feritove perlicky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pezis
Příspěvky: 52
Registrován: 22 říj 2005, 02:00

feritove perlicky

#1 Příspěvek od pezis »

Cau,
u starsich konstrukci radiovych prijimacu -zejmena nemecke- jsem videl na vyvodech tranzistoru takove male feritove krouzky. Zrejme kvuli potlaceni vf signalu. Chtel sem se zeptat, jestli ma smysl to jeste dnes pouzivat, pripadne jak, a kde by se o tom dalo najit vice info.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

perly

#2 Příspěvek od jasin »

Ty feritové perličky na vývodech tranzistorů potlačují sklony čiperných tranzistorů ke kmitání na gigaherzových kmitočtech. Na nižších kmitočtech je jejich impedance zanedbatelná.
Neviděl jsem o tom zmínku v žádné z knih o radioelektronice z poslední doby. Autoři to patrně považují za podružné.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

V technice výkonových zesilovačů se vyskytují běžně, ale málokdo své knowhow jen tak běžně proflákne.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Jestli nemáš k dispozici ty feritové kroužky a zároveň technické parametry k nim (permeabilita, materiál atd.) stejně bys jejich vlastnosti zjistil jen experimentálně. Takže shánět nějakou literaturu by celkem nebylo účelné. Vývod provlečený perličkou se v podstatě chová jako sériově zařazený toroid s jedním půlzávitem, tedy většinou mizivé indukčnosti. Jak říká jasin, léčí se tím sklon tranzistoru k divoké kmitavosti. Mám za to, že často se tam ty perličky přidávají až když výrobek nedělá tak úplně to, co dělat má, nebo když si to chce konstruktér pojistit. Někdo zkrátka potřebuje, aby byl obvod rychlý, ale ne zas až moc rychlý :lol: lidi nevědí co vlastně chtějí.

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od MiLe »

tie perlicky sa vo firme kde som robil pouzivali aj na odrusovanie napatia na vyzsich frekvenciach... osobne by som ale uprednostil malicke SMD idnukcnosti v puzdre 1208 prip inych...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Je pravdou, že takový zakmitáváni vstupní jednotky VKV na kmitočtu 450MHz jsem sám odhalil (no-name monoblok laděný cívkama )

Jinak - taková "megaperlička" je i na káblu na monitoru, USB káblu u skeneru a dokonce ji mám od výrobce navlečenou i na vývodu od adaptéru (transformátorový) ke scanneru ICOM IC-R5.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

na SVHS šňůře ke kameře mám megaperličku sundávací/zastamdávací a k tomu zaklapávací :lol:

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Milan121 »

Nejsnadnější zablokování zakmitávání.Ale pozor! některé perly,spíš tedy ferit z kterého jsou stvořeny je vodivý.A v případě že tranzistor leží na dvojstraném plošňáku mohou vytvořit vodivý most mezi vývodem tranzistoru a plošňákem.Vlastní zkušenost a hodiny bádání.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“