi takovejch 5-6 let. Nevymejšlel bych v tomto směru jakékoliv kraviny a koupil si právě tohle. Ale rvát tam Trafo-olej je myslím kravina...Můj názor !!!
Hele,koukni se třeba na tohle,snad Ti to bude vyhovovat :
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?ei ... chSubmit=1
Naposledy upravil(a) Jiri_REZEK dne 14 srp 2013, 18:50, celkem upraveno 1 x.
EXA

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#17 Příspěvek od tomasjedno »

Duvsan:
Budeš tu mašinu potápět do friťáku i s větráky? Míchání přijde vhod...
A upgrade RAMky budeš dělat pod hladinou, nebo nad?

Uživatelský avatar
Sunshine
Příspěvky: 35
Registrován: 14 pro 2012, 01:00
Bydliště:

#18 Příspěvek od Sunshine »

Jojo, jestli se bude potápět počítač celý, tak doporučuji s větráky. Má t odaleko větší efektivitu, než bez větráků. Nejlepší by ale byl okruh s nějakým chladícím čerpadlem. Jinak já to testoval ve slunečnicovém (:D) oleji. Vyšlo mě to zhruba na 900 Kč.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#19 Příspěvek od Standa99 »

Nevím co je myšleno "origo kapalinou", ale já jsem během svého desetiletého období (vodního chlazení) používal destilovanou vodu + pár kapek Jaru jako smáčedlo.

Zrovna předevčírem jsem si přečetl článek o vodním chlazení, které v dnešní době už moc nefrčí.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#20 Příspěvek od Duvsan »

Destilovaná voda je dobrá, kým je fakt čistá. A to dlhodobo neudržíš.
Ja by som asi zariadil odhlučnenú kastlu s prachovými filtrami... Keď už vodníka, tak samozrejme i s vetrákmi. Pod hladinou nehlučia. Klasika s vodným čerpadlom vraj má k tichosti tiež kúsok - hlučí to čerpadlo a tiež je tam ventilátor. Ale neskúšal som. Upgrade nie je problém. Buď to proste vytiahnuť, alebo hold pod hladinou. Ale mne to zrejme nehrozí, ja mám úchylku na notebooky.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#21 Příspěvek od Standa99 »

Ale jo, na hadicích a pod plexi na blocích byl po čase vidět menší nános, ale funkčnosti to vůbec nevadilo. Nános pocházel z gumového zavěšení keramické osky rotoru čerpadla Eheim. Poprvé jsem to pořádně čistil až při větším upgradu po cca 6 letech a nic hrozného to nebylo.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#22 Příspěvek od tomasjedno »

Jakou máš zkušenost se životností pump? Mně za 12 let provozu vodníka odešly už dvě. Vlastně 3, ale toho jednoho Eheima jsem reklamoval po týdnu.

P.S. je to ale paráda, když je v místnosti 30ºC a procesor má 40, co?

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#23 Příspěvek od Standa99 »

Do prvního čerpadla jsem měl dva kompletní rotory a ty jsem použil během těch 10 let. Během doby jsem koupil ještě jedno náhradní čerpadlo a to jsem už nepoužil. Před rokem jsem udělal velký upgrade a už jsem se na vodu vykašlal. Přetaktování mě už přešlo a díky slušnému case (se slušným odhlučněním) mi chlazení vzduchem vůbec nevadí. Ale máš pravdu, že účinnost a tichost vodního chlazení v dobách, kdy CPU byly pěkní žrouti a grafiky se neuměly automaticky podtaktovat, byla k nezaplacení.

Uživatelský avatar
yesper26
Příspěvky: 1051
Registrován: 19 kvě 2012, 02:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od yesper26 »

Trafoolej ? :lol: , a co tak napln co sa pouziva v aute do chladica ?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#25 Příspěvek od p32 »

Používá se 94% destilky a 6% glycerínu, ale lze použít i ten Fridex (na hliník) nebo líh.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#26 Příspěvek od Radim »

Za prvé pokud se na vodníka použije jiná kapalina než voda, musí být stoprocentně jasné, že všechny použité materiály, hadice, oběžná kola čerpadel, ucpávky čerpadel, všelijaká těsnění atd nejsou tou kapalinou napadána a rozkládána. Některé kapaliny se mohou přes plastové díly, třeba hadice, docela masívně vypařovat do okolí, i když je nenaruší . Kapalina by tak mohla dost ubývat, případně se měnit jejich složení.

Za druhé něco trochu OT k vodníkovi: polychlórované bifenyly, já osobně coby mlaďoch ze školy jsem je v tehdejší mé firmě evidoval někdy v letech 1986 - 87. nepoužité věci ve skladech s PCB se vyřazovaly z výroby a shromažďovaly k likvidaci, díly zabudované v linkách se evidovaly a po ukončení jejich životnosti a vymontování se pod evidencí likvidovaly jako zvlášť nebezpečný odpad. Od této doby už žádný nový výrobek neměl PCB obsahovat.
Články od Arniky a dalších zelených aktivistů tedy není nic jiného než šíření strachu, jak je u těchto lidí obvyklé. Ostatně kdo je pečlivě přečte, zjistí ,že všechny havárie a podobné události s PCB seš odehrály před rokem 1986.
To neznamená, že PCB a další podobné sloučeniny už u nás nejsou. Poločas rozpadu těchto sloučenin jsou desítky až stovky let. Ale jejich velký přísun do životního prostředí byl před 25 lety ukončen a ty, které jsme do prostředí předtím "stihli" dostat, se postupně lidskou činností, povodněmi atd ředí a pomalu přirozeným rozpadem ubývají. Pokud nějaké masívní spalování plastů třeba při požárech nebo činností sociálně nepřizpůsobivých látky tohoto typu do prostředí zase neuvolní.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#27 Příspěvek od Duvsan »

PCB sa časom rozpadnú? Nemali byť večnejšie ako plasty (z tých poutekajú zmäkčovadlá a rozpadnú sa na prach), niečo ako sklo?

Ako je to s hlučnosťou u toho vodného chladenia? Tam nie je ventilátor?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#28 Příspěvek od tomasjedno »

Velmi pomaloběžný a tichý.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

Taký sa nedá dať rovno na procesor?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#30 Příspěvek od tomasjedno »

Dalo by se - akorát by to pak chtělo na procesoru obrovský chladič, kterému by stačil už jen jemný ofuk.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“