Automatické otevírání kurníku podle slunce

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

Automatické otevírání kurníku podle slunce

#1 Příspěvek od seth123 »

Potřeboval bych pomoc s obvodem pro automatické otvírání kurníku, zatím pouze otvírání. Zatím jedno ze schůdných řešení je fotorezistorem otvírat tranzistor. Doma mám 12V trafo s 14W. Na tom bych to chtěl provozovat.

1. Z čeho by se dal na šroťáku vytáhnout použitý 12V motorek dostatečně silný aby vytáhl plexi desku 300x300 mm

2. abych spočítal obvod potřebuju vědět odpor motoru.

3. zapojení viz. obrazek. R1 a R2 by měli sloužit jako dělič napětí.Podle simulace by měli mít hodnoty R1 3,8K a R2 4,7K. Fotorezistor jsem počítal, tak při 100lx R=4K. Tranzistor asi BC558. Motorek nevim :(. Ještě mě napadlo jestli by nebylo třeba lepší použít místo motorku v obvodu relé a motor spouštět mimo obvod. Obvod bych chtěl nějakým spínačem po vytahnuti dvířek rozspojit.

Děkuji všem za, každou radu.
Přílohy
obvod.jpg
nenašel jsem jinou značku než rezistor
(45.58 KiB) Staženo 167 x

Uživatelský avatar
omegatv
Příspěvky: 401
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Okr.Prešov

#2 Příspěvek od omegatv »

Podla tej schemy ako to chceš večer zatvarat a kde maš koncak ved ten motor bude otvarat do nekonecna.
...Laco...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

ad 1. Použij desku upevněnou v těžišti a jen s ní otáčej, tak vystačíš i se slabým motorem. Kruhové desce se třemi kruhovými otvory by mohl stačit stále stejný směr otáčení, tak ušetříš za reverzaci.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

#4 Příspěvek od seth123 »

jak jsem psal, obvod bych chtěl po vytáhnutí dvířek rozspojit, nějakým spínačem

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Musíš použít bistabilní klopný obvod, jinak se to na světelné hraně rozkmitá. Také bych to kombinoval s časem, který to na noc zablokuje, aby se to neotevřelo náhodným světlem. Trochu pohledej, tohle jistě už někdo řešil.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

#7 Příspěvek od seth123 »

děkuji za odkazy ale ty jsem našel. Slepice spí podle slunce, proto chci otvírání podle světla a né časovače, abych ho nemusel každý měsíc předělávat(lenost :D). Pan Roud nějak zapoměl umístit schéma nebo co použil.

Zavírání musím provádět manuálně, krůty nejsou schopny se naučit zalést do kurníku.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

seth123- tohle řeším i doma. Sice mám mechanickou část už hotovou, ale spínací hodiny mám klasické staré s červenou a zelenou packou: http://www.alfaelektronky.cz/eshop/Elek ... odiny.html

Takže asi budu muset oslovit někoho, kdo by mi do procesoru nahrál něco jako roční kalendář, kde by každý den měl definované otevření/zavření.

Snímání osvětlení fotoodporem může způsobit stejný problém jako u veřejného osvětlení- pokud se hodně zatáhne, fotoodpor to vyhodnotí jako večer a dvířka se zavírají. Pokud nejsou slepice už vevnitř, usnou někde venku a potom to má kuna jednoduché, ne-li jednodušší...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

Na to tvoje schéma zapomeň.
- je třeba to "zesílit" víc, než dokáže jeden tranzistor, spíše bych to viděl na operační zesilovač.
- kladnou zpětnoiu vazbou v zappojení OZ je rozumné zavést mírnou hysterezi, aby se to při rozednívání nepohybovalo na "nerozhodném stavu"
- je třeba to přiměřeně zpozdit. Přece bys nechtěl, any při každém náhodném osvětlení (třeba odraz nebo rozptyl světla auta) se to o kousek pootevřelo.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#10 Příspěvek od Milan_F »

A dravci chodej do kurníku taky podle světla. Patnáct let otvírám slípky normálníma spínačkama a posunuju čas dvakrát do roka. Při tý příležitosti zreviduju celej systém. Cosi bylo i v PEAR 3/2004
Přílohy
_PE03_2004.pdf
(183.03 KiB) Staženo 635 x

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mira80 »

A to jeste jsme neprozradili sladke tajemstvi, ze existuje neco jako astronomicke hodiny :) Ty spinaji kontakt nikoliv podle pozemniho casu, ale podle okamziku, kdy v dane zemske poloze nastane usvit nebo soumrak (s moznosti nastaveni offsetu od teto hodnoty)
Klídek chlapi, to je nulák

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Pozri ARB2/82 - automatické otváranie záclon.

Alebo KTE2/2003.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Mira80 »

treba od thebenu, s temi mam dobre zkusenosti
http://svetusporek.webnode.cz/products/ ... tro-rezim/

Kdyz budu mit nekdy cas a dobrou naladu, tak to muzu zkusit naprogramovat do atmelu
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
seth123
Příspěvky: 32
Registrován: 18 led 2013, 01:00

#14 Příspěvek od seth123 »

Milan_F píše:A dravci chodej do kurníku taky podle světla. Patnáct let otvírám slípky normálníma spínačkama a posunuju čas dvakrát do roka. Při tý příležitosti zreviduju celej systém. Cosi bylo i v PEAR 3/2004

Děkuji, něco podobného jsem hledal. Jen bych se chtěl zeptat, náhradu za Wk 650, co by se dalo použít? Ty jazáčkové kontakty to funguje jak?

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Mira80 »

jestli jsem dobre pochopil, tak jazyckovy kontakt je sklenena trubicka a v ni dva plisky, kdyz k tomu priblizis magnet, tak se plisky zmagnetuji a prilepi k sobe - stejny princip je na snimacich pro cyklo tachometry nebo v zabezpecovackach na snimani, zda doslo k otevreni dveri ci okna
Klídek chlapi, to je nulák

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“